Menu
JenProCestovatele
Zimní dovolená na horách

Lyžování na Slovensku: Užijte si upravené sjezdovky i báječnou atmosféru Tater

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 1. 2018

Rádi byste si zalyžovali i mimo ČR, ale vaše jazyková bariéra vám v tom brání? Ideálním řešením mohou být slovenská lyžařská střediska.

Nádherné Tatry jsou krásné v zimě i v létě. Díky nadmořské výšce se obvykle mohou pochlubit poměrně slušnou sněhovou nadílkou a do lyžařských areálů se za poslední roky investovalo hodně peněz. Čeká na vás množství moderních lanovek, dokonale upravené sjezdovky i skvělé služby, které si mnohdy nezadají s rakouskými areály. Mimo velkých vyhlášených center jako je Jasná, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica apod., nabízí Slovensko i další menší rezorty, ale o nic méně přitažlivé. Navíc o dovolené v této zemi nemusíte jen lyžovat, ale čekají na vás termální prameny nebo skvělé aquaparky.

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica je jednou z největších tatranských osad: Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica. Dohromady spolu s dalšími osadami tvoří město Vysoké Tatry. Osada je umístěna na úpatí masívu Lomnického Štítu.

Největším lákadlem je nejvýše položená a nejstrmější sjezdovka z Lomnického Sedla 2 190 m n. m., která uspokojí i nejnáročnější lyžaře. Místo garantuje takřka pět měsíců sněhu, moderní sedačkové a kabinkové lanovky i rozšířené sjezdovky. Zde máte skutečně záruku prvotního lyžařského zážitku. Nechybí ani 6,5 kilometrů dlouhá carvingová trať.

Z vyhlídkové věže na Skalnatém Plese si můžete vychutnat nádherný výhled na Lomnický štít (2634 metrů), druhou nejvyšší horu Slovenska.

Ve středisku myslí i na rodiny s dětmi. Je tu takřka 6 kilometrů méně náročných sjezdovek. Lomnické sedlo přitahuje běžné lyžaře, freeridery, milovníky adrenalinu i individualisty. Samozřejmě nechybí ani upravené cesty pro běžkaře, dostatek občerstvení a komfortní ubytování.

Nejkrásnější hory světa. Které by měli mít na bucket listu milovníci horské turistiky?

Štrbské pleso

Štrbské Pleso je velmi vyhledávaným lyžařským ale i turistickým centrem ve Vysokých Tatrách. Poskytuje kvalitní ubytování, skvělé služby i mnoho možností, jak se zabavit v kteroukoliv roční dobu. V zimě poskytuje lyžařům dostatek dlouhých a sjezdovek s dobrou dostupností, 8 vleků a lanovek. Okolo nechybí ani upravené běžkařské tratě, snowpark a ve 30 km vzdáleném Popradu i aquapark.

Vysoká nadmořská výška zajišťuje dostatek přírodního sněhu a možnost lyžování od konce listopadu do dubna.

Kam letos na lyže? Tato alpská lyžařská střediska jsou nejhezčí v Evropě

Starý Smokovec

Město je známé díky Smokovské minerálce. V blízkosti jejího pramene byla v devadesátých letech 18. století postavena hájovna a myslivecká chata.

Starý Smokovec je vhodný zejména pro rodiny s dětmi a nenáročné lyžaře. Pohodlná lanovka, denní i noční radovánky na sáňkách, to vše nahrává příjemnému zážitku i velké zábavě. Sáňkařská dráha má celkem 2,5 kilometru a vede od Hrebienku až do Starého Smokovce. Místo je ideální i k výuce lyžování. Můžete si najmout profesionálního instruktora z lyžařské školy a začít klidně úplně od začátku.

Starý Smokovec je fascinující krásnou přírodou, zábavnými atrakcemi i nádherným výhledem. Oddychněte si, prožijte romantické chvíle, pohodu a dokonalý klid.

Donovaly

Lyžařský areál Park Snow Donovaly leží na rozhraní národních parků Nízké tatry a Veľká Fatra, asi 25 kilometrů od Banské Bystrice. Je tvořen dvěma centry – Zahradiště a Nová hoľa. Nejkrásnější je mírně členitá trať z Nové hoľe – nejdříve vás čeká malý hang, pak krátký traverz a pohodová část, pak přijde velká pravotočivá zatáčka a dojedete k lanovce.

Nejvíce navštěvovanou lokalitou Donoval je velmi široká mírná louka Zahradiště, která se může pochlubit čtyřsedačkovou lanovkou a souběžnými pomami. Na louce mezi Novou hoľí a Záhradištěm se nachází velký dětský funpark a se svou rozlohou 12 500 metrů čtverečních je druhý největší svého druhu v Evropě. V parku čeká malé lyžaře 9 pojízdných koberců, kolotoč i svah na sáňkování.

Na Donovalech čeká nadšence i skvěle upravený velký freestylový Riders Park. Nabízí různé aktivity: bobová dráha, ledové kluziště, snowtubing či sáňkování. Nechybí WC a parkoviště zdarma. Pro snowboardisty je připraven freeriding, skoky a mnoho překážek. Podle několika nezávislých hodnocení byl tento park označen za nejkvalitnější svého druhu na Slovensku. Dokonce se zde připravuje i slovenská reprezentace v slopestyle snowboardingu a v akrobatickém lyžování.

Donovaly jsou živým turistickým letoviskem. Působí velmi prakticky pro rodinnou dovolenou plnou aktivit. Nechybí ani půjčovny lyží a snowboardů, ski servisy, lyžařské školy a samozřejmě i restaurace a obchody. Po lyžování si můžete vyzkoušet i paragliding, zajíst se podívat na diskotéku na sněhu a mnoho dalšího. Čeká na vás skutečně pestrá paleta aktivit.

Tip: Majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android nebo iOS mohou vyzkoušet bezplatnou aplikaci s aktuálními informacemi z Donoval (provoz vleků, kalendář akcí, předpověď počasí, atd.).

Jak se připravit na zimní táboření? Vše, na co nesmíte zapomenout

Jasná

Do Demänovské doliny v Nízkých Tatrách už je to z Česka poměrně daleko, ale ta cesta za to rozhodně stojí. Největší slovenské zimní středisko Jasná je vhodné pro začátečníky na lyžích, rodiny s dětmi i zkušené a náročné sjezdaře.

Jasná nabízí výborné podmínky pro zimní sporty. Nejproslulejší vrchol je Chopok (druhý nejvyšší v Jasné), kde na vás čekají nejmodernější lanovky Funitel nebo patnáctimístné kabinkové lanovky. Středisko nabízí 50 km perfektně upravených sjezdovek různých obtížností, vhodné pro začátečníky i pokročilé. V proslulém středisku se jezdí evropský pohár FIS a Mistrovství světa i Evropy ve sjezdovém lyžování juniorů. Na Chopku funguje 27 lanovek a vleků s přepravní kapacitou přes 31 000 osob za hodinu.

Na severu jsou areály Jasná, Zahrádky a Otupné, na jihu Srdiečko a Kosodrevina. V Jasné jsou sjezdovky všech obtížností i velké terény pro freeride. Běžkaři si mohou vychutnat dvě neupravované trasy a pro snowboardisty je připraven snowpark na sjezdovce Vrbická.

Pro rodiny s dětmi jsou ideální modré sjezdovky na severní straně Chopku. Nejmenší děti si užijí několik lyžařských školek Maxiland a nové dětské centrum v hotelu Grand Jasná nabízí celodenní program a hlídání. Můžete si tak užít i chvíli o samotě a svěřit své děti pod odborný dohled.

Potěšeni budou i milovníci večerního lyžování na osvětlených sjezdovkách Biela Púť nebo Záhradky. Nebojte se, že nebudete mít co pít nebo jíst. Čeká vás celkem 15 barů a restaurací, různé večírky nebo třeba i noční klub Happy End.

Kdo už bude mít lyžování dost, může si vychutnat termální aquapark Tatralandia v Liptovském Mikuláši. Cesta autobusem tam trvá asi 20 minut.

Ve velkém areálu nemusíte jen lyžovat. Klidně jděte třeba plavat. Součástí areálu jsou i různé bazény, vnitřní brouzdaliště, tobogany, vodní atrakce nebo Keltský saunový svět.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lyžování na Slovensku: Užijte si upravené sjezdovky i báječnou atmosféru Tater