Menu
JenProCestovatele
Thajsko

„Kavárna smrti“ v Bangkoku. Dokážete si lehnout dobrovolně do rakve?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 6. 2018

V Bangkoku si v kavárně můžete dát víc než jen kávu. Pokud máte dost odvahy, vstupte dovnitř. Zdejším tématem je totiž smrt.

Někomu by to mohlo přijít morbidní, pro jiného je to zase zajímavá zkušenost. Kavárna Kid-Mai Death byla otevřená teprve nedávno a vzbuzuje velké emoce. I v dnešní moderní době je smrt stále poměrně tabuizovaným tématem, proto se nápad majitelů může zdát někomu trochu zvláštní. Podle nich ale nemá kavárna vzbuzovat takové emoce. Naopak by měla návštěvníky naučit akceptovat přítomnost smrti a dopomoci jim k tomu, aby si každý moment života užívali.

Rakve i pohřební věnce

Celé vybavení kavárny je tematicky laděné. Naleznete zde pohřební věnce, kostlivce či rakev. Do rakve si návštěvníci mohou lehnout. Kdo tam vydrží tři minuty, dostane symbolickou slevu 20 bahtů. Samozřejmě nechybí ani černá barva i značky, na kterých je napsáno, zda jsou připraveni odejít, kdyby šli dnes spát a už se nikdy neprobudili apod.

Jedna zákaznice si to zkusila a prohlásila: „Když jste skutečně v rakvi, máte pocit, že jste mrtví. Bylo to pohodlné, ale nemohla jsem se tam uvolnit, protože jsem měla pocit, že už se nikdy neprobudím. Smrt je ten pocit, že si myslíš, že všechno, co máš, ztratíš. Jsem stále ještě vyděšená a už nikdy tam nechci být.“

Zkušenosti s vědomím smrti

Návštěva této kavárny prý dokáže změnit váš život. Mnoho zákazníků se vyděsilo a odmítlo do ní vůbec vstoupit. Jiní jen plaše souhlasí, vejdou a vyzkouší si, jaké je ležet v rakvi. O pár minut později jde vidět, že jsou otřeseni, rozrušeni, vyděšeni, uvolněni nebo se cítí dobře.

Tato trendy, neformální venkovní kavárna nabízí také rybníček, sochu Buddhy a moderní, převážně černé dekorace. Pokud nevíte, jaký je její skutečný smysl, můžete si myslet, že kostra rozložená na pohovce je zbytkem z Halloweenu. Ale každý se přestane smát, když vidí bílou rakev na vyvýšené plošině u kavárenských stolů. Rakev zdobí zlatožluté andělské kresby, bílá rakev je otevřená a čeká na své nové nájemníky – tady ovšem zdarma.

Veeranut Rojanaprapa vytvořil tuto kavárnu v rámci svého výzkumu pro dizertační práci na téma – Jak snížit chamtivost a korupci s pomocí budhismu, včetně pocítění smrti a vyměnil ji za svou dosavadní práci ve filozofii a náboženství na Univerzitě svatého Jana v Bangkoku.

Majitel žádá zákazníky, aby napsali do notebooku v kavárně informace o svých zkušenostech se smrtí a navrhli i vlastní pohřeb – který je kavárna ochotna hostit – výběrem rakve z fotoalba.

4 nejlepší thajské ostrovy a pláže: Kam s dětmi a kde si užijete party

Občerstvení „smrti“

Kid Mai Death Awareness Cafe byla otevřena 1. března. Mimo trochu morbidních aktivit nabízí i učení o buddhismu a náboženství, které učí buddhistický mnich. Tyto akce přitahují mnoho lidí a jsou podporovány nadací Baan Aree. Lidé mohou využít i další aktivity, jako je výuka čínštiny, japonštiny, angličtiny a kreslení zdarma. Nejoblíbenější je ale čínská třída.

V kavárně nechybí ani různé kávové nápoje se smrtící tématikou např. One Month Left, Last Day. Nejoblíbenější jsou však čtyři sladké, ledové nápoje nazvané „Narození“, „Stáří“, „Bolest“ a „Smrt“. Ochutnat můžete i černé sušenky smrti. Na výběr máte z mnoha druhů.

Co se jí v Thajsku: Zažili jsme, jak probíhají v Thajsku kurzy vaření

Odvážili byste se do podobné kavárny vstoupit?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

„Kavárna smrti“ v Bangkoku. Dokážete si lehnout dobrovolně do rakve?