Menu
JenProCestovatele
Austrálie

Ostrov Orpheus v Austrálii. Navštivte opravdový ráj

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 6. 2018

Ostrov vzdálený čtyřicet kilometrů od nejbližší země má na hosty uvolňující účinek. Orpheus leží 80 kilometrů severovýchodně od Townsville. Je obklopený nedotčenými útesy a úchvatným oceánem. Každý, kdo se na něj podívá, je ohromen dokonalou krásou přírody.

Ostrov byl pojmenovaný po lodi australského námořnictva, která se potopila v roce 1863. Tu pojmenovali po legendárním řeckém básníkovi, proroku a hudebníkovi. Ostrov Orpheus přitahuje turisty od třicátých let minulého století.

Ostrov není pro každého

Na ostrově se trvale zdržuje jen několik osob. Je totiž soukromý a dostat se sem můžete pouze jako turista. S pouhými 14 pokoji a apartmány je ostrov Orpheus největším neobydleným a nedotčeným tropickým rájem. Čeká vás přes 11 kilometrů bezvadného tyrkysového pobřeží. Samotný ostrov se skládá z více než 1000 hektarů národního parku a je obklopen chráněným útesem. Ostrovní komplex nabízí bar, jídelnu, restauraci, čítárnu i velký bazén.

Veškeré pobyty zahrnují tři gurmánské pokrmy připravované denně šéfkuchařem Danielem Mainem a jeho týmem. Nechybí vybavení pro vodní sporty, neomezené australské pivo a víno a stejně tak i nealkoholické nápoje.

Jen Truasheim, zahradník v místním resortu Orpheus, nejstarší obyvatel a také neoficiální historik říká, že místo se od roku 2000 dostalo do chaosu. Podle něj jezdilo na ostrov až příliš velké množství hostů. Nadměrný turismus začal ostrovu škodit, umíraly místní vzácné želvy a ničily se nenahraditelné korály. Poté, co ostrov převzal nový majitel Chris Morris v roce 2011, začal tvrdě usilovat o obnovení rovnováhy přírody tím, že značně investoval do ekologické infrastruktury. Resort se tak může pochlubit čistírnou odpadních vod, solární horkou vodou a pouze omezeným počtem hostů. A protože je Morris dědečkem, jsou zde vítány i děti na rozdíl od mnoha jiných podobných luxusních resortů.

Proč ostrov Orpheus navštívit?

Na ostrov se dostanete vrtulníkem. Sebou můžete mít zavazadlo do max. 15 kg, ale na toto krásné místo sebou ani příliš mnoho věcí nepotřebujete. Vrtulník turisty nabírá v Townsville nebo Cairns. Z Townsville stojí cesta 295 dolarů na osobu a z Cairns 725 dolarů na osobu.

Jakmile se vrtulník dotkne pláže v resortu, nadchne vás všudypřítomný luxus a čistota. Projdete se krátkou procházkou po cestě lemované palmami k bazénu, kde vás už čeká sklenka šampaňského. Seznámíte se s manažerem střediska a dozvíte se vše o tom, co zde můžete dělat a není toho rozhodně málo. Užijte si šnorchlování v průzračně čisté vodě, rybaření, jízdu na kajaku i výlety na nedaleké ostrovy. Vše je zahrnuto v ceně ubytování.

Pak už je čas na to, aby vám šéfkuchař připravil na grilu nějakou dobrotu. V moderním apartmá na vás bude čekat ovoce, sýrový talíř a další láhev šumivého vína.

Na ostrově se rozhodně nebudete nudit. Turisté často využijí příležitosti navštívit nedaleký ostrov Hinchinbrook, největší národní park na ostrově na světě. Cesta trvá asi hodinu jízdy lodí. Musíte ovšem počítat s tím, že tento výlet si zaplatíte a vyjde přibližně na 1200 dolarů na osobu. Průvodce na cestě vás seznámí s příběhy o místních domorodých kmenech a s trochou štěstí uvidíte při plavbě i nejednoho žraloka. Je to vzrušující i děsivé zároveň.

Na ostrově Hinchinbrook vás ohromí skalní stěny a vířící moře i malá pláž, kde budete vystupovat. Všude rostou roztodivné stromy (červený buk, quandongové stromy, které nesou jedlé fialově modré plody).  Na místě se setkáte s faunou a flórou, kterou možná uvidíte jen jednou za život.

Idylicky ostrov Orpheus poskytuje bezkonkurenční přístup k nedotčenému Velkému bariérovému útesu. Jeho hlavní potápěčské lokality se mohou pochlubit až 1500 druhů ryb.

Posvátná hora Uluru Rock: navštivte ji, dokud můžete. Brzy se pro návštěvníky úplně uzavře

Kdy ostrov navštívit

Orpheus má teplé tropické klima s průměrnou teplotou 27 °C po celý rok. Teplota vody se v zimě pohybuje kolem 21 °C a v létě kolem 29 °C. Od listopadu do dubna je zde poměrně často deštivo. Ideální doba pro návštěvu je září nebo říjen.

Středisko je omezeno pouze na 28 hostů, kteří jsou ubytováni ve vilovém studiu. Víno, pivo, nealkoholické nápoje a jídlo jsou zahrnuty v ceně ubytování. Ta začíná na 1500 dolarů za noc pro pár. Je také možné zůstat na výzkumné stanici ostrova Orpheus James Cook University jako dobrovolník.

Ostrov Orpheus v Austrálii asi nebude pro každého. Nejen svou polohou, ale především cenou. Každopádně, pokud hledáte místo, kde strávit například líbánky nebo si jen chcete užít nedotčenou přírodu a finance pro vás nejsou problém, je tento malý ráj na zemi skvělou volbou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Ostrov Orpheus v Austrálii. Navštivte opravdový ráj