×
JenProCestovatele

Kde mohu stanovat a kde platí zákaz? V národních parcích se držte vyznačených stezek

Kde mohu stanovat

Jednou z věcí, které k nadcházejícímu letnímu období neodmyslitelně patří, je stanování. Kde je však možné stanovat, či odborně řečeno bivakovat, aniž byste porušili zákon? Přečtěte si, jak je to v České republice a dalších evropských zemích?

Mnoho lidí při svých výletech do přírody porušuje zákon, aniž by o tom věděli. Česká legislativa je složitá a nejinak je v tomu i v případě právních předpisů upravujících stanování, nocování a táboření v přírodě. Mezi ty patří zejména zákon o ochraně přírody a krajiny, dále pak lesní zákon. Co se v nich můžete dočíst a jak to funguje ve skutečnosti?

Kde můžu stanovat v ČR?

Podle ústavy platí, že občanům je dovoleno vše, co není zakázáno. Kde ovšem podle zákona platí zákaz stanování? Stanovat samozřejmě nemůžete na soukromém pozemku, pokud vám to majitel nedovolil. Další omezení se pak týkají chráněných krajinných oblastí (CHKO) a národních parků (NP). Dále pak není povoleno stanovat ve vojenských újezdech, jinak v zásadě platí volný pohyb po krajině a stanovat je možné prakticky kdekoliv na území ve vlastnictví státu či obcí.

Jak správně a co nejefektivněji zabalit krosnu? Známe pár tipů!

Stanování a chráněné krajinné oblasti

V CHKO není podle zákona povoleno táboření, které je definováno jako „souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojených s možností přespání, a to obvykle ve stanech nebo jiných přístřešcích (stavění stanů, příprava stravy, hygiena, likvidace odpadků apod.).“

Po soudním prohraném soudním sporu s jedním ekologickým aktivistou z Hnutí DUHA ovšem Ministerstvo životního prostředí vydalo prohlášení, že samotné bivakování za táboření nepovažuje. Přespat v CHKO ve stanu tedy můžete, ovšem neměli byste zde rozdělávat oheň a zanechávat po sobě odpadky.

Jak cestovat nalehko. Balení a cestovatelské vychytávky

Stanování a národní parky

V národních parcích jsou předpisy ohledně stanování o něco přísnější. Rovněž je zde zakázáno táboření, ale nikoliv stanování. V tzv. první zóně se zde však můžete pohybovat pouze po vyznačených stezkách, a to platí jak ve dne, tak i v noci. Stan si tedy můžete postavit pouze zde, případně na zvláštních místech určených k přenocování, které se v některých národních parcích nacházejí (například v NP Šumava). V druhé a třetí zóně pak platí stejné podmínky jako v CHKO.

Stanování v dalších evropských zemích

Oblíbenou zemí, kam se často jezdí stanovat, je Chorvatsko. Zde platí podobně liberální zákony jako u nás – není zde možné stanovat pouze v národních parcích a dalších chráněných územích, na dálničních odpočívadlech, parkovištích a soukromých pozemcích. Víceméně volné stanování je tolerováno také v Polsku, Bulharsku, Finsku či Rusku. Naopak velmi přísné předpisy ohledně stanování platí v zemích jako je Švýcarsko, Rakousko, Německo, Belgie či Nizozemsko.

2.6/5 - (26 votes)
2.6/5 - (26 votes)


5 Komentáře Kde mohu stanovat a kde platí zákaz? V národních parcích se držte vyznačených stezek

  1. Ve Švýcarsku jsem bydlel několik let a nikdo vám neurve hlavu za přespání v přírodě. Naopak jsou tam speciální místa vytvořené pro tuto činnost je jich tam spousty. Ohniště spolu s otevřenou zastřešeou chajdou pro čundráky je zde běžné. Dokonce na spoustu jezer se dá chytat rybu bez povolení. Tlačí zásadu ´´příroda patří lidem´´. Samozřejmě pokud někoho načapou, že dělá bordel v lese či na horách tak se asi nedoplatí. Slušného člověka, který přespí v přírodě nikdo pokutovat nebude a to ani ne v chráněné oblasti a že alpy jsou trošku s florou a faunou jinde než naše hory nemusím psát.
    Divím se, že jsou zde takové přísné zákony

  2. 14.6.2016 Adéla Lišková píše „…stanovat je možné prakticky kdekoliv na území ve vlastnictví státu či obcí“
    Znamená to, že BEZDOMOVCI si tam také mohou postavit stan a bydlet v něm? A nesmí jim ho nikdo zbourat a vyhnat je?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*