Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Ostrava, ocelové město s bohatou hornickou minulostí. Musíte ho vidět

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 9. 2018

„Ostravo, Ostravo město mezi městy hořké moje štěstí“. Písničkář Jaromír Nohavica své město miluje natolik, že o něm složil i známou píseň. A má být na co hrdý. Ostrava už dávno není jen černým městem plným továren a špatným vzduchem. Ožívá, modernizuje se a baví čím dál víc. Vznikají různé památkové zóny, rozšiřuje se zeleň, konají se zde koncerty a festivaly. Je mnoho důvodů, proč ocelové město musíte navštívit.

Metropole na severní Moravě je třetím největším městem v České republice. I když si to mnoho lidí nemyslí, je toho mnoho, co může návštěvníkům nabídnout a byla by velká škoda minout unikátní industriální památky, zajímavou architekturu z neomítnutých cihel a hrázděného zdiva i výhodnou polohu nedaleko polských a slovenských hranic.

Oblast Vítkovice

Kdo miluje techniku, určitě nesmí vynechat Dolní oblast Vítkovic. Až do roku 1998 zde probíhala průmyslová výroba, od té doby je místo opuštěné. Dokonalý areál průmyslových staveb z první poloviny 19. století je tvořený dolem Hlubina, vysokými pecemi a koksovnou Vítkovických železáren. Z bývalého plynojemu se po jeho obnově stalo multifunkční kulturní centrum Gong. To se využívá pro vzdělávací i společenské akce. V posledních dvou letech zde začali s budováním jedinečného muzea. Dostalo název Svět techniky a lze ho rozdělit na Malý a Velký svět techniky.

Muzeum chce návštěvníkům ukázat zajímavosti vědy a techniky. Nechybí zde ani Dětský svět vhodný pro děti od 2 do 6 let, Svět objevů a vědy, expozice Svět civilizace, která ukazuje vazbu člověka a světa kolem nás. Největší část zabírá expozice Svět přírody.

Důl Michal

Důl Michal je od roku 1995 veden jako národní kulturní památka. Také si to zaslouží, protože jsou zde stále zachovány všechny budovy v původním stavu a dnes slouží jako muzeum. Jako návštěvník se zde můžete na chvíli vcítit do kůže horníků, kteří zde šli stejnou trasu každý svůj pracovní den.

7 nejlepších českých lázní. Kam za relaxací a léčbou pohybového ústrojí?

Slezkoostravský hrad

Nedaleko centra Ostravy se nachází také Slezskoostravský hrad. K němu přiléhá hradní věž, jenž je nejvyšší budovou v areálu. V každém patře věže si mohou návštěvníci prohlédnout stálou expozici historie hradu i města, expozici Třicetileté války, období husitství i zajímavosti Z domácnosti našich předků. V první patře je expozice Hračky Vašeho dětství a také výstava Kapitoly z dějin Jantarové stezky.

Nejstarší část hradu je hradní pevnost na nádvoří. Bohužel už není v příliš dobrém stavu díky nešetrnými zásahy minulých majitelů. Stále v ní ale uvidíte původní zdění hradu.

Před deseti lety zde byla otevřená dobová hradní kovárna na terase, dále kaple Jana Czupryniaka, kam se můžete podívat po celý rok a načerpat trochu duchovního klidu. Zajímavý je Betlém s vyřezávanými figurkami, křížová cesta, modlitebna, socha sv. Hedviky patronky Slezska a skleněné olejové podmalby.

V interiéru se nachází úžasná desková dřevořezba, která zachycuje vývoj hradu ve stoletích. Dílo vytvořil Karel Burda a polský řezbář Jan Czupryniak. Nikde jinde v zemi nenajdete podobnou deskovou dřevořezbu. Začíná zakládací listinou, za dřevěnou palisádou pod hradem následuje lovecká scéna ze 13. století.

Ve sklepních prostorách jsou k vidění velká akvária se sladkovodními rybami a na děti čeká muzeum čarodějnic nebo pořádná mučírna, která nesmí chybět v žádném hradu.

V areálu hradu ožívají každé léto Shakespearovo hry. Konají se zde Letní Shakespearovské slavnosti. Nenechte si ujít Romea a Julii, Zkrocení zlé ženy či kouzelný Sen noci svatojánské a mnoho dalších představení.

Landek Park

Při návštěvě hornického muzea Landek Park, které je největším v České republice, se podíváte na dějiny těžby uhlí na Ostravsku a Karvinsku. Podíváte se do podzemních štol či se projedete původním důlním vlakem. Landek Park se v roce 1992 stal národní přírodní památkou a znají ho i v zahraničí zejména díky nálezu Landecké Venuše. Od roku 1993 se do něj může podívat i široká veřejnost.

11 neobvyklých, podivných a bizarních hotelů světa. I Česko se jedním může pochlubit

Svět miniatur Miniuni

Místo, které určitě nadchne děti. V centru Ostravy, vedle areálu Výstaviště Černá louka, na vás čeká svět jako na dlani. Můžete si prohlédnout 34 modelů významných budov evropských měst i 7 divů světa. Ve venkovním areálu nechybí Eiffelova věž, šikmá věž v Pise, Big Ben a mnoho jiného. Modely byly postaveny v měřítku 1:25. Nechybí zde ani jezírka, v tom největším pluje model lodě Stefan Bathory. V areálu probíhají železniční tratě se zahradními vláčky s mini nástupištěm Ostrava-střed.

A kolejím je věnováno mnohem víc. V roce 2014 zde vznikla expozice Po stopách železničáře. Milovníci mašinek se tak mohou pokochat ukázkami historického drážního zařízení, signalizačního zařízení apod. Nechybí ani kancelář výpravčího, staré jízdenky, dobové uniformy. Zkrátka to musíte vidět.

Zoologická zahrada

V hezkém počasí zamiřte určitě do Zoo, která se nachází v lesoparku v městské části Stromovka. Jako jediné v zemi se zde podařilo odchovat mládě slona indického. Žije zde mnoho vzácných živočichů, například různé druhy lemurů. Po velké rekonstrukci je navíc skvělým místem pro odpočinek a relaxaci.

Stodolní ulice

O ostravské Stodolní ulici jste již jistě mnoho slyšeli. Nejvyhlášenější ulice města je plná barů, diskoték a restaurací. Lákají hlavně mladou a střední generaci.

Nejvíc nezdravé země světa. Jak dopadla Česká republika?

Radnice města Ostravy

Radniční věž má 85,6 metrů. Vyhlídková terasa se nachází o něco níž, v 72 metrech. Ovšem krásný výhled budete mít i tak. V případě hezkého počasí dohlédnete až k Beskydům a Jeseníkům. Nejvyšším bodem města je halda Ema – uměle vytvořený kopec.

Halda Ema v Ostravě má sto let. Proč se jí říká “ostravská sopka”?

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Ostrava, ocelové město s bohatou hornickou minulostí. Musíte ho vidět