Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Město Valašské Klobouky: Poznejte folklor a přírodu Bílých Karpat

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

24. 11. 2023

Malé, ale kulturně hodnotné městečko mezi Zlínem a Slovenskem. Tak nějak by se daly ve zkratce definovat Valašské Klobouky. Co vidět tu rozhodně je – můžete si prohlédnout historické centrum města či se vydat do kopců. Velice důležitý tu je valašský folklor, s nímž také více či méně souvisí tradiční jarmarky. Takovou ohromnou událost by si jen málokdo chtěl nechat ujít – jen je třeba mít s sebou v prosinci dobrý repelent na čerty.

Jakou mají Valašské Klobouky historii a jsou Valaši Rumuni?

Vzhledem k tomu, že mají Valašské Klobouky náměstí chráněné jako památkovou zónu, zjevně jsou dost staré. Významnější však byl ve středověku Vlárský průsmyk a sídlo u něj, tedy Brumov. Klobouky (s tímto názvem) vznikly v rámci kolonizace okolního kraje ve 13. a 14. století a „vypracovaly” se svým hospodářstvím, později také soudní institucí. Posílila je řada oficiálních práv, v 16. století dokonce status Hradiště. Brumovské panství, kterému Klobouky patřily, za uherských válek stihla velká devastace. Dostalo se tedy šlechtici Podmanickému a pak pánům z Lomnice. Prameny z této doby už Klobouky nazývají městem.

Koncem 16. a počátkem 17. století se údajně zástavba roztahuje do kopců a hor, rozvíjí se pastevectví. Vzhledem k zavádějící informaci v historické sekci webu města si dovolíme malou odbočku do etymologie. Tradičně se východomoravským občanům, zejména v souvislosti s chovem ovcí, říká Valaši. Právě v 16. století měla nastat migrační vlna ovčáků z rumunského Valašska, která toto všechno zapříčinila. To je ale jen nápad lingvisty Miklošiče. Ten si všiml, že pár slov valašského nářečí se podobá rumunským slovům, a napadla ho migrační hypotéza, kterou si Moraváci malují dodnes. Historici přitom žádnou migrační vlnu, která by tolik ovlivnila místní kulturu a přejmenovala region, nezaznamenali. Miklošičův vzorek slov je navíc velmi malý a nereprezentativní. A proč se tedy Valašsko jmenuje stejně jako rumunské Valašsko? Jednoduše. Slovo vlach nebo valach označovalo pastevce, takže se dalo vztáhnout na různé horaly východní Evropy.

A jak to bylo dále s Klobouky? Dějiny se moc neliší od dějin o trochu významnějšího sousedního Brumova, pod který toto město spadalo. O Brumově máme také článek, který vás seznámí s tamějšími turistickými atrakcemi.

Brumov-Bylnice: Prohlédněte si zříceninu hradu a vychutnejte si přírodu Bílých Karpat

Centrum Valašských Klobouk – kulturní dům, knihovna, muzeum

Všichni máme chytré mobily. Ale kdyby vás zajímalo ve Valašských Kloboukách infocentrum, najdete je snadno na Masarykově náměstí. Mají tam pěkné valašské suvenýry. Ústřední plac slouží také částečně jako autobusové nádraží, ve zbytku prostoru je socha Jana Nepomuckého a opodál pár dalších pomníků. To člověk zhlédne během sekund. Pozastavit se však můžete u pranýře, jednoho z nejstarších v Česku. Vznikl tu v 16. století.

Nejvíce však budou návštěvníka asi zajímat historické budovy uprostřed náměstí. Ta starší z nich je bývalá radnice. Té druhé se říká Červený dům, postavili si ji bratři soukeníci, jelikož sukno bylo v Kloboukách velmi úspěšný byznys, ale kvůli odpadnímu korýtku na straně se o budově tradovalo, že tam žije kat a tímto okapem že se odvádí krev.

Obě stavby dnes slouží klobouckému městskému muzeu. Můžete tu zhlédnout výstavu tradičního soukenictví, plátenictví a barvířství. Pokud budete ve větší skupině, mohou vám dokonce předvést vzácný dobový funkční tkalcovský stav. Druhá expozice muzea, ta ve staré radnici, je věnovaná rázu Klobouk a jejich okolí v pravěku, a v té samé budově jsou také prostory pro kulturní akce. Na podzim 2022 například hostí městské muzeum Valašské Klobouky výstavu panenek. Neváhejte v době, kdy toto čtete, pohledat aktuální program a najít si nějakou tu zajímavou kulturu k zažití.

Místní mají v těsném okolí náměstí mnoho důležitých podniků a míst. Jsou tu úřady, školy a kostel, ale také kulturní dům, městská knihovna, sokolovna a kino. Co by to ostatně jinak bylo za městečko… Náměstí se však čas od času stává zajímavějším. Například koncem podzimu, kdy se prohánějí po Valašských Kloboukách čerti.

Zimní atrakce Valašských Klobouk: Mikulášský jarmek

Vzhůru na komorní leč pěkné trhy ve Valašských Kloboukách! „Jarmek” je mimochodem valašský výraz pro jarmark a také název konkrétní události. Ve městě se vžila tradice pořádat jej před svátkem sv. Mikuláše. V roce 2023 se bude konat již 30. ročník! Událost má vlastní webovky a spolupracuje s různými institucemi, jako je například místní gymnázium, svaz ochránců přírody či muzejní spolek.

Na tomto tradičním trhu se tradičně setkávají až desítky tradičně nastrojených čertů. Ti jsou součástí zábavy, dokreslují mikulášskou atmosféru ve městě, ale také dokáží být strašidelní. Horší je, že jsou otravní – introverti, buďte varováni. Pokud se však do Klobouk na jarmek odvážíte, jistě si tu něco najdete. Pořídit se dají řemeslné výrobky, dobroty, a součástí je bohatý program. Náměstí bývá dějištěm koncertů, můžete tu i vidět Mikulášovu družinu a pracující řemeslníky. V zastřešených budovách jsou workshopy i nějaká ta další vystoupení.

Tradiční rakouské čertí průvody Krampus. Kam na pekelnou show vyrazit v ČR?

Církevní památky ve Valašských Kloboukách – kostel a spousta kaplí

Teď něco k tomu výše zmíněnému kostelu – je to totiž nejstarší stavba ve městě. Kostel Povýšení sv. Kříže tu stojí od 13. století. Pozůstatky původní stavby se však už dávno špatně hledají, protože chrám samozřejmě musel podstoupit spoustu různých úprav. Zevně tato historická památka vypadá celkem obyčejně, uvnitř samozřejmě najdete řadu obrazů a výzdoby, jak to v katolických kostelech je zvykem. Nejstarší je v kostele křtitelnice ze 16. století.

Valašské Klobouky si však obzvlášť zaslouží v článku samostatnou sekci o církevních památkách kvůli podobě kapliček na jejich katastru. Kdo má cit pro drobnou architekturu a rád se prochází, nějakou možná uvidí. Zajímavé je totiž kontrast. Hřbitovní novogotická kaple s baldachýnem je velmi důmyslná a temná, a oproti ní některé jiné v lesích jsou dřevěné a vypadají vcelku prostě.

Pro ty, kterým to zapadá do vkusu, pořádá farnost Valašské Klobouky akce, čímž rovněž obohacuje kulturní život města. Občané s vírou v srdci se mohou v nejbližší době těšit na křesťanský ples, mládež na farmářský večírek. Nejdříve se však budou v kostele samozřejmě slavit Vánoce…

Je ve Valašských Kloboukách skanzen? Ano i ne…

Dřeveným kapličkám se zase tolik nedivme, takto se tu zkrátka stavělo. Dokonce jsou ve Valašských Kloboukách dřevěnice, jež jsou pro svou podobu a své stáří památkově chráněné. Lidová architektura Valašska je pěkná a každý, koho zajímá, by se s ní měl jet seznámit do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. A nebo ne?

V Kloboukách je také něco jako skanzen. Místní spolek nadšenců na Trhovisku vybudoval několik dřevostaveb a hodlá pokračovat. Má tam být dokonce obchůdek se sýrem a výběh koz a ovcí. Smutnou pravdou je, že těchto dřevěných staveb je zatím málo a je to tu zatím takové prázdné, přičemž facebooková prezentace spolku už rok neposkytla žádnou aktualizaci. Lidé skanzenu dávají na Kudy z nudy prozatím slabé hodnocení – snad to ještě má naději!

Rožnov pod Radhoštěm. Navštivte jeho chloubu skanzen Valašské muzeum v přírodě

Okolí Valašských Klobouk: Turistika pěšky nebo s bicyklem

Vyražte také do kopců u Valašských Klobouk! Rozhledna Královec je asi nejoblíbenějším takovým cílem. Nachází se na stejnojmenném vrcholu, který měří 655 metrů nad mořem. Od vlakového nádraží je to dva a půl kilometru. Pokud si chcete dočíst naučnou stezku, která tvoří okruh s tabulemi o Bílých Karpatech, vydáte se dolů jinou trasou. Ve svazích Královce je mnoho vodních pramenů a také dva kousky země chráněné jako přírodní památka.

Cestou na rozhlednu zároveň absolvujete drobný zlomek věhlasné Stezky Českem, která totiž prochází i Klobouky. Máte-li chuť se namáhat, zajděte si po ní – po hřebeni – klidně někam dál. Opačný konec, který prochází centrem města, vede pak na hůrku zvanou Stráně. Tam si klidně vemte s sebou kolo, na němž je možné absolvovat singletrack dolů. I na klasické jízdy krajinou po cyklostezkách je v okolí Klobouk prostor.

Nějaké ty kopečky, ale menší a rozhodně ne karpatské, se nacházejí také severně od Valašských Klobouk. Značená trasa pro turisty je tu jedna, a to žlutá, ze které se lze ve Vlachově Lhotě napojit na Okruh šesti dědin. Ten je sestaven tak, aby turistům ukázal to nejlepší z mikroregionu Ploština.

Kam dál z Valašských Klobouk? Zajímavosti v okolí

I když už jste si užili Valašské Klobouky, výlety za novými zážitky na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Řekli jsme si například, že velmi blízko leží Brumov, historické městečko s hradem. Také vás čekají Bílé Karpaty a jižní cíp Beskyd, nebo, necítíte-li se zrovna na divočinu, „civilizovanější” turistické cíle. Navrhněme si pár míst:

  • zřícenina hradu Brumov
  • minimuzeum Gabry a Málinky ve Štítné
  • poutní místo Dělanovec
  • muzeum kardinála Štěpána Trochty ve Francově Lhotě
  • rozhledna Čubův kopec
  • hasičské muzeum Vlachova Lhota
  • Lačnovské skály
  • zámek Nový Světlov

Zdroje:

Mapy.cz, Město Valašské Klobouky, Klobucké íčko, Kudy z nudy, Farnost Klobouky, Zlínský Deník, Jarmek.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Město Valašské Klobouky: Poznejte folklor a přírodu Bílých Karpat