Menu
JenProCestovatele
Asie

Cestování do Ruska. Průvodce pro ty, kdo do této úchvatné země míří poprvé

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 2. 2018

Rusko je velmi moderní a atraktivní země, která nabízí turistům, kteří se ho rozhodnou navštívit, skvělé možnosti. Součástí historie této velkolepé země je zvláštní směsice národnost zanechávající v Rusku ohromné kulturní a intelektuální dědictví, které, spolu s úžasnou krajinou ze sibiřské tundry na Urale, lesů na sopečném poloostrově Kamčatka, tvoří fascinující destinaci. Ale před tím, než se vydáte na cestu, potřebujete znát některé základní věci. Vyhnete se nepříjemným komplikacím.

Do Ruska potřebujete vízum

O ruské vízum můžete požádat pouze na ruském velvyslanectví a konzulátech, (vízových centrech, které pro ruské konzuláty zajišťují přijímání vízových žádostí). Vízum lze vyřídit i v některých cestovních kancelářích v ČR. Nedoporučuje se to ale v případě, kdy s touto CK nemáte v plánu cestovat, protože mohou vznikat problémy při registraci, neboť je jako přijímající strana uveden ve vízu jiný subjekt, než je skutečnost. Rozhodně není možné získat ruské vízum až na hraničním přechodu.

K žádosti o vízum musíte přiložit voucher ruské cestovní kanceláře nebo pozvání k návštěvě Ruské federace, které je ověřené Ústřední migrační službou Ministerstva vnitra RF či Ministerstvem zahraničních věcí RF. K této žádosti musíte přiložit ještě fotografii, cestovní pas či jiný cestovní doklad a cestovní zdravotní pojištění. Cestovní doklad musí mít platnost alespoň 6 měsíců poté, co z Ruska dojedete domů.

Jak získat ruské vízum. Vše, co byste měli vědět, než pojedete do Ruska.

Samotné vízum je štítek, který se vlepuje do pasu. Až budete u pasové kontroly, dostanete do pasu razítko, kde je uvedeno datum příjezdu, aby bylo možné určitě přesný počet dní, po které budete v Rusku pobývat. Tyto dny nelze překročit. Získáte také tzv. migrační kartu. Tu mějte u sebe po celou dobu pobytu, protože bez karty není možné se např. ubytovat v hotelu. Kdybyste ji náhodou ztratili, je možné nechat si vystavit duplikát na úřadu Ústřední migrační služby Ministerstva vnitra RF.

Pokud byste měli v úmyslu cestovat z Ruska do některé ze zemí Společenství nezávislých států, musíte mít sebou ještě mnohonásobné vízum, jinak byste se nedostali už zpátky na území Ruska.

Při odjezdu z Ruské federace musíte být vaše vízum stále platné. Kdyby se něco stalo, a vy jste překročili povolenou dobu pobytu, nemůžete Rusko opustit až do té doby, dokud se situace nenapraví.

Upozornění: Ti, kdo se ocitnout na území Ruska bez víza, mohou dostat vysokou pokutu a čeká je dlouhá administrativní procedura. Ta takřka jistě skončí jejich okamžitým vyhoštěním ze země a na vlastní náklady.

Jak se do Ruska dostat?

Nejlepší a nejběžnější způsob dopravy je letadlo. Další možností je cesta vlakem do Ruska z Prahy do Moskvy, ale jízdenka není o tolik levnější než letenka. Navíc se pohodlí a rychlost nedají srovnat.

Jak si vybírat letecké společnosti. Co víme o jejich komfortu a bezpečnosti?

Cestování po Rusku

Nejrychlejší a nejbezpečnější transport je metro. Interiér metra v Moskvě je opravdovým uměleckým dílem. Nechybí ani autobusy, trolejbusy nebo tramvaje. V Rusku není možné cestovat bez platného cestovního dokladu. Do metra nebo jiných prostředků MHD vás nepustí bez označení cesty turnikeemt. Když pojedete dálkovým autobusem, potřebujete jízdenku s místenkou. V malých vesnicích lze koupit jízdné u řidiče.

Zajímavým dopravním prostředkem jsou mikrobusy tzv. marschrutky. Jezdí z místa na místo a vždy v nich je průvodčí, který od cestujících vybírá jízdné. Peníze posílají cestující průvodčímu po ostatních pasažérech a ten zase vrací mince od průvodčího.

Objednat si můžete i taxík. Buďte ale velmi obezřetní, protože existuje mnoho řidičů, kteří dělají tuto práci na černo a často podvádí turisty.

Filipíny: Navštivte zemi s úžasnou přírodou, krásnými plážemi i přátelskými lidmi

Stravování

Rusko je zemí milovníků polévek. Polévky jsou obvykle hutné a se smetanou. Samotné porce ale spíše menší, protože Rusové jedí více jídel najednou. Lahůdkou je zdejší boršč z červené řepy nebo ruský salát, který se nazývá Olivie salát a je velmi populární stejně jako předkrmy z černého kaviáru, lososa, uzených ryb a sleďů v doprovodu smetany. Rusové milují skopové maso, svůj šašlík, který se nesmaží na pánvi, ale na grilu nad žhavým uhlím.

Dalšími tradičními jídly jsou pelmeni, které připomínají ravioli plněné třemi druhy masa a slavné bliny (palačinky). Rusové milují čaj, pivo a vodku.

Telefonování

Abyste nezaplatili jmění za volání na mobilním telefonu, je lepší si koupit ruskou SIM kartu, která za poplatek umožňuje volat a používat internet. Dají se koupit takřka v každém obchodě s mobilními telefony. Ke koupi potřebujete svůj cestovní pas.

Změny klimatu

Jistě znáte pořekadlo: „Zima jako v Rusku“. Věřte, že je více než pravdivé. Rusko je velmi velké a klima se mění na celém území i v závislosti na ročním období. Na mnoha místech nemají vždy klimatizaci, naštěstí vytápění na zimu je většinou naprosto v pořádku. V létě pohodlně unosíte lehké oblečení a boty, ale v zimě už je potřeba více přemýšlet o tom, že na vás čeká skutečně pořádný mráz a potřebujete kvalitní oblečení a dobré boty s protiskluzovou podrážkou.

Nákupy

V Rusku můžete koupit takřka všechno. Rozhodně už dávno neplatí, že v obchodech najdete jen základní potraviny. Navíc stále vznikají nové a nové obchodní komplexy. Většina zboží je Ruské výroby, ale sežene zde i evropské nebo americké zboží. Současné platidlo Ruska je Ruský rubl.

Jaké chyby děláme při cestování? Poznejte 8 nejčastějších

Obyvatelé Ruska

Rusové jsou velmi kulturní a hrdý národ. Drtivá většina z nich zná dobře svou historii a dokáží o ní povídat dlouhé hodiny. Obyčejní Rusové jsou také velmi příjemní a přátelští lidé, někdy až příliš. Dokáží během chvíle přejít k tykání a nebojí se ani osobních otázek.

Rozhodně se jim nedá upřít velká pohostinnost, která se ale v poslední době drží spíš už jen na venkově a z velkých měst se pomalu vytrácí.

Tip: Nediskutujte s Rusy o politice. Tento národ takřka po celou dobu své existence musel poslouchat své představitele. Bývá pro ně často problém si utvořit vlastní názor a věří tomu, co čtou, slyší a vidí. Jejich zprávy jsou ale samozřejmě zcela odlišné od těch našich.

Jaký je nejoblíbenější cíl v Rusku? Moskva

Kdo cestuje do Ruska poprvé, měl by se určitě vydat do hlavního města, Moskvy. Je úplně jiná, než místa, kam běžně lidé cestují. V největším městě Ruska žije více obyvatel než v České republice. Nezatracujte ji předem, ale udělejte si vlastní obrázek.

Ve městě se nachází více než 400 muzeí, velké množství kostelů, jako je katedrála sv. Basila známá svými devíti barevnými kopulemi, katedrála Krista Spasitele nebo katedrála sv. Izáka. Rozhodně nemůžete minout slavné Rudé náměstí, které je jedno z největších na světě a ukazuje mnoho z historie Moskvy. Nachází se zde Leninovo mauzoleum, Kreml jako bývalá rezidence carů připomínající opevněné město. Dnes je sídlem současného prezidenta, ale stále z pevnosti dýchají dějiny celého Ruska prostřednictvím kouzelných chrámů i paláců. Nevynechte ani Velké divadlo, ve kterém se psaly ruské dějiny kultury. V tomto divadle se konaly premiéry světoznámých baletních vystoupení jako je Labutí jezero či Louskáček. A stále populární je i cirkus. Milovníci vesmíru si přijdou na své v Muzeu kosmonautiky, kde jsou k vidění části sovětských i ruských kosmických plavidel, plány, filmy nebo i osobní věci kosmonautů.

Možná by vás to nikdy nenapadlo, ale i v Moskvě na vás čeká rozsáhlá zeleň. Údajně je toto místo dokonce tou nejzelenější megalopolí na světě. Mají zde přes sto parků, parčíků či zahrad. Nejvýznamnější je Gorkého park otevřený v roce 1928. Jednalo se o první veřejný park Sovětského svazu a nechyběla ani hřiště, sportoviště a různé atrakce pro děti. Nabízí třeba ruské kolo nebo jezero.

Milujete ruskou klasiku? Četli jste velkolepá díla do Puškina, Gogola, Čechova nebo Tolstého? Pak si v Moskvě užijete literární ráj. Navštivte Puškinův dům, dům A.P. Čechova, kde začínal se svými psaním, muzeum avantgardisty Majakovského nebo usedlost Lva Tolstého.

Navštívit můžete i Muzeum literatury a podívat se na první vydání děl slavných ruských autorů.

Rusko stojí za návštěvu

Jsou lidé, kteří Rusko milují a druzí ho zase nenávidí. Je ale mnoho důvodů, proč ho jako cestovatelé navštívit a poznat. Možná vás krása této země příjemně překvapí.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Cestování do Ruska. Průvodce pro ty, kdo do této úchvatné země míří poprvé