Menu
JenProCestovatele
Austrálie

Mladý pár si splnil svůj sen a cestuje v dodávce po Austrálii. Proč byste je měli napodobit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 7. 2018

Mladý pár z Austrálie se jednoho dne rozhodl, že už je nebaví každodenní rutina a že nechtějí hned po škole zapadnout do každodenního pracovního procesu. Chtěli něco jiného, a tak zabalili svůj život do kufrů a ve svém vanu začali cestovat z místa na místo. Proč to považují za nejlepší rozhodnutí v jejich životě?

Elise Taylorová (23) a Josh Kilner (24) z Adelaide v Austrálii se rozhodli, že pro ně není klasický pracovní život a setrvávání na jednom místě. Proto se po ukončení vysoké školy rozhodli splnit si svůj sen. Koupili si vůz Kia Perggina van, který se stal jejich domovem a je jejich společníkem na dobrodružných cestách.

Aby si na cestu vydělali peníze, museli nejdříve chvíli pracovat. Poté, co intenzivně vydělávali několik měsíců a šetřili, se vydali na cestu.

„Vždycky jsem snil o tom, že si koupím dodávku a pojedu na nekonečný výlet po Austrálii,“ řekl Josh.

Svůj sen začal snít už na střední škole, kdy si představoval, kam by šel a jaký by chtěl mít vůz. Před pár lety si půjčil van, když jel surfovat, ale jen na jeden den. I tak si ho stihl zamilovat a jeho sen začal nabývat konkrétnější obrysy. V posledním ročníku na univerzitě, již s přítelkyní Elise, o tom diskutovali a rozhodli se, že odjedou ještě dříve, než půjdou do nějaké stálé práce. Neměli žádný důvod, proč zůstat v Adelaide. Naopak před nimi byla skvělá příležitost, jak se vydat na cesty, poznat neznámá místa, něco se naučit i zažít.

Zamýšleli cestovat v Austrálii proti směru hodinových ručiček. Vyrazili na severozápad, protože se chtěli vyhnout zimě. Jejich plány počítali s více než 10 000 mil, které chtěli překonat.

Později se pár vrátil na jih a cestoval podél západního pobřeží, kde oba obdivovali krásy útesy Ningaloo a korálového pobřeží.

Digitální nomádi aneb jaké je cestování na plný úvazek

Jaký je život v dodávce?

Jaké to je žít v dodávce? Možná budete překvapeni, ale naprosto skvělé. Jak sama Elise prohlásila, van je suprový. Je špinavý, stísněný, můžete klidně jet i několik týdnů, aniž byste zahlédli tekoucí horkou vodu. Toaleta neexistuje, v dodávce se nemůžete rovně postavit a i ten nejjednodušší úkol trvá dvakrát tak dlouho například praní.

Ale i tak to stojí za to. Odměnou jsou lidé, se kterými se setkávají i zážitky, které by jinak nikdy nezískali. Oba mladí lidé vidí mnoho krásných míst, cítí svou svobodu a hodně se učí. Každý den se mohou probouzet někde jinde, neustále vidí něco jiného. Protože oba vždy hodně tíhli k venkovskému životu, nyní svůj pocit ještě prohloubili.

Elise a Josh chtějí v cestách pokračovat ještě nějakou dobu. Nyní mají v plánu pokračovat na jih, aby dále prozkoumali západní Austrálii, Jižní Austrálii a pak na Victoria, Tasmánii a východní státy. Svou cestu chtějí zakončit na severním teritoriu.

Ostrov Orpheus v Austrálii. Navštivte opravdový ráj

Cestování nejen po Austrálii

To ale není všechno. Oba doufají, že by se pak oni i jejich van mohli přesunout do Asie a dostat se mimo kontinent.

„Milujeme svobodu a možnost dělat to, co se nám líbí, kdy se nám chce a jak se nám chce. Nemáme pevně stanovenou trasu, takže je každý den překvapením. Cestování po naší zemi je velmi obohacující. Většina lidí touží po tom, vycestovat někam jinam, mimo svou domovinu a přitom zná jen zlomek své vlasti. Austrálie je velké, krásné místo s tak velkou rozmanitostí, že má hodně co nabídnout,“ Josh.

Oběd na cestách

Zaujala vás odvaha těchto mladých lidí prostě se sebrat a jet? Pokud můžete, klidně na takovou cestu vyrazte také. Život v autě není pro každého, ale pokud milujete minimalismus a nevadí vám malý prostor a doslova holá záda, pak se na podobné dobrodružství klidně vydejte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Mladý pár si splnil svůj sen a cestuje v dodávce po Austrálii. Proč byste je měli napodobit?