Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Nejvíc nezdravé země světa. Jak dopadla Česká republika?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 5. 2018

Žijete zdravě? Dbáte na to, co jíte a sportujete? Děláte dobře. Ale ne každý to dělá stejně. V některých zemích jsou lidé ke svému zdraví ohleduplnější a jinde ho příliš neřeší. Podívejte se na žebříček nejvíce nezdravých zemí světa. Na kterém místě se umístilo Česko?

Seznam nejnezdravějších zemí světa sestavila britská firma Clinic Compare poté, co získala potřebné údaje od Světové zdravotnické organizace WHO, CIA Word Factbook a World Lung Association. Posuzovala tři faktory: kolik obyvatel v zemi pije alkohol, kolik lidí kouří a jak jsou na tom lidé s obezitou (čísla ukazují, kolik lidí má podle indexu BMI nadváhu až obezitu). Všechna data byla sečtena dohromady a vyšel výsledek. Podívejte se, kde je situace nejhorší a kde nejlepší?

Žebříček nejvíce nezdravých zemí

Seznam zemí podle jejich umístění jsme záměrně uvedli od posledního. Kdo asi bude na „prvním“ místě?

21. Ukrajina

Země východní Evropy se na seznamu objevují bohužel často. Ukrajina je osmý největší spotřebitel alkoholu na světě podle výpočtu Clinic Compare.

20. Velká Británie

Velká Británie se umístila hned za Ukrajinou z hlediska pití alkoholu. Ostatní faktory jí ale trochu pomohly, a tak skončila „až“ dvacátá.

19. Rumunsko

Rumunsko se v seznamu objevilo zejména kvůli kuřákům. Podle výpočtů zde kouří takřka třetina dospělých, což jsou asi čtyři miliony mužů a žen. Od roku 2015 zde platí zákaz kouření ve veřejných prostranstvích.

18. Řecko

S přímořskými státy si lidé většinou pojí zdravou stravu a hodně pohybu. Jak se ale zdá, výjimka potvrzuje pravidlo. V Řecku má totiž více jak čtvrtina lidí nadváhu.

To nejlepší z Řecka. 15 důvodů, proč ho musíte poznat

17. Austrálie

Austrálie se do seznamu dostala zejména kvůli oblibě alkoholu mezi tamním obyvatelstvem. Historie holdování alkoholických nápojů spadá už do roku 1788, kdy k břehům země dorazili první osadníci – britští odsouzenci a jejich dozorci. Protože po osmi měsících stáli konečně nohama na zemi, museli šťastný konec plavby zapít. A zapíjejí vlastně dodnes.

16. Libanon

V Libanonu se vykouří v průměru více než 3000 cigaret na osobu a rok. Země má jedno z největších zastoupení kuřáků mezi obyvatelstvem na světě i přes notné zákazy.

15. Kanada

Kanada by možná měla začít nabírat hráče hokeje ve velkém. Přes 30 procent Kanaďanů bojuje s nadváhou.

10 národů a jejich poznávací znamení. Podívejte se, kdo má malé plavky, pivní pupky a žabky

14. Belgie

I v Belgii bojují s kouřením a alkoholem. V těchto odvětvích se země umístila na sedmé místě. Hmotnost obyvatelstva ji „vytáhla“ až na místo 14.

13. Estonsko

V Estonsku má každý čtvrtý občan potíže s nadváhou a s alkoholem se zde také nešetří. Spotřeba na člověka činí 12,8 litru čistého alkoholu za rok.

12. Bulharsko

Bulharsko má velmi nelichotivou statistiku týkající se spotřeby alkoholu. A obyvatelé země se asi příliš nevěnují ani sportu. Přes čtvrtinu obyvatel má nadváhu.

10. a 11. USA a Litva

USA a Litva se dělí o desáté a jedenácté místo. USA vás asi nepřekvapilo. V zemi milovníků burgerů, hranolek a kolových nápojů má přes 10,35 procent dospělých obyvatel nebezpečnou nadváhu.

V Litvě čím dál víc holdují alkoholu. Seznam spotřeby se zvyšuje a nyní dosáhl v průměru 18,2 litru na osobu a rok, což odpovídá 65 lahvím vína za rok. Tamní vláda se rozhodla s nelichotivými statistikami zatočit. Zakázala veškeré reklamy na alkohol, zkrátila se doba, během které je možné prodávat ho v obchodech a pití alkoholu je legální až od dvaceti let.

9. Lucembursko

Lucembursko je malou zemí s velkou chutí k jídlu. Každá čtvrtá osoba, podle statistik, zde trpí nadváhou.

8. Polsko

Polsko zaujmulo pozici osm na seznamu. Vypije se zde 12,3 litru čistého alkoholu na osobu za rok a přes 1300 cigaret na osobu za rok.

7. Chorvatsko

Pití alkoholu s 13,6 litru na osobu a rok, umístilo Chorvatsko na šestou příčku. Ostatní faktory ho ale vytáhly o místo víš. Nakonec skončilo na – ne o moc lichotivější – sedmé příčce.

6. Maďarsko

V Maďarsku kouří i velmi mladí lidé, dá se říci, že děti. Na mladé zde připadá v průměru 1774 cigaret na rok.

5. Slovensko

Náš blízký soused se potýká s nadváhou. BMI nad 30 má 27,4 procent obyvatel. Země se také řadí mezi místa s nejvyšší spotřebou alkoholu.

4. Bělorusko

Bělorusko se někdy nazývá zemí, kde teče alkohol proudem. Něco na tom asi bude, protože v průměru se zde vypije 17,5 čistého alkoholu na jednoho člověka ročně. Průměrný světový medián se pohybuje kolem 6,5 litru ročně. Vláda sice přistoupila k některým omezením, zatím ale neúspěšně. Tyto informace uvádí WHO. Naopak běloruské ministerstvo zdravotnictví uvádí, že údaje WHO jsou chybné a reálná spotřeba alkoholu na hlavu odpovídá asi 8,8 litrů čistého alkoholu.

3. Slovinsko

Ve Slovinsku platí zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací a barů. Je možné mít zřízené kuřárny. I přes tato opatření se zde kouří stále hodně. Průměr udává 2 637 cigaret na osobu za rok.

2. Rusko

Asi nikoho nepřekvapí, že Rusko se dostalo v žebříčku až na druhé místo. Vypije se zde 13,7 litrů čistého alkoholu na osobu za rok a vykouří v průměru 2 690 cigaret na osobu za rok. Spíš je možná překvapující, že skončili na místě druhém

Cestování do Ruska. Průvodce pro ty, kdo do této úchvatné země míří poprvé

1. Česká republika

A kdo získal pomyslné vítězství, které však není příliš lichotivé? Ano, je to Česká republika. Přes 29 procent obyvatel trpí nadváhou nebo obezitou, v alkoholové lize stojíme na předních příčkách a ve spotřebě tabáku se naše země umístila na jedenáctém místě.

Afghanistán jako nejzdravější země.

Mezi evropskými zeměmi se jako nejzdravější země nejlépe umístilo Švédsko a Norsko. Nejzdravější zemí byl překvapivě uznán Afghanistán. Je ale nutné vzít v úvahu, že v zemi se nesmí držet a konzumovat alkohol, a navíc v ní není ani moc kuřáků. Za ním následovala Guinea, Niger a Nepál.

Seznam rozhodně není kompletním výkazem toho, jak to v jednotlivých zemích vypadá. Existuje mnohem více faktorů, které by měly být zváženy, aby vyšel kompletní obraz. Přesto by možná nebylo špatné se nad naší nelichotivou statistikou zamyslet a snažit se umísťovat na předních příčkách v pozitivnějších seznamech.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Nejvíc nezdravé země světa. Jak dopadla Česká republika?