Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Vánoční trhy v zahraničí. Kam vyrazit na svařák a pro dárky?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 11. 2017

Kde jinde zažít pravé kouzlo Vánoc než právě na vánočních trzích? Pořádají se u nás i v zahraničí a rozhodně je z čeho vybírat. Nevadí, že venku mrholí a kolem je spousta turistů. Koledy, svařené víno a něco dobrého vám rozhodně náladu vylepší. Nechte se nalákat na některý z evropských vánočních trhů a zkraťte si čekání na Štědrý den.

Nejkrásnější vánoční trhy jsou nabité sváteční atmosférou

Vánoční trhy dokáží z každého města udělat pohádku. Pokud je to možné, volte pro návštěvu jiný den než sobotu či neděli. Užijete si více klidu i prostoru. Na mnoha trzích se koná i nějaký vánoční program, proto si ho nastudujte předem, ať vám nic neunikne. A nezapomeňte si vyhradit na návštěvu dostatek času. Hodina vám určitě stačit nebude

Drážďany: ochutnejte tradiční štolu

Vánoční trhy v Drážďanech začnou už ve středu 29. listopadu a potrvají do 24 prosince vždy od 10:00 do 21:00. Drážďanský Striezelmarkt je nejstarším německým vánočním trhem. Svůj název získal od slova štrýcl (Striezel). To je místní oblíbené adventní pečivo již od středověku a předchůdce dnešní štoly. Té je dokonce věnována i tradiční Štolová slavnost, která proběhne v sobotu 2. prosince. Není to ovšem jen Striezelmarkt, co Drážďany nabízí. Trhy se zde konají ještě na dalších deseti místech. Vydat se můžete od hlavního nádraží přes Prager Straße ke kostelu Frauenkirche. Odtud můžete zamířit na trh Augustusmarkt. Všude na vás bude dýchat dokonale romantická atmosféra adventu a vánočního nadšení.

Čtěte také: Vánoční trhy v Česku: kdy a kam vyrazit na ty nejkrásnější?

Berlín: vše, co k Vánocům patří

Vánoční trhy Berlín nabízí již tradičně velkolepou podívanou. Trh Gendarmenmarkt je řazen mezi nejhezčí adventní trhy v Německu. K dispozici je mnoho stánků s jídlem a nápoji, exkluzivní řemesla, vánoční dekorace a suvenýry.

Celkově probíhá v celém městě až padesát trhů a najdete na nich vše, co k Vánocům patří. Letošní trhy začínají již 27. listopadu a končí 31. prosince. Otevřeno je od 11:00 do 22:00 hodin. Navštívit můžete Zimní svět na Potsdamer Platz a užít si sáňkařskou dráhu nebo si zabruslit na venkovním kluzišti.

Úžasné místo se spoustou stánků je před kostelem císaře Viléma či Alexanderplatz, kde si každý najde něco, co ho nadchne. Vychutnejte si nádhernou výzdobu, ochutnávky dobrot i magickou atmosféru.

Norimberk: vynikající norimberské perníčky

Norimberk je město slavných i neslavných dějin. Rozhodně se však může pochlubit unikátními adventními kulisami, které jinde nenajdete. Na hlavním náměstí Hauptmarkt se objeví takřka dvě stě stánků, které obklopují fascinující stavby. Vyniká mezi nimi mariánský chrám Frauenkirche. Ten nechal postavit slavný římský císař a český král Karel IV.

Norimberské vánoční trhy jsou jedněmi z největších v Německu a ročně jimi projdou dva miliony návštěvníků. Na trzích najdete vynikající norimberské perníčky, voňavý svařák i lahodné klobásky. Nezapomeňte ani na zbytek města, kde je také hodně k vidění. Zejména stará část Norimberku bývá kouzelně vyzdobena.

Pokud vás už omrzel shon na hlavním náměstí, vydejte se na Radniční náměstí, které je vzdálené jen kousek, ale bývá tam mnohem volněji. Zde můžete zahlédnout různá tradiční i netradiční řemesla a umělecká díla. Představují se zde i místa geograficky a kulturně vzdělaná, proto zde nečekejte tak velkou vánoční atmosféru, ale mnoho zajímavého určitě. Navíc nebude chybět ani stánek Prahy a ten byste měli určitě vidět.

Tradiční norimberské trhy začínají v pátek 29. listopadu a končí na Štědrý den. Otevřené jsou denně od 10 do 21 hodin, na Štědrý den pak ve 14 hodin. Na trhu najdete vynikající norimberské perníčky, voňavý svařák a tamní klobásky. Z Prahy po dálnici je to 300 kilometrů a do Norimberku jezdí i pravidelné autobusové linky.

Čtěte také: Milujete Harryho Pottera? Podívejte se o Vánocích do Bradavic

Vídeň: rakouská tradice

Největší, nejprestižnější a nejveselejší vánoční trhy v Rakousku se odehrávají ve Vídni. Skvělý je tradiční Altwiener Christkindlmarkt, který je ideální pro děti. Čeká na ně spousta atrakcí, dobrot i sladké nápoje. V rakouské metropoli se ale koná rovnou deset krásných trhů. Na náměstí Freyung na tzv. Starovídeňském adventu můžete vidět živé ukázky uměleckých řemesel. Na náměstí Karlsplatz vás čeká ohnivá show a denní koncerty živé hudby.

Pokud chcete advent spojit i s prohlídkou zámku, nevynechte trhy pod zámkem Schönbrunn. Podmanivý vánoční trh nabízí tradiční řemeslné výrobky, ručně vyráběné vánoční ozdoby, koncerty a program pro děti.

Největší a nejslavnější je vídeňský vánoční trh na náměstí Rathausplatz. Hned u vchodu vás přivítá metr vysoký oblouk se svíčkami. Tradiční trh má asi 150 prodejních stánků a nabízí tradiční ozdoby na stromečky, umělecké řemeslné výrobky, různé dobroty, sladkosti i nápoje pro zahřátí. Stromy kolem trhu září do dálky a návštěvníci si mohou zabruslit na kluzišti o velikosti 3000 m2.

Od náměstí je, jen co by kamenem dohodil Vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie. Během adventu zde vyroste asi 70 stánků s tradičními výrobky uměleckých řemesel a dárků.

Na zimním trhu u velkého ruského kola se koná zábava pod heslem „Prater rockt“. Až do 7. ledna zde probíhají zážitkové jízdy pro děti, vystupují různí zpěváci a hudební skupiny. K tomu všemu je připraven i bohatý zábavný program.

Trhy začínají nejdříve na náměstí Rathausplatz a to od 17. listopadu do 30. prosince. Většina ostatních trhů začíná v období od 18. do 22. listopadu.

Bratislava: slovenské vánoční dobroty

Za návštěvu určitě stojí i vánoční trhy v Bratislavě na Slovensku. Letos se konají na Hlavním a Františkánském náměstí od 24. listopadu do 22. prosince. Určitě zde ochutnejte typické slovenské lahůdky: sýrové speciality, masové výrobky, lahodné bramboráky, koláče či oplatky. Zimu zažene svařené víno, punč i medovina. Stánkaři nezapomínají ani na děti. Prodávají různé teplé nápoje bez alkoholu pro děti.

Stánky ověnčené světýlky a girlandami doslova přetékají vánoční atmosférou. Můžete si zakoupit suvenýry na památku, dárky pro přátele či rodinu a užít si pohodový den za přispění bohatého programu, hudby a hraní koled. Hned první den trhů bude navíc na Hlavním náměstí rozsvícen vánoční strom.

Čtěte také: Skotsko bylo zvoleno nejkrásnější zemí světa. Tady je důvod!

Salzburg: romantika s vůní perníčků

Salzburgské vánoční trhy patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším. Přímo ve městě Salzburg se koná hned několik adventních a vánočních trhů. Vánoční trh v historickém centru na náměstích Domplatz a Residenzplatz, vánoční trh na náměstí Mirabellplatz či adventní trh na nádvoří pevnosti Hohensalzburg. Na všech vás čeká vůně čerstvých perníčků, jedlých kaštanů nebo svařeného vína. Nechybí romantické koledy, ukázky uměleckých řemesel, adventní kalendáře obrovských rozměrů a různé pochoutky.

Nezapomíná se ani na děti, které si mohou užít bohatý program, podívat se na ručně vyřezávané betlémy, vyrobit si různé vánoční dekorace či přiložit ruku k dílu v adventní pekárně.

Budapešť: jedinečná vánoční atmosféra

Nádherné vánoční trhy i jejich dokonalou atmosféru můžete zažít i v maďarské Budapešti. Nejhezčí a nejoblíbenější jsou trhy na náměstí Vörösmart. Vánoční trhy 2017 v Budapešti začínají 10. listopadu a končí 31. prosince.  Po celou dobu je zde k dispozici velké kluziště. Navíc se na trhu konají působivé koncerty. Nechybí ani stánky s občerstvením a řemeslné obchody. Jistě vás nadchnout ukázky lidových tanců nebo divadla. Fascinující je kalendář na fasádě budovy Gerbeaud. Jeho okénka se otevírají každý den za doprovodu hudby a světelných efektů.

Londýn: vánoční atmosféra na břehu Temže

I Londýn nabízí na Vánoce mnoho krásného. Ručně vyráběné dárky, úžasné cukrovinky prodávané v roztomilých dřevěných chatkách, přesně to je pro toto město typické. Od 10. listopadu do 4. ledna probíhá Zimní festival v Southbank Center a stánky jsou rozmístěné podél řeky Temže.

Ochutnejte různé sezonní pochoutky od pečiva a klobás až po horkou čokoládu. Odsud můžete krásně vidět veškeré vánoční osvětlení a neznámější symbol města, Londýnské oko.

Mezi turisty je velmi oblíbený i Greenwich Market, kde najdete stovky stánků, úchvatné osvětlení a populární louskáčky. Mezi další velmi oblíbené londýnské trhy patří i trh v Kingstonu nebo ten, který probíhá v přední části ikonické umělecké galerie Tate Modern.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Vánoční trhy v zahraničí. Kam vyrazit na svařák a pro dárky?