Menu
JenProCestovatele
Zimní dovolená na horách

Nejlepší lyžařské rezorty a vybavení. Co musí znát každý lyžařský nadšenec

Redakce

Redakce

13. 12. 2017

Britský The Telegraph rozdal začátkem prosince ocenění World Snow Awards pro nadcházející zimní sezónu. Přinášíme vám tipy, které rezorty při zimních radovánkách nevynechat a o jaké kousky obohatit vaši lyžařskou výbavu.

Nejlepší lyžařské středisko

Nejlepším lyžařským rezortem se s přehledem stal rakouský Arlberg, který zahrnuje vesnice Stuben, Sant Christoph, Warth, Schrocken a zejména Sant Anton a Lech-Zürs.

Právě poslední dvě zmíněná střediska jsou nově propojena lanovkou díky investici 45 milionů euro. Arlberg se tak stal největším rakouským střediskem propojeným vleky a celkově pátým největším na světě.

Arlberg Rakouské lyžařské středisko

Arlberg

Nejlepší lyžařské středisko pro rodiny s dětmi

V britském žebříčku vystoupalo na nejvyšší příčku středisko Steamboat v USA, které nabízí vedle lyžování i celou řadu dalších lákadel. Například nejdelší umělou bobovou dráhu ve Spojených státech, která je v provozu celý rok. Dráha má převýšení přes 120 metrů a zahrnuje i klopenou 360 stupňovou zatáčku.

Když vás nebo vaše děti omrzí lyžování v okolním prašanu, Steamboat nabízí i přírodní termální prameny a obří termální akvapark včetně vyhřívaných skluzavek.

Nejekologičtější lyžařské středisko

Nejekologičtějším střediskem byl pro letošní rok vyhlášen rakouský Wilder Kaiser-Brixental, který je součástí oblasti SkiWelt.

Ocenění získal nejen za nezapomenutelné lyžařské zážitky, ale také díky širokému uplatňování ekologických pravidel v každodenní praxi. Například vodu pro umělé zasněžování získává středisko z 15 uměle vybudovaných rezervoárů, které se vždy na jaře plní vodou z tajícího sněhu. Jeden z vleků je navíc napájen výhradně energií ze solárních panelů.

Majitelé elektromobilů si mohou při zakoupení permanentky nabít svá vozidla ve středisku zcela zdarma.

Wilder Kaiser-Brixental, Rakousko

Wilder Kaiser-Brixental

Nejlepší bezpečnostní výbava

Ocenění za nejlepší bezpečnostní zařízení získal od The Telegraph lavinový vyhledávač Barryvox S od švýcarské společnosti Mammut. Vyniká dosahem až 70 metrů při hledání zasypaných osob a velmi jednoduchou obsluhou.

V ČR se prodává za cca 9 000,- Kč a neměl by chybět ve výbavě žádného lyžaře, který to myslí s freeridem vážně.

Hned v závěsu za lavinovým vyhledávačem se umístila nová helma Symbol 2 Plus D americké společnosti Scott, která poskytuje komplexní ochranu hlavy, a přitom zabraňuje nadměrnému pocení díky dvojitému systému aktivního odvětrávání. Na našem trhu se její cena pohybuje okolo 5 400,- Kč.

Nejlepší lyžařské brýle

Oslovenými experty byly jako nejlepší lyžařské brýle s velkým náskokem zvoleny brýle Atomic Revent, které mají velmi tenké rámečky, díky kterým minimálně omezují výhled ve srovnání s běžnými lyžařskými brýlemi. Umožňují také snadnou výměnu skla tak, aby byl za všech povětrnostních podmínek zaručen skvělý kontrast.

Jejich cena se v českých obchodech pohybuje okolo 4 900,- Kč včetně druhého skla.

Nejlepší aquaparky na světě. Tyto vodní světy ohromí velikostí i unikátními atrakcemi

Nejlepší technologická inovace v lyžařském průmyslu

Ocenění za nejlepší inovaci si pro nadcházející sezónu odnesla německá společnost Völkl za technologii 3D.GLASS, která zlepšuje ovladatelnost lyží a jejich stabilitu i v nejtěžších podmínkách velmi tvrdých až ledovatých sjezdovek.

Nejlepší české sjezdovky. 7 tipů, kam vyrazit za pořádnou jízdou

Na rozdíl od běžných lyží není struktura 3D.GLASS tvořena na sebe skládanými a vzájemně slepenými vrstvami, ale obsahuje trojrozměrně tvarované jádro, které podpírá hranu lyže z vnitřní strany a usnadňuje tak zatáčení i na velmi tvrdém povrchu.

Völkl nabízí technologii 3D.GLASS u lyží různých cenových kategorií, od cca 12 do 24 000,- Kč.

Nejlepší lyže

Pánské lyže

Nejlepší hodnocení v kategorii pánských lyží si odnesly lyže Supernatural 100 amerického výrobce Line, a to především pro svůj vyrovnaný výkon ve všech hodnocených kategoriích.

Nabízí vynikající mix schopností v hlubokém sněhu i ovladatelnost při rychlé jízdě na upravených sjezdovkách.

Lyže je možné koupit i v Čechách a jejich ceny se pohybují okolo 15 000,- Kč.

Dámské lyže

Hodnocení dámských lyží bylo dle The Telegraph nejvyrovnanější. Nejvyšší ocenění si s malým náskokem odnesly lyže Head Absolut Joy především díky plynulosti jízdy, ovladatelnosti a hravosti, kterou si zachovávají na upravených sjezdovkách i v závějích čerstvého prašanu. V ČR se prodávají za cca 10 000,- Kč.

V těsném závěsu se pak umístily lyže Blizzard Alright 6.9 pro vyznavačky rychlé jízdy na velmi tvrdých a náročných sjezdovkách (cena cca 18 000,- Kč v setu i s vázáním) a Nordica Astral 84 (cena cca 17 500,- Kč v setu).

Výrobce lyží

V letošním roce si ocenění pro nejlepšího výrobce lyží odnesla francouzská společnost Rossignol díky nejvyššímu počtu kategorií, ve kterých její lyže sbíraly ocenění Best Value. Tedy nejlepší poměr cena-výkon.

Následovaly společnosti Head a Völkl, jejichž lyže získaly i ocenění Best of Test – nejlepší lyže v testu.

Chcete lyžovat už teď? Zkuste nejlepší rakouské sjezdovky

Nejlepší snowboardy

Pánské snowboardy

Ocenění za nejlepší pánský snowboard získala švýcarská společnost Yes a její snowboard Greats s asymetrickým designem – má na zadní straně menší poloměr. Díky tomu usnadňuje zatáčení i zády ke svahu, které je obecně obtížnější, než na opačnou stranu. Snowboard má přitom vynikající stabilitu i ve vysokých rychlostech v přímém směru.

V ČR se snowboardy Yes Greats prodávají za cca 14 000,- Kč.

Dámské snowboardy

Nejlepším dámským snowboardem byl zvolen Story Board společnosti Burton, který nabízí bezprecedentní ovladatelnost pro freeride.

Ceny snowboardů Story Board se v ČR pohybují okolo 15 500,- Kč.

Výrobce snowboardů

Mladičká americká společnost Jones založena teprve v roce 2009 získala ocenění The Telegraph pro nejlepšího výrobce snowboardů a může se směle měřit s nejznámějšími jmény v oboru.
The Telegraph ocenil nejen inovativní design, ale i velmi úzkou vazbu, kterou firma udržuje se svými zákazníky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší lyžařské rezorty a vybavení. Co musí znát každý lyžařský nadšenec