V obci Zlatá Koruna nedaleko Českého Krumlova se nachází známý středověký klášter s velmi bohatou historií a pozitivní energií, která vyzařuje z tohoto místa. Dnes je klášter ceněnou národní kulturní památkou a je přístupný i pro veřejnost. Také jeho malebné okolí má co nabídnout a je vhodné pro rodiny s dětmi.
Dějiny kláštera Zlatá Koruna
Klášter založil v roce 1263 panovník Přemysl Otakar II. nedaleko vítkovského hradu a města Krumlova z důvodu upevnění královské moci oproti rozpínajícímu se vlivu Vítkovců nebo také jako posílení vlivu krále v jižních Čechách. Podle legendy šlo o dodržení slibu, že pokud král zvítězí v bitvě u Kressenbrunnu s uherským králem, nechá z vděčnosti založit klášter.
Původně se klášter jmenoval Svatá Koruna a panovník byl velmi štědrý k jeho cisterciánským obyvatelům, dokonce jim údajně daroval relikvii trn z Kristovy koruny z Konstantinopole, kterou nepřímo obdržel od francouzského krále Ludvíka IX. Svatého. Koruna se tak stala názvem i hlavním symbolem kláštera.
Existují dva Žumberky a dvoje Nové Hrady. Jak si je nesplést a který Žumberk navštívít raději?
Klášter byl několikrát zničen a opravován
V roce 1276 se však klášter pokusili zničit Vítkovci. Klášter byl pak kvůli smrti panovníka obnoven až za Václava II., který povolal mnichy z Plas. V roce 1354 pak také klášter vyhořel a bylo potřeba jej znovu opravovat. Na jeho obnově se podílel také kameník Michal Parléř. Následující léta nebyla snadná, během chudoby a krize byly cennosti přemístěny do Krumlova, v době husitských válek byl klášter opět poničen, a sice vojsky pod vedením Jana Žižky, kteří jej vypálili.
Později klášter obsadil Oldřich II. z Rožmberka, který jej chtěl připojit ke krumlovskému panství. V roce 1601 krumlovský majetek prodal Petr Vok z Rožmberka císaři Rudolfu II. Klášter byl opraven až v polovině 17. století, a to v barokním stylu.
Josef II. klášter zrušil
Velký rozkvět zažila Zlatá Koruna za doby působení posledního opata Bohumíra Bylanského, který nechal i založit školu pro děti místních poddaných. Nechal rovněž upravit klášterní zahrady a vyzdobit interiéry kláštera v rokokovém stylu. I přes tento příznivé rozvoj musel být provoz kláštera z nařízení panovníka Josefa II. v roce 1785 ukončen.
Budovu odkoupili Schwarzenbergové, kteří v budově kláštera zřídili slévárnu a strojírnu, čímž značně poškodili původní architekturu. Klášter se pak znovu začal rekonstruoval v roce 1909. V roce 1940 Zlatou Korunu zabavilo gestapo a později v něm byly zřízeny fondy vědeckých knihoven, mezi nimi i Královské české společnosti nauk a České akademie věd a umění.
Po válce byl klášter Schwarzenbergům zabaven a od roku 1979 ve správě Státní vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Po roce 2000 byl znovu rekonstruován. V současné době Zlatou Korunu spravuje Národní památkový ústav.
Český Krumlov: renesanční skvost v Jižních Čechách. Proč ho musíte vidět?
Prohlídkové okruhy Zlaté Koruny
Ohrazený areál kláštera zahrnuje klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, nejstarší budovu kapli Andělů strážných a bývalý farní kostel sv. Markéty. Klášterní kostel tvoří gotická trojlodní bazilika s příčnou lodí. Později byl barokně upraven. Kaple svatých Andělů Strážných je pak velká gotická dvoupatrová kaple s vnitřními prostorami klenutými křížovou klenbou. To vše si lze prohlédnout v rámci hlavního prohlídkového okruhu, který seznamuje návštěvníky se životem mnichů v 18. století. K dispozici je také knihovna, pracovny a jídelny mnichů. Součásti prohlídky jsou i barokní malby, které sloužily k vyučování.
Zlatokorunská madona
Další možností je prohlídka opatské kaple se Zlatokorunskou madonou, která je patronkou kláštera. Originál tohoto gotického obrazu z 15. století zde byl instalován v roce 2016. Dále klášter nabízí prohlídku klášterního lapidária a také školní a výukové prohlídky pro žáky a studenty všech věkových kategorií.
Svatba ve Zlaté Koruně
Samozřejmostí jsou i nezapomenutelné svatby ze Zlaté Koruně, křty dětí i možnosti pořádání různých koncertů, akcí, seminářů, divadelních představení, výstav či konferencí.
Od roku 2021 jsou k dispozici také prohlídky pro rodiny s dětmi se zlatokorunským opatem, novinkou je také zpřístupnění místností s mnišskými toaletami. Vstup do kláštera je bezbariérový.
Město Nové Hrady v jižních Čechách lidé často zaměňují se stejnojmenným zámkem u Litomyšle. Co zde ale opravdu najdete?
Tipy na výlety v okolí
Pokud vás zajímají další památky z okolí, navštívit můžete také zříceninu hradu a kláštera Kuklov, zříceninu hradu Dívčí kámen nebo rozhlednu a hvězdárnu Kleť. Nedaleko Zlaté Koruny je i malebná jihočeská vesnička Holašovice, která byla zapsaná na seznam památek UNESCO, a rovněž se na vás těší vyhledávané poutní místo Kájov.
Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz, klaster-zlatakoruna.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík