Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Tradiční rakouské čertí průvody Krampus. Kam na pekelnou show vyrazit v ČR?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 11. 2018

Rohaté příšery, které nahánějí strach i otrlým. Už jste slyšeli o Krampusu? Tato pekelná zábava má své kořeny v Rakousku, ale ve velkém si ji můžete užít i u nás. Kam letos vyrazit za strašidelnými čerty, kteří opravdu dělají peklu čest?

Největší průvody  se konají každoročně v Rakousku a není se co divit. Je to totiž Alpské strašidlo, které se objevuje okolo Adventu. Starověká tradice vznikla v rakouských Alpách a postupně se rozšířila do celého Rakouska, Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie nebo Chorvatska.

Samotný název Krampus vznikl z rakouského slova KRAMPAS, což znamená něco neživého. V mnoha vesničkách a městech v Alpách pořádají dodnes tzv. Krampuslafy, což jsou průvody Krampusů. Vše je doprovázeno projížďkami pekelných vozidel, lesními lidmi, různými strašidly, rachotem kravských zvonů, cinkotem řetězů a hlasité hudby. Nechybí spousta kouře a dýmu. Zkrátka všechno, co takové pekelníky doprovází.

Masky jako umělecké dílo

Jestliže čekáte klasické masky čertů, neuvěřitelně se mýlíte. Daly by se přirovnat spíše k takovým uměleckým dílům. Bývají ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. U masky nechybí rohy (z muflonů, beranů, kamzíků či koz). Kožichy mají Krampusové šité z kůže horských koz či ovcí. Kolem pasu by měl být připevněný kravský zvon, měl by mít kravský ocas a vrbové proutí na šlehání. Na zádech pak nosí nůši, do které patří podle pověsti zlobivé děti. Hlasité zvonění na zvon má zahánět zlé lidi. Svátek Krampusů je 5. prosince, ale po horských vesničkách se prohání už od listopadu a končí někdy v lednu.

Krampuslauf Schladming

V sobotu 24. listopadu 2018 od 19:00 se koná ohromný průvod v Rakousku v horském středisku Schladming. Ten patří k největším průvodům na světě a je rozhodně ten největší v Rakousku. Uvidíte takové masky a povozy, jaké jste ještě nikdy neviděli. Hromada ďáblů, čarodějnic a dalších strašidel. Nejsou to jen místní. Skupiny pocházejí z několika zemí. Počítejte s davy, protože se očekává několik tisíc návštěvníků. A nebojte se vzít i děti. Pro ty je tu připravené místo s Mikulášem, který rozdává dárečky.

Vánoční čas se blíží. Kam vyrazit na nejlepší adventní trhy 2018?

Krampuslauf Retz

Čertovské tradice si užijete i v malebném příhraničním městě Retz. Program se koná 8. prosince od 16:30. Nebudou chybět děsivé masky, řinčení zvonců i řetězů, a hlavně skvělá atmosféra. Romantiky nadchnou vánoční trhy i krásný Retz, který patří mezi nejhezčí města Dolního Rakouska.

Kam za Krampusem v České republice?

I u nás se už tradice strašidelných čertovských masek, úžasné show i průvodů začíná dobře zabydlovat. Ohromné akce se konají hned v několika českých městech.

Krampus show v Kaplici

V Kaplici se koná již 7. ročník ohromující Krampus show. Uskuteční se v sobotu 15.12.2018 a jako každý rok vás čeká přehlídka masek démonických tvorů. Letos jich do města míří dokonce 700. Program má být vskutku bohatý a velkolepý. Završí ho právě průvod všech možných příšer, který začíná v 18:00. Doprovodný program bude ve znamení hudby, zábavy, motoshow a celý den zakončí báječný ohňostroj kolem osmé hodiny večerní. Kaplici najdete nedaleko Českého Krumlova. Když vyrazíte už ráno, můžete si svůj výlet spojit i s návštěvou tohoto krásného města.

Židlochovický průvod čertů

Na průvod čertů se můžete vydat i do Židlochovic. Patří mezi nejznámější a letos se bude konat 1. prosince od 17:30 hodin na náměstí Míru a přilehlých ulicích (Komenského a Masarykova). Samozřejmostí je i doprovodný program a jarmark, kde si můžete koupit adventní dekorace, keramické hrníčky, dárky, ozdoby, čepice, šály, ponožky, svítící čertí rohy, koláče, klobásy, paštiky, kávu, punč, svařák, langoše, maďarské speciality, perníčky a mnoho dalšího. V den průvodu počítejte s davy lidí, proto vyjeďte raději včas.

Krampus v Žatci

Velkolepá show na vás čeká i v Žatci. Krampusáci už v loňském roce přitáhli tisíce lidí. Celá akce se koná na náměstí Svobody a pokochat se můžete pohledem na průvod čertů, démonů a pekelných bytostí. Průvod se koná 4. prosince. Přijedou čerti z Čech i Rakouska a na programu je také vystoupení několika kapel.

Jak by měla vypadat oslava Mikuláše a jak velké trauma vytváří pro dítě strach z čerta?

Čerti v Sokolově

Také v Sokolově na vás čekají strašidelné masky. Objeví se jich více než 200 a vyrazí na svou strašidelnou cestu ze Starého náměstí a z náměstí Budovatelů. Naplánujte si výlet na 9. prosince 2018 v 17:00. Večer vám zpestří ještě ohňová show a vystoupení několika kapel.

Průvod čertů v Jihlavě

V Amfiteátru Heulos v Jihlavě se 8. prosince od 17:30 koná další průvod strašidelných masek. Objeví se dvě skupiny čertů a přes čtyřicet masek. Kdo bude chtít, a když čerti dovolí, může se po průvodu s nimi nechat vyfotit na památku.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Tradiční rakouské čertí průvody Krampus. Kam na pekelnou show vyrazit v ČR?