Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Vánoční čas se blíží. Kam vyrazit na nejlepší adventní trhy 2018?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 11. 2018

Vánoční atmosféra už se naplno rozjíždí a brzy začnou lákat i první adventní trhy 2018. Rozzářené ulice, veselý shon, krásná výzdoba i nostalgické rozjímaní za zvuků koled nebo setkání s přáteli. Pojďme se podívat, kde se konají ty nejkrásnější vánoční trhy v České republice.

Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce a jejich magickou atmosféru si do sytosti můžete vychutnat právě na adventních trzích. Čeká vás spousta zábavy i kulturních zážitků.

Vánoční trhy v Praze

Vánoční trhy v Praze začínají 20. listopadu 2018 na náměstí Míru, na Staroměstském a Václavském náměstí začínají 1. 12. Tam si je také vychutnáte nejdéle. Končí 6. ledna 2019. Trhy v Praze patří mezi nejvyhlášenější v Evropě a jejich krásu ocenil v roce 2017 prestižní americký týdeník US News & World Report. Ten je zařadil mezi deset nejhezčích na světě. Trhy se konají na všech významných náměstích v Praze: Staroměstské, Havelské náměstí na Starém Městě, Václavské a náměstí republiky, Tylovo náměstí, náměstí Míru a Výstaviště Holešovice. Samozřejmě také na Pražském hradě.

Návštěvníci si mohou vychutnat atmosféru adventní vesničky tvořenou z domečků s typickými domky s červenými střechami. V nich si můžete zakoupit vánoční dekorace, dárečky i občerstvení. Na hosty čeká výběr různých dobrot, svařené víno i vystoupení dětských souborů s koledami. Nechybí ani tradiční Mikulášská, rozlévání rybí polévky na Štědrý den a oslava Silvestra.

Domečky se zbožím otevírají prodejci každý den od 10 hodin a zavírají ve 22 hodin. Stánky s občerstvením zavírají až o půlnoci.

Strom i náměstí ozdobí dekorace našich prababiček. Staroměstské a Václavské náměstí bude zdobené tradičními barvami – zelenou, bílou, zlatou a červenou. Hlavním tématem je v letošním roce návrat ke kořenům a tradiční české lidové tradice. Rozmístění prodejních domků se vrací k původnímu tvaru hvězdy.

Na multifunkčním pódiu budou vystupovat různé skupiny a soubory, dojde k promítání pohádek a k adventním koncertům.

Letos poprvé také budete moci ochutnat svařené víno z keramických hrnečků. K dispozici je jich pět s motivy panoramatu Prahy a s osobnostmi spjatými s historií. Na Staroměstském, Václavském náměstí i náměstí Republiky si lidé budou moci poprvé zvolit horký nápoj do keramického hrnečku nebo do recyklovatelného kelímku.

10 nejlepších měst pro zimní dovolenou. Žebříčku vévodí Praha

Brněnské adventní trhy 2018

Brněnský advent začíná 23. listopadu a končí 28. prosince. Vánoční trhy přivítají návštěvníky na náměstí Svobody a na Dominikánském náměstí či Moravském náměstí. Celou atmosféru odstartuje slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody. Ve stejný den startuje i Advent na Zelném trhu, který podle mnohých vládne tou nejúchvatnější vánoční atmosférou.

V pátek 23. listopadu se v místo oslav nejkrásnějších svátků roku promění centrum Brna. Brněnské Vánoce 2018 návštěvníky přivítají na náměstí Svobody a na Dominikánském náměstí. Přirozeným středobodem Brna je právě náměstí Svobody, které je nejen v době adventu místem setkávání, zábavy a nových zážitků. Najdete zde mnoho stánků, vánoční strom i netradiční instalaci na kašně. Unikátní je každoroční živý kulturní program. Všemu vévodí bílá kopule Zimního baru s oblíbenými nápoji. Letos si zde můžete vychutnat punč podle starých receptur. Užít si můžete také virtuální realitu, adventní koncerty České televize, Čtení dětem, Mikuláše i Česko zpívá koledy. Právě kulturní a hudební program je unikátem na náměstí Svobody.

Kdo se chce o adventu dobře najíst a napít, zajde si na klidnější Dominikánské náměstí. V době adventu zde najdete známé a úspěšné podniky z Brna a okolí. Jejich nabídka je velmi moderní, chutná a rozmanitá. Ochutnejte kapří hranolky s Čapunčem Pivnice U Čápa, ohřejte se lahodným svařákem vinotéky Just Wine či horkými nápoji z baru Jägermeister. Ochutnat můžete i exotické kari a polévku kim-chi či domácí řeznické speciality ze Statku Samsara. Romantickou atmosféru dotváří budova Nové radnice i kostel sv. Michala. Během adventních trhů se zde nachází i betlém, zookoutek, Betlémské světlo či Ježíškova pošta.

Skvělou vánoční pohodu na tradičním trhu si můžete vychutnat i na Zelňáku (Zelném trhu) nebo na Moravském náměstí. Tam ale jen do 23. prosince. Nechybí dárkové zboží i řemeslné produkty v útulných dřevěných státních, adventní symboly a barvy, usměvaví prodejci v kostýmech a vůně Vánoc, která je všude kolem cítit ve vzduchu.

Olomoucké vánoční trhy

Od 23.11. začínají trhy i v Olomouci a potrvají až do 24.12. Lákají na skvělou atmosféru, svařené víno či punč i otevřené kluziště. To se zavře 31.12. Tradiční trhy v historickém centru města potěší hodnotným programem, vystoupením populárních skupin všech žánrů nebo divadlem pro děti i dospělé. Samozřejmě nechybí vánoční zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém nebo zpívání koled na náměstí. Trh čítá několik desítek stánků s různorodým zbožím i vyhlášeným punčem, který ochutnáte jen v Olomouci.

Vánoční trhy Ostrava 2018

V Ostravě začínají vánoční trhy ve čtvrtek 29.11. Jako každý rok se konají na Masarykově náměstí, Jiráskově náměstí a v ulici Solném. Jejich konec je naplánován na 23. prosince. Těšit se můžete i na kluziště na Masarykově náměstí, tavernu nebo úžasnou světelnou výzdobu obou náměstí. Chybět nebude ani betlém s živými zvířaty. Na Jiráskově náměstí budou moci děti napsat vzkaz Ježíškovi, vyrobit si vánoční přání nebo jednoduchou výzdobu. Návštěvníkům svůj program představí celá řada divadel, lidových a dalších hudebních souborů. Na svítícím pódiu se budou konat nejrůznější koncerty (Mirai, Perutě, David Stypka či Ondřej Ruml).  Na nákupy i ponoření se do vánoční atmosféry budete mít dostatek času, protože se zavírají až ve 20:00.

Ostrava, ocelové město s bohatou hornickou minulostí. Musíte ho vidět

Advent a Vánoce v Mikulově

Ve starobylém Mikulově si vánoční atmosféru můžete vychutnat od 2. prosince, kdy se na náměstí rozsvítí slavnostně vánoční strom. Trhy zde budou ukončené 31. Silvestra v jedenáct hodin večer. Město pod Pálavou vás nadchne úžasným vánočním kouzlem, řadou skvělých koncertů s vánoční a duchovní tématikou, rukodělnými trhy a mikulášskou družinou. K vánočnímu programu se přidá i celá řada místních podnikatelů.

Vánoční trhy v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích se adventní trhy konají tradičně na náměstí Přemysla Otakara II. Začínají 24.11. a končí 24. prosince. Vánoční atmosféru zde můžete čerpat každý den. Poslechněte si koledy, ochutnejte spoustu dobrot a nakupte poslední dárky. Trhy zpestřuje nejedno vystoupení, dudácké koledování a tance folklorních souborů.

Na náměstí stojí mnoho prodejních stánků, které nabízí tradiční vánoční zboží, spoustu dobrého jídla, pití i lokálních potravin. Kolem kašny se pak můžete projet na bruslích. Ledové kluziště funguje až do 6. ledna.

Advent v Liberci

V Liberci začíná vánoční program již 30. listopadu a končí 23. prosince. Již tradičně se konají na náměstí Dr. E. Beneše před radnicí a v ulici 5. května. Každý den jsou otevřené do 19:00. Letos se zaměřují na lidová řemesla, koupíte zde vánoční dárky, různé dekorace i drobnosti a samozřejmě nejrůznější dobroty a pití. Nevynechte ani bohatý vánoční program, který potěší děti i dospělé.

Vánoční trhy v Plzni

V západočeské Plzni se působivou atmosféru vánočních trhů můžete užít od 24. listopadu do 23. prosince na náměstí Republiky. Jsou to nejdelší trhy, které se konají během roku v Plzni. Najdete na nich mnoho vánočního zboží, obrovský vánoční strom a nebude chybět ani oblíbený svařák. Úchvatnou atmosféru si vychutnáte hlavně večer, když se rozsvítí celá výzdoba a historické domy vytvoří dokonale pohádkovou kulisu.

V letošním roce vás čeká mnoho stánků s řemeslnými výrobky i ukázkou řemesel a nebudou chybět ani krajové speciality. Stánky jsou otevřené do 18 hodin.

Nemusíte ani nic kupovat. Už jen procházka mezi stánky s různými dekoracemi, rukodělným zbožím u ukázka řemesel spolu s hraním koled a vůní svařáku a opékaných klobás vás úplně naplní vánoční atmosférou. Na malé zvoničce se každou chvíli rozezní zvonek pro štěstí.

Skvělou akcí je také hromadné zpívání koled. Tehdy se na náměstí Republiky sejdou tisíce lidí a zazpívají si společně koledy „Nesem Vám noviny“ a „Narodil se Kristus Pán“. Zajděte si nakoupit pár maličkostí na poslední chvíli, ochutnat vánoční dobroty a odpočinout si od všeho svátečního shonu.

Vánoční trhy v Rožnově pod Radhoštěm

V Rožnově pod Radhoštěm se vánoční trhy konají v období od 10. prosince do 14. prosince. Chystá se zde obnovení tradičních trhů. Můžete zde načerpat energii a užít si pohodovou adventní atmosféru. Na Masarykově náměstí si můžete zakoupit tradiční zboží, ochutnat svařák či medovinu a pokochat se pohledem na děti, které budou vystupovat se svým představením.

Kam na výlet do Beskyd? Poznejte nevšední krásu východního koutu České republiky

Termíny dalších oblíbených Vánočních trhů

  • Chebské vánoční trhy v Chebu: 1. – 26.12.
  • Adventní trhy na Sychrově: 1. – 2.12.
  • Adventní trhy Český Krumlov: 30.11. – 6.1.
  • Vánoční jarmark Jihlava: 14. – 22. 12.
  • Sladké Vánoce v Kutné Hoře: 8.12.
  • Advent s Domem Kultury v Kroměříži: 29.11. – 9.12.
  • Adventní trhy Mělník: 1.12. – 2.12.
  • Muzejní adventní trh Hradech Králové: 30.11. – 2.12.
  • Vánoční trhy Pardubice: 1.12.

Adventní trhy se konají v různých koutek České republiky a všechny by se nám do článku nevešly. Víte-li o nějakém, který si zaslouží zveřejnění, klidně se o něm zmiňte v komentářích.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Vánoční čas se blíží. Kam vyrazit na nejlepší adventní trhy 2018?