Menu
JenProCestovatele
Zimní dovolená na horách

Na co nezapomenout před odjezdem na hory. Máme pro vás seznam nezbytných věcí

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 2. 2019

Lyžařská sezona je v plném proudu a nutno podotknout, že letos nám zima opravdu přeje, a i na našich horách panují ideální podmínky. Pro milovníky zimních sportů je tak nejvyšší čas na to, aby se zabalili a vyrazili si užít sněhovou nadílku. Ať už dovolenou plánujete dopředu nebo se rozhodujete v podstatě z ničeho nic, musíte si vzít dostatek věcí a některé velmi důležité. Právě to často bývá kámen úrazu. Na co před odjezdem na hory nezapomenout?

Kdo by to neznal. Odkládáme balení až do poslední možné chvíle, a pak v rychlosti nandáme věci do kufru nebo do batohu a doufáme, že jsme na nic nezapomněli nebo alespoň na nic důležitého. Ono ale nejde jen o zapomenuté tričko. Existují totiž některé věci, které s sebou potřebujete (třeba lyže). Připravili jsme pro vás seznam toho nejdůležitějšího, co byste měli mít na horách určitě s sebou.

Nezapomeňte potřebné doklady

Ať už se chystáte na hory v naší domovině nebo někam za hranice, vždy potřebujete nějaké doklady. Zkontrolujte si, že máte občanský průkaz, řidičský průkaz i kartičku k pojištění nebo kartu k bankomatu. Možná budete potřebovat i pas. U všech dokladů se podívejte na jejich platnost, zejména pak, chystáte-li se do ciziny.

Cestovní pojištění na hory

Průzkumy hovoří jasně. Na cestovní pojištění při cestě na hory se velice často zapomíná. Přibližně každý druhý Čech není pojištěný. Přitom na zasněžených svazích je riziko nějakého úrazu dosti veliké. Cestovní pojištění si sjednáte během chvilky a nestojí to tolik peněz. Léčba v zahraničí by vás nakonec mohla bolet ještě víc než samotný úraz.

Lyžování na Slovensku: Užijte si upravené sjezdovky i báječnou atmosféru Tater

Nezapomeňte peníze

Do zahraničí si raději zabalte méně oblečení, ale o to více peněz. V dnešní době vám samozřejmě stačí i platební karta s dostatečným obnosem na účtu. Přesto byste měli mít i nějakou hotovost v peněžence na různorodé výdaje ve chvílích, kdy nebudete moci platit kartou a bankomat nebude v dohledu.

Potřebné oblečení

Na hory potřebujete přeci jen trochu specifičtější oblečení než k moři. Tam vás stačí plavky, kraťasy a tričko. Na lyže si vezměte kvalitní lyžařské kalhoty, bundu, helmu, lyžařské boty, brýle a funkční spodní prádlo, ponožky super věc jako je držák na skipas. Protože asi nebudete stále jen na svahu, vezměte si s sebou i jiné než lyžařské oblečení: klasické rukavice, čepici, mikinu, zateplené kalhoty, několik triček a zimní bundu na běžné nošení, spodní prádlo a další potřebné oblečení, bez kterého nemůžete být. Kdo si chce užít i nějaký ten relax a má na místě možnost, může si vzít i vybavení do sauny, popřípadě do bazénu. A jestli chcete na horách vymetat barvy a restaurace, nezapomeňte i na něco vhodného do nich.

Lyžování na střeše hotelu. Ve Švýcarsku to bude brzy možné

Sportovní vybavení musí být v pořádku

Sportovní vybavení musí být v naprostém pořádku a neuškodí, když dáte lyže nebo snowboard zkontrolovat k odborníkům. Možná už vám lyže ani nebudou vyhovovat. Máte je už spoustu let? Není na čase už uvažovat o jiných? Totéž platí i o vázání a lyžácích. Na hory si s sebou vezměte i hůlky, boty na snowboard, pokud si berete ten a k tomu i bezpečnostní vybavení (např. chránič páteře).

Nezapomeňte cestovní lékárničku

Svou cestovní lékárničku si určitě vezměte s sebou. Zásobte ji zejména léky, které berete pravidelně a pak i všemi běžnými léky, které byste mohli potřebovat. Pamatujte na to, že mnoho léků, které se u nás běžně prodávají v lékárně bez předpisu, dostanete v zahraničí jen na lékařský předpis nebo je prodávají pod jiným názvem.

Mimo lékárničky nezapomeňte ani na kosmetiku (opalovací krém, pastu, kartáček, sprchový gel, šampon a další běžné hygienické potřeby). Myslete na brýle nebo popřípadě kontaktní čočky.

Výbava do auta

Jedete autem? Pak si před cestou určitě zjistěte, jaké poplatky musíte zaplatit v dané zemi, kde koupit dálniční známky a jaké jsou tam dopravní předpisy. Nezapomeňte si sněhové řetězy, zkontrolujte lékárničku a výbavu, dolijte všechny potřebné kapaliny, připravte lopatu na sníh, škrabku, baterku i rozmrazovací sprej zámků. Jsou to takové maličkosti, které vám ale mohou zachránit dovolenou. Pro případ, že zůstanete někde viset, mějte v autě i teplou deku nebo spacák, svačinku a horký nápoj v termosce. Zkontrolujte, zda máte v autě i zelenou kartu a technický průkaz.

Ať se vaše dovolená nepromění v průšvih

Možná se vám zdá, že těch věcí, které byste s sebou měli mít, je moc nebo naopak málo. Samozřejmě každý cestuje trochu jinak, a tak považuje i různé věci za důležité. Oblečení i výbavu můžete uzpůsobit sami sobě. Vždy ovšem pamatujte na to, že nejlepší je zabalit si včas a v klidu, abyste pak v den odjezdu neběhali divoce po bytě, garáži i zahradě, abyste všechno našli a na nic nezapomněli. Tak buďte hlavně v klidu, napište si seznam a dejte se do balení.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Na co nezapomenout před odjezdem na hory. Máme pro vás seznam nezbytných věcí