Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Kde se našel nejstarší vzkaz v láhvi na světě? Nalezeno jich bylo už přes 600

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 4. 2018

Fascinují vás vzkazy, které se posílaly v různých láhvích, a zajímalo by vás, kde se našel nejstarší? Podle odborníků je to láhev, kterou našla žena z Austrálie. Podle odhadů byla vhozena do moře před 132 lety.

Tonya Illmanová objevila láhev napůl pohřbenou v písku na pláži v západní Austrálii, severně od Wedge Island, 180 kilometrů severně od hlavního města Perthu. Zpráva pocházela ze dne 12. června 1886 a byla hozena do Indického oceánu z německé plachetnice Paula, která byla na cestě z Cardiffu ve Walesu do Indonésie.

Jedna láhev z mnoha

Takových láhví byly tisíce. Házely se do oceánu jako součást německého experimentu na globálních proudech, který trval 69 let. Měly se takto najít rychlejší námořní trasy.

Dosavadní světový rekord za nejstarší zprávu v láhvi dosud činil 108 let, čtyři měsíce a 18 dní od doby, kdy byla hozena do moře. Odborníci v Německu a Austrálii potvrdili autentičnost nálezu.

Krásná stará láhev

Tonya Illmanová našla láhev v písku nedaleko auta při procházce s manželem na pláži. Podle jejích slov ji zaujala jen jako možná dekorace a vůbec ji nenapadlo, co právě našla.

„Vypadalo to jako krásná stará láhev, takže jsem si ji vzala. Myslela jsem, že by mohla vypadat pěkně v mé knihově. Vzkaz jsme objevili až později.“

Láhev od ginu obsahovala vzkaz z roku 1886 a jeho pravost už potvrdili i pracovníci Západního Australského muzea.

„Papír se vzkazem byl vlhký. Vzali jsme ho domů, nechali vyschnout a otevřeli. Viděli jsme, že je tištěný, psaný německy.“

Manželé Illmanovi odnesli svůj nález do muzea. Tam zjistili, že se jedná o láhev z 19. století z Holandska. Papír i jeho zbarvení bylo v souladu s papírem, který se v tomto století vyráběl. Muzejní pracovníci se ponořili do archivu, kde našli původní meteorologický deník z lodi Paula, který vedl kapitán a poctivě zaznamenal, který den a rok byla lahev hozena přes palubu.

Mladý pár si splnil svůj sen a cestuje v dodávce po Austrálii. Proč byste je měli napodobit?

Láhví už bylo nalezeno přes 600

Ze všech láhví, které byly během experimentů hozeny do moře, se jich vrátilo již 662 kusů. Poslední byla nalezena v roce 1934. Tento nález je opravdu cenný a dělá ze zprávy nejstarší dochovaný vzkaz v láhvi na světě. Za nejstarší vzkaz se předtím považoval ten, který byl nalezen v roce 2015 v Německu a pocházel z roku 1906. Patřila pod experiment, který prováděl anglický výzkumník Georg Parker Bidder.

Plovoucí vzkazy využívali k experimentům lidé již ve starověkém Řecku a používají se i dnes k hlavně k určení pohybu odpadků. Do vody se již nehází skleněné láhve, ale používají se ekologické materiály, které se časem nezávadně rozloží.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Kde se našel nejstarší vzkaz v láhvi na světě? Nalezeno jich bylo už přes 600