Menu
JenProCestovatele
Lyžování v ČR

Ski areál Monínec: objevte lyžařský ráj s perfektním zázemím kousek od Prahy

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 1. 2019

Kde už se dá v Česku lyžovat? No přece v srdci České Sibiře na Monínci. Je to tak. Ski areál Monínec už nabízí lyžování pro veřejnost. Zatím je pouze víkendové a jen na Hotelové sjezdovce. Ale pro milovníky zimního sportu je to určitě i tak skvělá zpráva. Lyžařské středisko má ale v nadcházející sezóně rozhodně co nabídnout. Přesvědčte se sami.

Ski areál Monínec

Areál Monínec je jedinečný projekt. Vznikl ve středních Čechách v oblasti, která se nazývá Česká Sibiř (nejspíš si domyslíte proč). Kombinace zdejšího mikroklimatu, severní stráně i nadmořské výšky zde vytvořila jedinečný přírodní ledovec. Od Prahy je to do areálu coby kamenem dohodil, jen 70 km a rozprostírá se v nadmořské výšce 724 m.n.m. Pro lyžaře je zde k dispozici jedna červenomodrá a jedna modrá sjezdovka o celkové délce 1200 metrů. Lyžaři se mohou pohodlně svézt čtyřsedačkovou lanovkou nebo vlekem.

Areál je skvělý pro začátečníky nebo rodiny s dětmi. Ti mohou využít menší sjezdovku o délce 170 metrů s vlekem. Pro malé děti je v areálu dokonce i vyhrazeno místo o délce 93 metrů s pohyblivým přepravním pásem. Až nebudete vědět, kde naučit děti lyžovat, je Monínec určitě dobrou volbou.

I když není areál velký a nemůže se měřit s klasickými horskými středisky, je moderní a nabízí veškerý potřebný komfort. Můžete si užít večerní lyžování, je tu dostatek parkovacích míst a dokonce zdarma. Nechybí půjčovna lyžařského vybavení i ski servis. Kdo neumí lyžovat, může využít služby lyžařské školy.

Kam vyrazit na parádní lyžovačku? Představujeme šest nejlepších rakouských středisek

Na Monínci se můžete ubytovat i dobře najíst

Monínec nenabízí jen sjezdovky. Můžete se zde i pohodlně ubytovat. Vyberte si třeba hotel Monínec, pohodlné apartmány nebo penzion. Nesmí chybět ani dobré jídlo, které si můžete vychutnat v místní samoobslužné restauraci. Najíte se relativně levně a hlavně dobře.

Lyžování Monínec

Jak jsme již zmínili, na Monínci lyžařská sezóna začala s předstihem. V podstatě ještě dřív, než vůbec napadl nějaký sníh. V areálu toho dosáhli díky moderní zasněžovací technologii Snowfactory. Je to sice technologický sníh, ale velmi vysoké kvality a bez chemických přísad. Je založený na dvou hlavních zdrojích – vodě a vzduchu. Sníh, který tato technologie vyrobí, tvoří malé ledové šupinky o teplotě -5°C.

V současné době si tedy můžete zalyžovat na Hotelové sjezdovce o víkendech. Ta je dlouhá 170 metrů a vlek zde jezdí od 9:00 do 16:00. Jízdné  funguje pomocí kreditového systému. Tedy za jednu jízdu vám strhnou 2 body, tarif na 60 bodů stojí 265 Kč, na 120 bodů 495 Kč a na 240 bodů 800 Kč.  V provozu je i lyžařská škola.

Co si vzít sebou na horskou turistiku? Správné vybavení nepodceňujte

Co areál Monínec nabízí?

Areál nabízí pohodlné lyžování bez velkých davů, skvěle upravené sjezdovky i veškeré potřebné zázemí. Rozhodně se zde budete cítit dobře.

Velká sjezdovka

Hlavní sjezdovka je pravidelně upravovaná a nabízí lyžařům pohodlné lyžování. Čtyřsedačková lanovka vyveze až 2400 osob za hodinu a jezdí nejen v zimě, ale i v létě. Celý svah je osvětlen pro večerní lyžování. Sjezdovka má umělé osvětlení a je druhou nejdelší osvětlenou tratí v ČR.

I když je na Monínci jen jedna sjezdovka, má co nabídnou. Je dlouhá 1200 metrů a široká od 17 do 70 metrů. První polovina je takřka dokonalý carvingový svah, kde si můžete dopřát i rychlejší jízdu s parádními oblouky. Tento asi 600 metrů dlouhý úsek můžete jezdit klidně stále dokola díky dvoukotvě, která je určená právě jen pro horní část.

Ve druhé části už je sklon menší, zužuje se a přechází do méně svištící, ale zato velmi zábavné části nazvané vysněžený „monínecký velbloud“, což je vydutý most přes silnici. Poslední část se opět rozšiřuje a nabízí několik terénních zlomů.

Funpark

Na každé pořádné sjezdovce musí být také nějaká zábava navíc. Na Monínci je to Funpark z dílny Freestyle Area. Najdete zde hned několik zábavných vychytávek například lyžařský tunel, „jump“, lavici nebo rampu.

Skipark Médi Brumíka

Pro výuku malých dětí je připravena školní sjezdovka neboli Skipark Médi Brumíka. Má 93 metrů a pohyblivý koberec. Výuku zde probíhá pod dohledem lyžařské školy.

Večerní lyžování

Monínec nezapomíná ani na milovníky večerního lyžování, které probíhá od 18:00 do 21:00. Na Hotelové sjezdovce ale není možné, protože není osvětlena. Na hlavní sjezdovce si ale můžete užívat dlouhý večerní sjezd za svitu lamp klidně každý den. Na výborné trati se lyžuje prostě skvěle. Zajeďte si sem třeba jen tak po práci a a zakončete svůj den parádní lyžovačkou. Odreagujete se a zapomenete na všechny pracovní starosti, které by vás mohly trápit.

Seznam věcí na dovolenou na hory. Udělali jsme seznam za vás

Ski areál Monínec nabízí zábavu pro začátečníky i pokročilé

I když je Monínec stále ještě poměrně mladý areál, má už rozhodně co nabídnout. Samozřejmostí je skvělé lyžařské zázemí i perfektně upravená sjezdovka. Zalyžuje si zde i dobrý lyžař. Pro začátečníky, seniory či děti je to ale takřka lyžařský ráj. Navíc díky nejmodernějšímu zasněžování je svah vhodný pro lyžování i v době, když už jinde můžete na sníh jen nostalgicky vzpomínat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ski areál Monínec: objevte lyžařský ráj s perfektním zázemím kousek od Prahy