Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Jaké chyby děláme při cestování? Poznejte 8 nejčastějších

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 12. 2017

Naplánovali jste si svou cestu do posledního detailu, ale něco se přesto nezdařilo. Proč? Co bylo zorganizováno špatně? Poznejte 8 nejčastějších cestovatelských chyb.

Strávili jste posledních několik měsíců nebo týdnů přípravami cesty. Chtěli jste dokonalost do posledního detailu. Ale výsledek nebyl tak perfektní, jak jste očekávali. Jak jste mohli přehlédnout….? Vždyť jste přece vše tak pečlivě promýšleli. Odpověď je poměrně jednoduchá. Něco se může pokazit vždy. Neexistuje perfektní plán a ani naprosto perfektní cesta. Některé chyby a problémy nás spíše pobaví, ale jiné se mohou dost prodražit nebo dovolenou úplně pokazit. Proto je lepší o nich vědět dopředu a vyhnout se jim.

1. Malá flexibilita

Pojem flexibilita je velmi široký. Je také ale zárukou úspěchu, abyste byli schopni se přizpůsobit okolnostem. Nemůžete předvídat, s kým se setkáte během prázdnin a dovolené nebo jaké incidenty se mohou přihodit. Můžete ale být otevření změnám, aniž by vás to příliš traumatizovalo.

Je mnohem lepší být schopen změnit trasu i cíl cesty, když nastane skvělá příležitost a mohli byste tak zažít něco, co byste jinak nikdy nezažili. Proč trochu neimprovizovat a nezastavit se třeba na dobrou ochutnávku vín nebo skočit padákem, když jedete zrovna kolem a vždycky jste to chtěli vyzkoušet. Děláte to přece pro sebe.

Čtěte také: Co jste nevěděli o létání, ale chtěli jste se zeptat. Máme pro vás pár faktů

2. Vyhýbáte se místním zvykům

V případě, že cestujete do zahraničí a do země, která je velmi odlišná od naší kultury, nebojte se místních zvyklostí. Zapomeňte na mezinárodní hotely i jídlo v rychlém občerstvení, které bude stejné jako všude jinde.

Experimentujte. Vyzkoušejte typické pokrmy pro místní obyvatele. Zjistěte, jaká jsou jejich bydlení i jací jsou lidé, kteří v nich žijí. Nechoďte jen po klasických turistických cestách, ale vydejte se i někam na vlastní pěst. Samozřejmě s ohledem na své zdraví a bezpečnost. Jen tak si můžete přivést zážitky, které nikdo jiný nemá. Vystupte ze zažitých zvyků a nasajte atmosféru země plnými doušky.

3. Nesnažíte se poznat obyvatele vybrané země

Mnoho turistů a návštěvníků cizích krajů se místním obyvatelům vyhýbá. Zejména v exotičtějších destinacích. To je ale velká škoda. Nedejte na řeči ostatních a poznejte charakter jiných lidí sami. Udělejte si svůj vlastní obrázek. Promluvte si s nimi, zeptejte se na cestu, požádejte o radu, kde se můžete dobře najít nebo jaké zajímavé věci můžete v okolí poznat. Někteří se s vámi i ochotně vyfotí a vy tak budete mít dokonalou památeční fotografii se vším všudy. A není nutné znát perfektně jazyk. Komunikace s někým neznamená vždy nutně dlouhou konverzaci.

4. Fotografie na sociálních sítích jsou pro vás nejdůležitější

Stále více lidí fotí fotky jen podle toho, jaký dopad to bude mít na sociální sítě. Jejich pohled na svět je omezený jen pohledem prostřednictvím kamery nebo mobilní obrazovky. Vždy hledají jen takový obraz, který jim zaručí větší počet likes. Jste-li jedním z takových lidí, přemýšlejte spíše o tom, jestli je to tak nezbytně nutné a jestli vám to náhodou také něco neubírá. Prožívejte každý jednotlivý okamžik své cesty. Nedopusťte, aby vám honění se za skvělou fotkou na Facebook nebo Instagram, zkazilo jedinečnou chvíli. Pokud však zveřejňujete to, co zažíváte, nezapomeňte si fotografie zálohovat, kdyby se vám náhodou z internetu ztratily.

Čtěte také: Cestování s dítětem není tak hrozné, jak se zdá. Nepřemýšlejte a prostě to udělejte

5. Nedodržujete místní zvyklosti

Kamkoliv jdete, dělejte to, co vidíte. Tento výraz v kontextu cestování se stává jednoduchou radou se zdravým rozumem. Je důležité si uvědomit zvyky, normy i citlivost země, kterou navštívíte. Některé tradice mohou být s vaším přesvědčením naprosto v rozporu, takže už předem mějte zjištěné, co je pro vás nepřekonatelné a raději se vyhněte situacím, které by mohly vést k nedorozumění.

6. Příliš těžká zavazadla

Kdy už se konečně naučíte správně zabalit? Proč trváte na přepravě přeplněných zavazadel s věcmi, které pravděpodobně vůbec nepoužijete a nepotřebujete? Přemýšlejte nad tím, co skutečně potřebujete, vsaďte na minimalismus. Jednoduše zvolte pouze to, co doopravdy potřebujete. Je-li to nutné, můžete si kdykoliv a kdekoliv ještě něco dokoupit, i když to nebude třeba úplně stejný styl, na který jste zvyklí. Nakonec během cesty si můžete prádlo nebo nějaké kousky oblečení kdykoliv přeprat ručně. Pamatujte na jedno známé heslo: „Co nemáš, nepotřebuješ.“

7. Nespoléhejte na kreditní kartu

Mnoho z nás si už takřka odvyklo nosit sebou větší hotovost. V peněžence se obvykle válí jen pár drobných a v maximální míře se spoléháme na své karty. A to i v zahraničí. To se ale ne vždy musí úplně vyplatit. V některých částech světa totiž není jejich používání úplně obvyklé. Nehrozí nebezpečí zničení, ale spíš to, že nenajdete bankomat, v restauraci vám kartu nevezmou nebo to pro vás bude tak nevýhodné, že nakonec zaplatíte mnohonásobně více, než kdybyste měli příslušnou měnu v hotovosti u sebe. Než odcestujete do zahraničí, zjistěte si, jak je to na daném místě a raději si dostatečnou hotovost zajistěte.

Čtěte také: Nejšpinavější místa v hotelu. Čeho se raději zbytečně nedotýkejte

8. Bezohlednost

Tato rada apeluje zejména na zdravý rozum. Nebuďte bezohlední k sobě a ani k ostatním. Myslíte si, že mimo domov, některé události, i když malé, se mohou stát skutečnými problémy. Z tohoto důvodu se jich radši ani nezúčastníte, byť to pro vás mohlo být velmi zajímavé a obohacující. Přitom stačí docela málo. Před cestou si zjistěte veškeré informace o vaší cestě, mějte sebou potřebné doklady a dokumenty, opatrujte své cennosti, vyhýbejte se nežádoucím místům i osobám, které ve vás nebudí důvěru. Nejezte na úplně odstrčených a zapadlých místem nebo takových, které se vám na první pohled nezdají. To vše vám umožní šťastný výlet bez zbytečných problémů a ještě šťastnější návrat domů.

Ohodnoťte tento článek:
2,4
Právě čtete

Jaké chyby děláme při cestování? Poznejte 8 nejčastějších