Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

10 nejlepších měst pro zimní dovolenou. Žebříčku vévodí Praha

Markéta Dudková

Markéta Dudková

7. 7. 2018

Pošmourno, mrazivo, deštivo a jiné neduhy, kterými si zima neomaleně vládne, nemusí být notně záminkou k tomu, abyste usnuli na cestovatelských vavřínech. Skrz zamlžená okna se některá města stávají pohádkovější než za teplých letních dní. JenProCestovatele.cz má pro vás 10 měst, která byste v zimních měsících neměli vynechat.

A za tím prvním městem nemusíte ani cestovat na pomyslný okraj světa. Kouzelné místo, jež připomíná obrázky z knihy o zimním království, je naše samotná Praha. Sněhem pocukrované věžičky, větrné dlážděné uličky klikatící se jejím nitrem jsou v záři svátečních světel opravdu pohádkové. A navíc za chladných dní vám ani nehrozí, že byste propadali panice, že vás snad dav turistů ušlape.

Architektura starého města a klenby pod sněhovou peřinou donutí i to nejkamennější srdce oddat se romantickým snům, které se sní nejlépe právě v některé z mnoha útulných kaváren.

Vánoční trhy v zahraničí. Kam vyrazit na svařák a pro dárky?

Romantikou láká i Salzburg či Berlín

Další město, které vás zajme mrazivou krásou, není od Prahy zas tak vzdálené. Je jím rakouský Salzburg. S vánočními koledami znějící z každého rohu a tradičními trhy ve stínu majestátného salzburgského hradu Hohensalzburg je toto místo ideální pro krátký zimní odpočinek. Nehledě na to, že jen zde můžete okusit ty pravé mozartovy koule.

Zlákal vás Salzburg k návštěvě a už oprašujete němčinu (ovšem nejen tu, kterou jste se naučili při sledování České sody)? Tak se rozjeďte i do Berlína. Kromě vánočních trhů, kterých je po městě rozseto na 60, vás jistě okouzlí i obchodní dům Käthe Wohlfahrt, kde se prodává výhradně jen zboží s vánoční tématikou.

Pohled na noční zimní Salzburg, Zdroj: Thomas Pintaric, Wikimedia.org

Pohled na noční zimní Salzburg. Zdroj: Thomas Pintaric, Wikimedia.org

A pokud se do Berlína rozjedete později, v době povánoční, zimnímu kouzlu německé metropole můžete podlehnout i z křesel některé z 6500 restaurací, 546 zmrzlináren a kaváren. Hlady tu tedy rozhodně neumřete a tento kulinářský výlet tak může být skvělou příležitostí si pořídit přirozenou tepelnou vrstvu, jakou se pyšnili i barokní andělíčci.

Do Holandska nejen za tulipány

Když se řekne Amsterdam, asi to ve vás neevokuje představu zimní dovolené, a přesto sněhem lehce posypané město má v zimních měsících své kouzlo. Navíc místní muzea téměř zejí prázdnotou, tak proč toho nevyužít a nenavštívit třeba muzeum Rijk či dům Anny Frankové. A pokud vás na vašem malém zimním dobrodružství doprovázejí a nějací ti špunti, jistě je potěší návštěva divadla Royal Carré, které letos slaví 125.výročí založení.

Ptáte se, proč by váš neposeda měl plesat nad návštěvou nějakého divadla? Inu proto, že toto divadlo není tak úplně obyčejné. Je to spíše cirkus, kde se v manéži proplétají hadí ženy a artisti z Ruska, Severní Koreje či Číny tu létají vzduchem a předvádějí takové kousky, že i ten největší povídal je bude mlčky sledovat a žasnout. A pokud by přeci jen zima při procházkách městem byla vlezlejší než by bylo žádoucí, můžete se vždy skrýt v teple nějaké útulné kavárny a pochutnat si na rúgbrauo – místní sladký tmavý chléb.

Kam v zimě za teplem? Vyberte destinaci dle vašeho gusta

Sklouzněte se v Edinburgu

Nejste právě nadšení germanisti ale spíše anglofilové? Od předvánočního či povánočního shonu si pak jistě rádi odpočinete ve skotském Edinburgu. Město s dlážděnými uličkami, kostely a veřejnými zahradami dokáže uchvátit v kteroukoliv roční dobu, ale v zimně je ještě magičtější. Zejména pak jeho městské parky, kde vyrostou kluziště a kde se projíždí alegorické vozy. Takové zimní obrázky dostanou i zanícené sluncechtivé plážomily.

Skotsko bylo zvoleno nejkrásnější zemí světa. Tady je důvod!

Pravá zima na dalekém severu

Teď už se ale vydáme dále. Do opravdové pohádky o ledovém království, kde snadno podlehnete snu, že někde tady Kai svádí boj se zlověstnou ledovou královnou. Pohádkovým světem, takovým jak o něm psal Hans Christian Andersen, nalezneme v norském Tromso. Nebe nad mrazivou krásou města tu hraje barvami polární záře. A krom této podívané se tu můžete mnohému přiučit v místních muzeích. Třeba v tom Polárním, jež vás oslní příběhy o dobývání severního pólu. Vynechat byste neměli ani muzeum Tromso s expozicí věnovanou národu Sami – původní ugrofinské obyvatelstvo.

V zajetí mrazivých dálek ještě chvíli zůstaňme. Pro zimní dovolenou by vás mohl zlákat i islandský Reykjavik. Jste snad zimomřivý tak, že i výlet do lednice ve vás vyvolává paniku z omrzlin? Kvůli tomu se ovšem nemusíte nejchladnějšího evropského města zříkat. I ten největší rampouch roztaje v místních horkých pramenech. Ty nejlepší naleznete v městské části Nautholsvik. Nejen kvůli horkým pramenům byste však Reykjavik měli zařadit do zimního cestovního itineráře. V zimě se mění město v pohádku, když zdejší ulice ožívají slavností světel.

Kodaňská Christiania. Místo plné svobody, umění, drog a odkazu hippies

V zimě i za oceán do Nagana, Ottawy či Washingtonu

Ti náročnější z vás se při zimních toulkách nemusí držet jen starého kontinentu. Zimní dovolenou můžete strávit třeba i v japonském Naganu. Bývalé olympijské město je ideální základnou pro prozkoumání místního lyžařského střediska. Horké prameny, jež se na okraji města derou na zemský povrch, jsou pak ideálním odpočinkem po celodenním lyžování. Že vám lyžování říká asi tolik, jako dobrovolné sebemrzačení a sádra se dle vás dá použít na lepší účely než k dekoraci vlastních končetin?

Pak Nagano nemusíte vůbec zavrhnout. Buddhistické kláštery dřímající pod sněhovou peřinou jistě stojí za zhlédnutí, stejně jako folklórní muzeum Togakushi Minzoku-kan. Zde můžete nahlédnout pod roušku tajemného života ninjů, kteří zde trénovali.

Za oceánem ještě zůstaňme (jen za trochu jiným). Zimních radovánek si skvěle užijete i v kanadské Ottawě. Zejména pokud se sem rozlétnete v období od 31.ledna do 17.února, kdy se zde koná jeden z největších zimních festivalů a město ovládají ledové sochy, venkovní koncerty a skluzavky.

Bílý dům ve sněhu. Zdroj: Wikimedia.org

Bílý dům ve sněhu. Zdroj: Wikimedia.org

Navíc je tu na kanálu Rideau otevřené 7,8 kilometrů dlouhé kluziště, díky kterému, srdcem města sviští nejen ostřílení bruslaři, ale i školáci a studenti.

Jen o kousek níže na americkém kontinentu se nachází i další město, jež je považováno za skvělé místo pro zimní dovolenou – Washington D.C.. Ten za chladivých dnů taktéž ožívá září světel. Bílý dům i Lincolnův pomník zavátý sněhem vezme za srdce kde koho.

A až vám z té zimní krásy a romantiky půjde hlava kolem, můžete se pomyslně dorazit washingtonským baletem a představením Louskáček. Za takových okolností se i nejzarytějšímu škarohlídovi vkrade na tvář úsměv a zaplaví ho pocit spokojenosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších měst pro zimní dovolenou. Žebříčku vévodí Praha