Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak se připravit na zimní táboření? Vše, na co nesmíte zapomenout

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 1. 2018

I když to tak úplně nevypadá, zima je v plném proudu a na horách je sněhu už dostatek. Lyžaři konečně mohou vychutnávat jízdu na sjezdovkách a užívat si všechny radovánky, které jim toto období nabízí. Skvělým zážitkem ale může být i něco jiného – zimní táboření.

V krajině zasypané sněhovou peřinou na vás pod stanem čeká úplně jiná atmosféra. Je jasné, že v této době moc táborníků nepotkáte, ale věřte, že pár nadšenců se najde. Ať už se chystáte na hory pod stan z jakéhokoliv důvodu, nezapomeňte se na jiné podmínky dobře připravit.

Teplo je důležité

Při pohybu vám v našich podmínkách nejspíš postačí běžná zimní výbava, tedy bunda, kalhoty a teplé spodní prádlo či ještě nějaká izolační vrstva. Boty by vám neměly být těsné, kvůli zimě i kvůli pohodlnému pohybu. Na zimní táboření se určitě hodí pevné kotníkové pohory s kvalitní podrážkou. Nezapomeňte na kvalitní impregnaci. K botám jsou vhodné také návleky, které brání napadání sněhu do bot a navíc zvyšují tepelný komfort. Do batohu také přibalte náhradní ponožky. Důležité jsou i kvalitní rukavice. Větší teplo vám vždy bude v palčácích. Na sluníčku se určitě hodí i sluneční brýle.

Nejhorší chvíle při zimním táboření jsou ráno a večer. Při rozpouštění sněhu, stavbě stanu, vybalování či balení se tolik nehýbete a zejména večer bývá velmi chladno. Určitě neuděláte chybu, když si do batohu dáte péřovou bundu nebo vestu, kterou při těchto činnostech můžete vytáhnout.

Jak si správně uspořádat batoh na dlouhé cesty? Inspirujte se radami odborníka

Bezpečný spánek

Bivakování v zimě znamená dostatečně teplý a kvalitní spacák, který s rezervou odpovídá podmínkám, ve kterých se budete zdržovat. Při koupi spacáku musíte brát v úvahu to, zda ve stanu budete sami nebo s někým. Ve více lidech je totiž uvnitř až o 10 °C více než venku a i ve sněhovém záhrabu se teplota vždy pohybuje kolem nuly. Spacák sám nehřeje, pouze izoluje. Samozřejmostí je i kvalitní karimatka, která má také izolační funkci.

I na zimní stany jsou kladeny mnohem vyšší nároky. Konstrukce by měla být dostatečně pevná, aby vydržela vítr a případný nápor sněhu. Výhodou je sněhový pás kolem tropika. Při výběru zkoumejte i jeho stabilitu a ukotvení. V zimě vám nejsou běžné kolíky nic platné a potřebujete hůlky, cepíny, lopatu apod. Ideální je stan s předsíňkou pro uložení věcí a na vaření.

Kam letos na lyže? Tato alpská lyžařská střediska jsou nejhezčí v Evropě

Jídlo a pití

V zimě může být trochu problém s vodou, která není vždy v tekuté formě dostupná. Někdy je nutné rozpustit sníh či led. Také palivo hůř hoří. U plynových vařičů zvažte využití zimní směsi. Benzínové nemůžete použít ve stanu. A věřte, že velmi často se stane, že nemůžete vařit mimo stan. Nepodceňujte pravidelné pití, i když třeba tolik žízeň necítíte. Čaj si uvařte večer do termosky a budete mít ráno u snídaně hotové pití. Mezitím si můžete udělat další várku na celý den. Strava je vhodnější dehydrovaná, protože tolik neváží. Dodržujte pravidelné přestávky na jídlo a nikdy nehladovte.

Pohyb ve sněhu

Pohybovat se můžete různě. Někdo dává přednost klasickým běžkám, jiní nedají dopustit na backcountry běžky (širší běžky s hranami), skialpy či sněžnice. Každý má rád něco jiného, ale určitě neuškodí, když toho vyzkoušíte při pohybu zimní přírodou více. V případě sněžnic vybírejte podle své váhové kategorie, zkontrolujte, jestli mají kvalitní upnutí na boty, přední hroty jsou vhodné pro přímý výstup svahem a je možnost podložení paty při stoupání.

Výběr batohu

Zimní táboření

Důležitý je pečlivě sbalený batoh, Zdroj: Shutterstock

Svou výbavu si musíte v něčem nést. Batoh vybírejte podle toho, zda budete spát ve stanu, nebo nejste pro zimní táboření zase až tak zapálení, stačí vám jen celodenní tůra a večer neodoláte pohodlné chatě nebo penzionu. Při spaní ve stanu potřebujete větší batoh, kam se vám vejde i spacák, stan a věci na vaření. Velikost by měla být taková, abyste na něj nemuseli nic vázat a věšet (maximálně karimatku, hole či sněžnice). Nahoře v kapse mějte po ruce důležité věci (čepice, rukavice apod.).

Při balení také myslete na to, že budete hodně chodit a každé kilo navíc je znát. Při pobytu v horách by tak váha batohu neměla přesáhnout 20 kg. Čím míň, tím líp. Ušetřit můžete například tím, že sebou nebudete brát celou koupelnu. Některé tašky s kosmetikou váží klidně i pár kilo. Pečlivě vybírejte i nádobí. Titanové a hliníkové je lehčí než nerezové. Kvalitní vlněné prádlo není nutné tak často měnit, takže ušetříte místo za hromadu náhradního oblečení.

Hmotnost můžete ušetřit i samotným batohem a nenosit tolik „mrtvé váhy“. Batoh se stejným objemem může vážit 2500 g, ale klidně i 1500 g. A věřte, že i když normálně pro vás rozdíl jednoho kila není tolik, v tomto případě je to opravdu dost.

Teleskopické hole

K zimnímu vybavení patří i teleskopické hole. Ty pomáhají udržovat stabilitu. Nezapomínejte na veliké talířky. Ideální jsou hole, které se nastavují pomocí pákového mechanismu. Ten se vám v mrazu nezasekne.

Lopata

Pokud prostor dovolí, vezměte si sebou i teleskopickou lopatu pro vykopání místa pro stan. Může posloužit i ke kotvení pro vypnutí tropika či vystavění zídky pro závětří.

Nevíte, jak vybrat běžky správně? Poradíme

Co ještě určitě využijete na zimní táboření?

Na cestu si sebou vezměte i další nezbytnosti. Patří mezi ně lékárnička, čelovka, věci pro navigaci, telefon a power banka, náhradní oblečení, lyžařské brýle, sluneční brýle, šátek či kuklu, zimní krém a lůj na rty, termosku, péřovou nebo jinou teplou bundu a pojištění.

Nepodceňujte přípravu

Nejen výbava je důležitá. Své opodstatnění má i teorie. Připravte si pečlivě trasu a pracujte s mapou. Spočítejte si, kolik toho chcete ujít. V zimě to bude spíš méně. Zkontrolujte předpověď počasí a sledujte i lavinové zpravodajství. Mějte po ruce i náhradní plán, např. rezervaci ubytování. Nechoďte tábořit nikdy sami a mějte u sebe kontakty na ostatní členy výpravy i horskou službu. Všichni by také měli být naprosto zdraví. Než vyjedete, vše si ještě minimálně jednou překontrolujte.

 

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Jak se připravit na zimní táboření? Vše, na co nesmíte zapomenout