Menu
JenProCestovatele
Zimní dovolená na horách

Kam letos na lyže? Tato alpská lyžařská střediska jsou nejhezčí v Evropě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 12. 2017

Vybrat nejkrásnější lyžařské středisko v Alpách je jako vybrat ten nejkrásnější diamant. Kam vyrazit za báječným lyžováním?

Nenáročné vrcholy a šumivý sníh přinášejí atraktivní kombinaci pro všechny vášnivé lyžaře. Skvělé vybavení, lyžařské podmínky, atmosféra i architektura – to vše těmto místům ještě přidává na přitažlivosti. Těchto 10 evropských pokladů ve vás vyvolají okamžité přání sbalit lyže a vyrazit.

1. Zermatt, Švýcarsko

V Zermattu na vás čeká známá vesnička Valais, lyžování na světové úrovni, bohatá horozelecká historie i špičkové vrcholy. Mekka lyžování je položená na úpatí fascinující hory Matterhorn. Je to ráj lyžařů a alespoň jednou v životě by sem měl zavítat každý milovník bílého sportu.

Jezdí zde ozubená dráha, která vyjede až na svahy kolem Gornergratu, odkud je krásný výhled na pohoří Monte Rosa. Lanovky na Klein Matterhorn poskytují detailní pohled na samotnou ikonu a přístup k Cervinia v Itálii. Na místě je celkem 360 km sjezdovek.

Za návštěvu stojí: Chez Vrony na svazích Sunnegga, nabízí kulinářské umění s kulisou Matterhornu. Ve městě je muzeum horolezectví, které ukazuje bohatou historii hospodaření a lezení.

2. Grimentz, Švýcarsko

Nejen sníh ale i výborná čokoláda nebo nedotčené údolí na vás čeká v Grimentzu ve Švýcarsku.

Malá valeská vesnice Grimentz poskytuje dokonalé zázemí. Najdete zde staré školní chalupy, rustikální sýpky i sluncem zčernalá stavení s balkony, která se v létě topí pod ohromující  záplavou pelargonií.

Grimentz sedí ve Val d’Anniviers. Na jeho jižním konci se nachází „Královská koruna Alp“ (4000 metrů nad mořem), včetně Weisshorn, Bishorn, Zinalrothorn, Obergabelhorn, Matterhorn a Dent Blanche.

Za návštěvu stojí: Ochutnejte legendární Vin du Glacier, unikátní víno Anniviers, které je dostupné v Grimentzu.

3. Wengen, Švýcarsko

Vesnice v kantonu Bern spadá pod obec Lauterbrunnen ve Švýcarsku. Má největší počet obyvatel v okolí. Je zapsán v seznamu UNESCO.

Do vesnice se dostanete pouze zubovou dráhou nebo lanovkou. Uvidíte hluboké údolí Lauterbrunnenu směrem k slavným vrcholům Eigeru, Monchu a Jungfrau, které jsou 4000 metrů vysoké. Wengen je domovem slavného Lauberhornového sjezdu na okruhu Světového poháru.

Wengen nemá běžné silniční spojení. Dopravu zde zajišťuje železnice Wengernalpbahn. Železnicí se můžete dostat na svahy Allmend a Kleine Scheidegg. Lanovkou se dá vyjet na Männlichen a odtud na sjezdovky do Grindelwaldu.

Nejlepší lyžařské rezorty a vybavení. Co musí znát každý lyžařský nadšenec

Za návštěvu stojí: Vlak z Kleine Scheidegg vede přes Eiger a zastaví, aby cestující mohli koukat z okna do skály na severní straně, než dorazí na Jungfraujoch, který se nachází na čele rozsáhlého ledovce Aletsch.

4. Kitzbuehel, Rakousko

Tyrolské kouzlo už pohltilo nejednoho nadšence. Kitzbuehel je ikonický a duchovní domov a každý leden hostí historický závod Hahnenkamm, kdy se sem sjedou nejlepší lyžaři na světě. Závod se pořádá na sjezdovce Streit a patří k těm nejtěžším a nejnebezpečnějším sjezdům Světového poháru. Během závodního týdne se středisko doslova zblázní pod náporem fanoušků i lyžařů. Celé středisko patří k těm nejluxusnějším a nejpohodlnějším vůbec.

Za návštěvu stojí: Ochutnejte v Huberbrau Stuberl klasický řízek, guláš a knedlíky.

Kam na silvestra na hory. Chcete pohodu nebo večírky? Užít si můžete obojí

5. Cortina d’Ampezzo, Itálie

Klenot Itálie se nachází v jižních Alpách a je zde opravdu nádherně. Leží jen dvě hodiny severně od Benátek. Sedí ve slunečném údolí ohraničeném vyvýšenými vrcholky východních Dolomit, které jsou součástí seznamu UNESCO. Některé stoupají více než 3000 metrů do výšky.

Pokud jste milovníky lyžování a charismatického britského agenta Jamese Bonda, toto středisko musíte navštívit. Jeden z dílů se tady natáčel. Středisko je luxusní a velmi častým cílem nejbohatších Italů, Rusů i Američanů.

Za návštěvu stojí: Pětihvězdičkový hotel Miramonti Majestic Grand vás okouzlí. Byl dostatečně přitažlivý i pro pana Jamese Bonda, tak proč ne pro vás.

6. Lech, Rakousko

Bývalá zemědělská vesnice, která byla přestavena na luxusní středisko, uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky. Fanouškem místa byla i Diana, princezna z Walesu. Město je položené mezi jemnými vrcholy na břehu řeky Lech v části slavné oblasti, která zahrnuje nedaleké Zurs a sousedy St. Anton, St. Christoph a Stuben.

Špičkové a rozsáhlé středisko se pyšní 300 kilometry sjezdovek s velkou jistotou sněhu pro všechny lyžaře od začátečníků až po pokročilé.

Za návštěvu stojí: Vyzkoušet můžete lyžařský okruh White Ring, který nabízí 22 km upravených tratí a 5500 metrů vertikálních, které se proplétají kolem Lechu a Zursu. Adrenalin si zvednete na strmé sjezdovce severní tváře Velluga. Usadit se můžete v legendárním Hospiz Alm St. Anton.

7. Saas-Fee, Švýcarsko

Další krásná alpská vesnička, která nabízí pohled na mnoho starých chat rozkládajících se na vznešeném ledovci a majestátními horami.

Nejvyšší vrcholy o výšce 4000 metrů jako je Dom, Tschhorn a Alphubel dotvářejí úchvatné panorama. Středisko je oblíbené lyžaři v zimních měsících, ale mnoho turistů si sem najde cestu i v létě. První hotel  byl postaven v roce 1881 a dostal jméno Dom. Během dalších let se zapadlé horské vísky staly proslulými alpskými středisky. Nabízí 145 km sjezdovek, které začínají ve výšce 3600 metrů nad mořem.

Za návštěvu stojí: Britannia Hutte je příjemné útočiště 15 minut chůze nebo rychlou jízdou po sněhu z nejbližší lanovky. Můžete si zde dát jednoduchý oběd na slunné terase a pokochat se vznešeným výhledem do okolí.

Jak správně namazat lyže

8. Alpbach, Rakousko

Tradiční dřevěné usedlosti středověké vesnice lákají turisty v létě i v zimě. Všechna horní patra nových budov musí být pokryta dřevem, aby se zachoval jednotný ráz a historie. Místo získalo titul „nejkrásnější vesnice Rakouska“ a tato soutěž je velmi těžká s náročnými podmínkami.

Lyžování je zde spíše jemné a v menším rozsahu. Vesnička leží jen 1000 metrů nad mořem, ale tento tyrolský poklad sdílí lyžařskou oblast se sousedním údolím Wildschonau-Ski Jewel.

Za návštěvu stojí: Oblíbený Böglalm se nachází nedaleko vrcholu lanovky Galtenberg a nabízí autentickou tyrolskou gulášovou polévku nebo grilovanou klobásu.

9. Megeve, Francie

Krásný výhled na Mont Blanc, stylové centrum i vůně borovic provází středisko Megeve. Město bylo jedním z prvních účelových středisek v Alpách, které rozvinul bohatý rod Rothschildů ve dvacátých letech minulého století, ale na rozdíl od některých novějších francouzských středisek, si zachovalo staré kořeny a tradice.

Malebné dlážděné centrum poskytuje autentický obrázek, zatímco jízda na lyžích vedle nádherných borových lesů vás naplní božským klidem.

Za návštěvu stojí: V Megeve si na své přijdou všichni gurmáni. Na vrcholu je kuchař Flocons de Sel držitel Michelinské hvězdy, který je šéfkuchařem v Emmanuel Renat

10. Courmayeur, Itálie

Nejkrásnější alpská lyžařská střediska

Courmayeur v Itálii, Zdroj: Shutterstock

Malé město sedí na italské straně tunelu Mont Blanc a lemují ho obrovské hradby a opěry nejvyššího alpského stoupajícího vrcholu.

Středisko nabízí jak běžné lyžování na upravených sjezdovkách, ale i vysokohorské freeride lyžování. Na své si přijdou i milovníci jídla, protože se v areálu nachází mnoho delikatesních restaurací. A pokud by vám byla rozloha střediska málo, je zde 5 km dlouhá lanovka, která je napojena na francouzské Chamonix.

Velikost areálu ho předurčuje spíše k jednodenním výletům, ale v rámci údolí Aosta, už na celý týdenní pobyt.

Za návštěvu stojí: Udělejte si pravý vysokohorský výlet a vyrazte lanovou na Skyway Monte Bianco do Punta Helbronner (3 622 metrů). Tak snáze získáte přístup ke slavnému ledovci Valle de Blanche, který je 20 km od Chamonix ve Francii.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Kam letos na lyže? Tato alpská lyžařská střediska jsou nejhezčí v Evropě