Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Posvátná hora Uluru Rock: navštivte ji, dokud můžete. Brzy se pro návštěvníky úplně uzavře

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 2. 2018

Je mnoho doporučení, kam se vydat a co určitě vidět. Obvykle ale není nutné nijak zvlášť chvátat a klidně se na daná místa můžete podívat až za pár let. Úplně opačný případ je ale hora Uluru Rock v Austrálii, která se v roce 2019 turistům uzavře úplně.

Uluru Rock (též Ayers Rock) je nejobjemnější monolit na světě. Leží v Austrálii na domorodém území v Severním teritoriu, v Národním parku Uluru-Kata Tjuta. Hora je vysoká 348 metrů a do země zasahuje až 5 km hluboko. Geologické stáří se odhaduje na 600 mil. let. Okolo vede mnoho různých tras. Podél cest je k vidění fascinující množství domorodých kreseb a posvátných míst oddělených plotem. Vstup do ohrazeného prostoru je zakázán.

Dlouholetý boj skončil

O Uluru se vedou již dlouhá léta spory. Domorodé obyvatelstvo bojuje za to, aby turisté neměli na posvátnou horu přístup. Nyní kvůli jednomyslnému hlasování Anangu (lidé, kteří žijí v okolí a oblast chrání) a Australian Parks Services, už se nikdo na posvátnou horu nedostane. Zákaz vejde v platnost 26. října 2019, což je přesně 34 let od doby, kdy byl park i hora předán domorodým obyvatelům.

Důvodem, proč Anangu jsou proti tomu, aby na horu šplhali lidé, je především jejich mytologie a víra. Dalším důvodem je i nebezpečí a častá úmrtnost lidí, kteří se na horu snaží vylézt. Od padesátých let minulého století zemřelo 36 lidí. To vedlo i k tomu, že byly v parku instalovány řetězy. Největším problémem je ale chování mnoha návštěvníků. Pohazují kolem posvátného místa odpadky, chodí mimo vyznačené trasy a poškozují posvátné kresby.

Lidé Anangu se již jednou snažili vyřešit problém s vylézáním na horu tak, že instalovali značky s nápisem: „stoupání není zakázáno, ale my preferujeme, že jako host v zemi Anangu budete respektovat naše právo a kulturu tím, že na horu nepolezete.“ Je pravda, že alespoň částečně výzva zabrala. V devadesátých letech trvalo na výstupu 74 procent návštěvníků. V roce 2015 to bylo už jen 16,2 procenta. Přesto trvají na uzavření.

Domorodý ochránce půdy a předseda rady Sammy Wilson prohlásil, že oni se chtějí držet své kultury. Pro ně je Uluru posvátné místo, které je pro jeho lid důležité jako příprava na průchod na druhou stranu po smrti a různé rituály. Nechtějí, aby bylo považováno za „hřiště“ pro turisty. Také řekl, že pokud on sám cestuje do jiné země a mají tam nějaké posvátné místo s nepřístupným prostorem, nevstupuje a nešplhá tam. Podle rady je potřeba zastavit poškozování hory turisty. Navíc je podle nich v okolí dostatek možností, jak mohou návštěvníci trávit svůj čas.

Uluru. Sídlo mocných bohů se tyčí v samém centru Austrálie

Krása, ze které se tají dech

Monolit je pověstný tím, že ve svitu slunce mění svou barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou. Patří do seznamu Světového dědictví UNESCO. Každý rok jej navštíví něco přes tři sta tisíc turistů, takže možná ani nemůže být překvapením, že místní domorodci už mají turistického ruchu opravdu dost.

Uluru Rock je skutečně úchvatná, a jestli máte možnost vyrazit do Austrálie, neměli byste si tento jedinečný zážitek nechat ujít, protože jinou příležitost už možná mít nikdy nebudete.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Posvátná hora Uluru Rock: navštivte ji, dokud můžete. Brzy se pro návštěvníky úplně uzavře