Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Město Dobříš: Brána do Brd, která se pyšní zámkem s krásnými zahradami

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

23. 4. 2023

V našem pomyslném hledáčku bude tentokrát druhé největší město okresu Příbram: Dobříš. Kulturu a historii tu reprezentuje například překrásný rokokový zámek s rozlehlými zahradami. (Nejen) zde můžete potěšit své oči, a v rámci různých akcí, jako jsou koncerty, také potěšit uši. Těmto intelektuálním oblastem zájmu dávají dostupnou protiváhu nedaleké Brdy s lesy, kopečky pro začínající horské turisty a vojenskou historií.

Jakou má město a zámek Dobříš historii?

Město leží při někdejší trase významné stezky z Prahy do Bavorska a nazývá se po vladykovi Dobřichovi, který podle pověsti založil původní osadu. Nejstarší dochovaná písemná zmínka pochází z roku 1252, kde se místo označuje za královský dvorec. Pár dekád pak patřilo Rožmberkům a po nich do roku 1321 Štěpánu z Tetína. Jan Lucemburský je pak převzal znovu jako královské město a postavil si v Dobříši hrad Vargač, původně jako lovecké sídlo. Budova stále existuje, od přestavby v 18. století jako sýpka dnes památkově chráněná a veřejnosti nepřístupná.

Za Karla IV. se Dobříš značně rozrostla, Vargač se dočkal stavebního vylepšení a stal se sídlem lovčího úřadu Koruny české. Královský následník Václav pak dal osadě práva městečka. Husitské oddíly pak obec s hradem vypálily, ekonomická situace se zhoršila a další král Zikmund začal Dobříš zastavovat šlechticům z Kolovrat. Jejich hospodaření prý stav panství moc nepozvedlo – a ani hospodaření dalších vazalů, kteří přišli po nich. Zlepšilo se to v roce 1569 po návratu pod královskou komoru. Tehdy také vládce Maxmilián II. udělil Dobříši městská práva včetně erbu. Město získalo samosprávu v čele s hejtmanem. Zajímavostí z doby vlády Rudolfa II. je pak to, že sem dal tento císař poslat 13 velbloudů. Chov byl úspěšný co do rozmnožování, ale tehdejšímu hejtmanovi byla zvířata na obtíž.

Hořovice – město cvokařů obklopené přírodou a zámky

A kdy vznikl v Dobříši zámek, který je dnes její dominantou? Za honosnou stavbu vděčíme nápadu rodu Mannsfeldů. Bruno z Mannsfeldu panství koupil v roce 1630. Třicetiletá válka město zasáhla jen minimálně. V roce 1666 pak začala stavba zámku, původně barokního. Město kolem zámku prožilo v raném 18. století morovou epidemii, ale jinak se ekonomicky dobře rozvíjelo. Císař Leopold mu dal roku 1675 další práva, kromě toho tu začaly vznikat hutě. Horší to měli místní, když si panstvo kolem poloviny 18. století zámek rozšířilo a přidalo k němu efektní francouzský park. Pro dohnání finančního deficitu se zaměřovali o to více na výkonnost robotníků. Do buzerace, která málem vyústila v povstání poddaných, se musela vložit císařská komise, kterou přivolal pán sousední obce.

Zámek Dobříš: Zahrady s oranžérií a nová expozice

Rod Mannsfeldů vymřel v roce 1780 po meči, příjmení však zůstalo naživu. Připojilo se totiž ke jménu manžela mannsfeldské dědičky – podmínkou za to, že Dobříš zdědí. Colloredo-Mannsfeldové byli majiteli sídla během celého 18. a 19. století, kdy ve městě vzkvétal průmysl, hlavně rukavičkářství, a kdy se oblast také elektrifikovala. Objekt se rodu po dekádách v rukou státu vrátil. Zrekonstruovali jej, zpřístupnili jej veřejnosti a vlastní jej dodnes.

Překrásnou tříkřídlovou stavbu jste mohli zahlédnout v seriálu Vyprávěj či v pohádce Princezna ze mlejna 2. Přijeďte se však podívat i naživo – můžete se totiž dostat také dovnitř a do okrasných parků. Zdobnější je ten francouzský na pěti terasách nad bývalým sklepem pivovaru. Uvidíte tu mnoho soch, pěkných ornamentů z vysázených rostlin, živé ploty i růžovou zahradu. V této části má navíc zámek Dobříš oranžerii – překrásnou budovu bývalého skleníku. V jejím nitru je k vidění naučná expozice o zámeckém zahradnictví a umělecké výstavy. Zvenčí pak můžete obdivovat největší středoevropskou venkovní výmalbu a sochy v antickém stylu.

Na větší ploše se rozkládá druhá část areálu zámku Dobříš – anglický park. Ten, jak známo, má více připomínat volnou přírodou. Je tu pár umělých jeskyní a cizokrajných dřevin. Přejděme už však k samotnému zámku. Uvnitř nás totiž čeká novinka. Správce zámku chystá otevřít v jižním křídle naučnou historickou expozici Colloredo-Mannsfeld. Uvidíte autenticky vybavené historické interiéry doplněné moderními prvky, jako jsou interaktivní obrazovky. Prohlídka bude mít i jednodušší a zábavnější variantu vhodnou pro návštěvy zámku s dětmi.

Památky a atrakce města Dobříše: Co navštívit kromě zámku?

A co zbytek Dobříše? Náměstí zdobí barokní Kopáčkův dům, ve kterém sídlí městské muzeum. Uvnitř se dozvíte všechno o historii vyhlášeného dobříšského rukavičkářství. Také však uvidíte mnoho dalších rozličných exponátů plus přechodné výstavy či občasné kulturní a naučné akce. Budova má i informační centrum a ze zadní strany kavárnu. Zvenčí pak můžete obdivovat i klasicistní městský úřad a polomoderně vypadající sto let starou budovu sokolovny.

Také se můžete doslechnout, že měla Dobříš muzeum hraček. Expozice s nostalgickou sbírkou starých panenek, autíček a jiných předmětů, jež dělaly dětem radost, však je bohužel už pár měsíců zavřená.

Z domkové zástavby 18. století se dochoval jediný dům, známý jako Hlasův, který potkáte cestou ke kulturnímu středisku. To se nachází v bývalé synagoze. Dobříšská židovská komunita byla významná od 17. století, angažovala se později i v onom rukavičkářském průmyslu. Z křesťanských památek má Dobříš kostel Povýšení sv. Kříže, Nejsvětější Trojice a novodobý evangelický kostel. První zmíněný chrám stál už ve středověku, druhý dali vystavět až Colloredo-Mannsfeldové. Na západě města stojí dvě kaple – sv. Jáchyma a sv. Anny, ke kterým je pěkná procházka.

Kultura na Dobříši – akce pro děti a dospělé

Mezi oblíbené tradiční události patří na Dobříši festival hudby. Probíhá na zámku a můžete v rámci jeho konání těšit rozhodně nejen na koncerty vážné hudby. Součástí jsou i různé jiné žánry. Loni areál například rozeznělo také tango, v kostele se konal varhanní koncert a na programu bylo také divadelní představení a odborně komentovaná výstava houslí. Hudební klasiku si můžete na zámku vychutnat i jindy – třeba v rámci Dobříšských večerů hudby.

A co chystá zámek Dobříš pro děti? Inu, je toho méně, ale můžete s nimi letos v září přijít na přehlídku aut Bugatti nebo je vzít v listopadu na lampionový průvod. Mimo zámek pak město pořádá tradiční slavnost pálení čarodějnic či různé jiné zábavné akce. V kulturním středisku probíhají různé koncerty populární či undergroundové hudby a také například festival ochotnického divadla. Město má rozhodně i další místa, kam se jít bavit – jen schází kino.

Příroda v okolí Dobříše: turistické trasy po kopcích i kolem vody

Kromě toho, že disponuje Dobříš památkami, má také na katastru mnoho zelených zákoutí. Už jenom samotné zámecké zahrady skýtají potenciálně pár hodin relaxu. Anglický park je vlastně taková udržovaná pololouka a zákon ho chrání jako přírodní památku díky výskytu brouka páchníka hnědého.

O poznání více divokou přírodu pak najdete západně severně od města. Můžete se třeba projít po zelené turistické značce, která tvoří 12 km dlouhý okruh z centra do lesů a zpátky. Cestou půjdete kolem židovského hřbitova a podél plotu obory s daňky a jeleny. Uvidíte také pozůstatky raně středověkého tvrziště s vodním příkopem.

Kolem města vedou tři okruhy naučné stezky Dobří(š) v poznání. Na informačních panelech se při takové procházce dozvíte jak o významných budovách, tak i o průmyslu a také o přírodě. Nejdelší okruh vede po kopcích nad městem. Cestou si můžete vylézt na rozhlednu Studený vrch a pokochat se jak panoramatem Dobříše, tak i pohledem na Brdy. Témata této trasy jsou například nedaleká raketová základna či brdští partyzáni.

Směrem na západ se dostanete do samotných Brd, které jsou kapitola sama o sobě. Využijte stezky, které dříve patřily armádě, a užijte si lesní zeleň. V podhůří vás čeká město Příbram či některá z menších obcí. V oblasti se například nachází vesnice Pičín, kde žila a tvořila samotná Vítězslava Klimtová, autorka milovaného Lexikonu ohrožených druhů strašidel.

Smraďavka či Kozodírky. 10 nejvtipnějších a nejkurióznějších názvů českých vesnic

Kam dále z Dobříše? Výlety v okolí

Dobříš a okolí skýtají celkem dost různých drobných přírodních i jiných atrakcí. Pár tipů si tu můžeme shrnout – vyberete si?

  • Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše
  • zřícenina mlýna Plechhamr
  • skalní kaple Lurdy v Novém Kníně
  • muzeum zlata Nový Knín
  • zámek Mníšek pod Brdy
  • pozůstatek hradiště Pišťák
  • zámek Hořovice
  • Plešivec a vyhlídka Čertova kazatelna
  • skanzen Špýchar
  • vodní nádrž Slapy

Zdroje:

Mapy.cz, Město Dobříš, Kudy z nudy, Zámek Dobříš, Festival hudby Dobříš, FilmováMísta.cz, Muzeum Dobříš

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Město Dobříš: Brána do Brd, která se pyšní zámkem s krásnými zahradami