Menu
JenProCestovatele
Zimní dovolená na horách

Nevíte, jak vybrat běžky správně? Poradíme

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 1. 2018

Běžky jsou v zimě velmi oblíbenou sportovní aktivitou pro muže, ženy i děti a všechny věkové kategorie. V současné době se lyže zkracují a používají nejmodernější technologie i materiály. Výstroj se co nejvíce odlehčuje, ale při zachování všech potřebných vlastností. Někdy není lehké se v nabídce zorientovat. Jak vybrat běžky správně?

Běžky se dnes nerozdělují jen podle stylu, ale řadí se i do dalších kategorií. Objevují se názvy jako sportovní, fitness, telemarské, back country, dámské apod. Stále jsou ale nejdůležitější funkční vlastnosti. Nejdříve je nutné zjistit, jak chcete jezdit a tomu pak přizpůsobit i typ běžek. Jiné jsou vhodné pro závodníka a jiné pro turistu.

Důležitá je délka

Obecně lze říci, že na klasický způsob vám budou stačit lyže o délce 20-30 cm nad výšku lyžaře. Kdo preferuje bruslařský způsob, potřebuje niží asi tak 5-15 cm nad výšku lyžaře. Pokud chcete spíše něco univerzálního (kombi, duatlon), je doporučená délka 10-25 cm nad výšku lyžaře.

Nezapomínejte ani na šířku. Pro rekreační lyžování, když se často ocitáte mimo upravené stopy, je lepší šířka od 47 mm a širší. Sportovní a závodní lyže už mají šířku 45 mm a méně.

Všechny kategorie běžek mají stranové krojení lyže. To pomáhá rychlejšímu kroku i mimo stopu, podporuje stabilitu i optimálně rozložený tlak v místech kontaktu se sněhem.

Důležitým parametrem je i váha běžkaře. Dá se říct, že čím je lyžař těžší, tím potřebuje tvrdší lyži. Běžky by se neměly prošlápnout. U většiny modelů ale dnes výrobci přidávají informaci o tom, jaká předpokládaná váha je pro tu či onu lyži vhodná.

Nevíte, jak správně vybrat snowboard? Podívejte na parametry, které by vás měly zajímat

Šupiny nebo ne?

„Šupinové“ lyže mají své zastánce i odpůrce. Všichni přední výrobci je ale stále nabízí. U tohoto typu mají skluznice vyfrézované či vylisované výstupky, které připomínají šupiny. Odtud také ten název. Ty se při odrazu zaříznou do sněhu a zabrání tak proklouznutí.

Tyto lyže jsou ideální do různých sněhových podmínek při teplotách kolem nuly. Oblíbené jsou i u závodníků, kteří mají v závodě problematické mazací podmínky.

Mají ovšem i své nevýhody. Jsou více hlučné, hůř kloužou, nedají se používat na příliš měkkém povrchu a ani na hodně tvrdém sněhu. Nikdy by se takové běžky neměly mazat tradičním stoupacím voskem.

Jak vybrat běžky podle použití?

Podle použití je možné běžky rozdělit do několika základních skupin.

Turistické běžky

Tato skupina patří k těm nejprodávanějším druhům běžeckých lyží. Jsou vhodné pro lyžaře, kteří si chtějí jízdu užít, vyjet se podívat na hory a relaxovat. Určitě nejsou vhodné pro závodníky a akčnější jezdce.

Vybírejte lyže asi o 15 až 25 cm delší než je vaše postava. Delší jsou vhodné pro těžšího běžkaře a jsou i rychlejší. Kratší se lépe ovládají a pro lehčí běžkaře jsou mnohem vhodnější. Tyto běžky jsou podobné běžkám na klasiku a je vhodné je mazat stoupacím voskem.

Backcountry běžky

Backcountry běžky jsou vhodné pro jízdu mimo běžeckou stopu. Ideálně se hodí pro jízdu v horském terénu. Často jsou vybavené ocelovými hranami a můžete s nimi projet i na zledovatělém povrchu. Celková konstrukce lyží je širší, a proto jsou vhodné i do hlubšího sněhu. Tolik se nepropadají.

Délka lyže by měla být o 10 až 15 cm delší než je vaše výška postavy. Na mírnější terény volte raději lyže delší, pokud se chystáte do strmějších kopců, budou vhodnější kratší lyže, které se lépe ovládají.

Kam letos na lyže? Tato alpská lyžařská střediska jsou nejhezčí v Evropě

Běžky na bruslení

Běžky na bruslení jsou kratší, tvrdší a méně prohnuté. Hodí se na upravené tratě a spíše pro sportovně zaměřené jezdce. Obecně můžeme říct, že jsou rychlejší. Začátečníci by se měli vyhýbat těm nejtvrdším variantám.

Délka je ideální o 5 až 15 cm delší než výška postavy.

Klasické běžky

Klasické běžky se hodí pro jízdu v upravené běžecké stopě. Jsou o něco tvrdší a užší než běžky na turistickou jízdu. Délka by měla být o 20 až 30 cm delší než výška postavy. Při jejich výběru musíte hodně dbát i na hmotnost. Lyže je totiž nutné prošlápnout při odrazu, aby bylo možné využít odrazu z mazací komory. Když k tomu nedochází, nedojte ke kontaktu vosku se sněhem a běžky správně neklouzají po sněhu.

Běžky kombinované

Tyto běžky se hodí na klasiku i bruslení. Jsou tedy ideální pro ty, kdo mají rádi bruslení i klasický styl dohromady. Oproti turistickým jsou o něco tvrdší. Jejich délka se uvádí o 10 až 20 cm více než je výška běžkaře.

Nejlepší lyžařské rezorty a vybavení. Co musí znát každý lyžařský nadšenec

Výběr bot a vázání

Boty a vázání jsou taktéž nesmírně důležitou součástí běžkařského vybavení. Boty vybírejte vždy takové, které vám budou perfektně sedět. Až budete mít boty, teprve začněte vybírat vázání podle typu bot. Jestliže běháte spíše rekreačně, hleďte u bot hlavně na pohodlí a tepelný komfort.

Boty se vyrábí univerzální, pak nízké a lehké jen na sportovní a závodní klasiku a vyšší a pevnější na bruslení.

Při výběru si nazujte obě boty, projděte se v nich a můžete i zkusit napodobit pohyb při běhu, abyste si byli jisti, že vám bota opravdu sedí. Boty určené na sportovní jízdu a závody by měly být těsnější.

Hole na běžky

Běžecké hole jsou různých délek podle způsobu použití. Jako vodítko můžete opět použít výšku postavy. Na klasický způsob budou vhodné hole o 30-35 cm pod výšku postavy, pro bruslení o 20-25 cm pod výšku postavy a univerzální hole by měly být délkově někde mezi tím.

Delší hole vyhovují spíše lidem se silnými pažemi a naopak. Na rekreační a sportovní lyžování jsou lepší hole ze slitin hliníku, protože jsou levnější, těžší a dlouho vydrží).

Vybrat si běžky nemusí být tak složité, jak se zdá. Až ale budete řešit otázku, jak si vybrat běžky, obraťte se raději na specializované prodejny, kde vám ochotně a hlavně odborně poradí v případě nejistoty.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nevíte, jak vybrat běžky správně? Poradíme