Menu
JenProCestovatele
Polsko

Levný eurovíkend v Krakově. Co vidět v městě kostelů a kaváren

Redakce

Redakce

17. 4. 2017

Krakov je pulzující východoevropské město plné nádherných a monumentálních historických památek, křivolakých uliček a příjemných kaváren. V poslední době jeho neopakovatelnou atmosféru objevuje čím dál tím více turistů a stává se oblíbenou destinací eurovíkendů. Vybere si zde každý – ať už jste kulturní typ, shopaholik nebo historii milující člověk, Krakov má všechno!

Krakov: Bývalé polské hlavní město

Hlavní město Malopolského vojvodství v jižním Polsku je metropolí se vším všudy. Na jeho území se vyskytuje obří nákupní centrum Galeria Krakowska, starobylá Jagellonská univerzita i více než 6000 historických památek. Během vašich toulek městem narazíte na kostel nebo jinou zachovalou starou budovu na každém kroku. Není proto divu, že je Krakov zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Třetí nejlidnatější město Polska, ležící na řece Visle, obývá přes 750 tisíc obyvatel. Věděli jste, že až do roku 1956 byl Krakov polským hlavním městem?

Krakov je nejhezčí město Polska. Vychutnejte si noční život, nakupování i památky

Jak se dostat do Krakova

Do Krakova můžete vyrazit po vlastní ose autem nebo se svézt vlakem či autobusem. Z Prahy jezdí denně několik linek a cesta i s přestupem v Ostravě či Bohumíně trvá okolo 6-8 hodin. Zpáteční jízdenka z Prahy se dá sehnat již od 580 Kč. Pokud máte omezený rozpočet, poohlédněte se po ubytování přes airbnb.com či Couchsurfing. Můžete díky tomu město poznat z úplně jiného pohledu, s místními. V celém Polsku se platí zlotými.

Levný eurovíkend v Krakově, co vidět, hrad Wawel

Hrad Wawel

Královský hrad Wawel

Hlavní turistickou atrakcí je bezpochyby obrovský hradní komplex na Wawelském návrší. Ukrývá v sobě nejenom sídlo králů, ale také katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava, ve které probíhala jejich korunovace. Můžete zde navštívit některou z prohlídkovou tras anebo si udělat procházku a pokochat se krásným výhledem na velkou část města a řeku. Oblíbeným místem je i Dračí jeskyně s kovovou sochou draka chrlícího oheň. Stojí na místě dávného souboje draka a rytíře Kraka, který vyhrál a založil město nesoucí jeho jméno.

Staré město v Krakově

Z Wawelského návrší se po pár krocích dostanete do Starého města, které obsahuje většinu památek. Centrem je Hlavní náměstí, obklopené historickými domy. Největší dominantou je zde kostel Nanebevzetí Panny Marie s obrovským vyřezávaným oltářem a vyhlídkovou věží. Pokud si každé město rádi prohlédnete z vrchu, zastavte se tu včas, protože jednotlivé výstupy jsou pouze v určité hodiny a pro pár lidí, takže bývají často vybrané.

Levný eurovíkend v Krakově, co vidět

Kostel Nanebevzetí pany Marie

Vyhlídku na náměstí nabízí také gotická radniční věž, která ovšem zklame, protože po překonání mnoha schodů zjistíte, že výhled je možný pouze ze tří oken. V jihovýchodním rohu náměstí se nachází také malý kostelík sv. Vojtěcha, jehož základy jsou pravděpodobně nejstarší stavbou ve městě. Uprostřed náměstí stojí proslulá tržnice Sukiennice, která tvoří jeden ze symbolů města. Můžete si na ní zakoupit jak suvenýry, tak třeba čerstvé květiny.

Přilehlý park Plankt

Staré město obtáčí park Plankt, který nabízí různé vycházkové trasy. V jeho okolí naleznete například Barbakan, gotickou kruhovou stavbu, které sloužila k obraně města a hradbami byla dříve spojená s Floriánskou bránou. Ta je jedinou dochovanou z původních 8 vstupních bran do města a je zdobena sochou sv. Floriána. Jednou z cest dojdete ke starobylé Jagellonské univerzitě, která byla založena o pouhých 16 let později než naše Karlova Univerzita.

Židovská čtvrť v Krakově

Čtvrť Kazimierz byla v dřívějších dobách vlastními hradbami oddělena od zbytku Starého města. Díky početné židovské populaci se postupem času přeměnila v evropské centrum židovské kultury a náboženství. Objevíte zde nejenom přehršel krásných synagog, ale také množství kostelů a historických budov. Středem čtvrti je ulice Szeroka, bývalé tržiště.

Pokud jste romantická duše, určitě nevynechejte poznávání města po řece Visle.

Levný eurovíkend v Krakově, co vidět, Wieliczka

Wieliczka

Výlety do okolí Krakova

Během eurovíkendu se nemusíte zdržovat pouze v prostorech města, ale vyrazit i za něj. Vyhlášeným výletem je návštěva solného dolu Wieliczka, památky UNESCO. Tahle krása ukrytá pod zemí je labyrintem chodeb a komor a pyšní se působivými kaplemi, které jsou zdobené solnými sochami a reliéfy. Své kouzlo mají i roztroušená solná jezírka. V blízkosti Krakova se dále nachází také koncentrační tábor Osvětim nebo Kalwaria Zebrzydowska, která je nejvýznamnějším poutním místem Polska a vznikla jako napodobenina jeruzalémské krajiny.

Nezapomeňte na své chuťové pohárky

Pokud zemi rádi poznáváte i skrze žaludek, v Krakově si přijdete na své. Ochutnat tu můžete vyhlášené pirohy na sladký i slaný způsob, klobásy, pokrmy s houbami nebo polské pivo. Po celém městě jsou rozesety kvalitní kavárny, hospody a čokoládovny. V centru města můžete na každém rohu potkat pojízdné stánky s obwarzankami, místními preclíky, které jsou opravdu výborné a je to hlavní polská věc, po které se mi stýská.

Ať už vás Krakov uchvátí či ne, určitě je to město, které byste neměli minout. Vždyť je za humny!

A co vy? Už jste Krakov navštívili?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Levný eurovíkend v Krakově. Co vidět v městě kostelů a kaváren