Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Vánoční trhy v Česku: kdy a kam vyrazit na ty nejkrásnější?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 11. 2017

Vánoční trhy patří v České republice k velkým a nádherným tradicím. Osvětlené a rozzářené ulice, slavnostní výzdoba, vůně svařáku, hlahol rolniček i koledy donutí takřka každého, aby alespoň na chvíli zpomalil v předvánočním shonu a vychutnal si sváteční atmosféru. Vychutnejte si ji i vy a podívejte se s námi na nejkrásnější adventní trhy v ČR.

Tradiční vánoční trhy 2017 se konají takřka v každém větším či menším městě. Samotným trhům obvykle předchází slavnostní rozsvícení stromečku a k tomu i doprovodný program. Trhy se pak pořádají po celý advent. Koupit na nich můžete něco dobrého k snědku, ozdoby na stromeček, dárečky, dát si něco k pití nebo si odnést krásné zážitky ze zajímavých akcí.

Čtěte také: Aerolinka Southwest Airlines zachránila zvířecí mazlíčky bez domova po hurikánu Harvey

Vánoční trhy Praha

Nejkrásnější vánoční trhy v České republice nemohou být nikde jinde než v hlavním městě. Konají se na Staroměstském a Václavském náměstí a patří k nejvyhlášenějším nejen v Evropě. Dokonce je ocenil i americký týdeník US News & World Repord, který je zařadil mezi deset nejhezčích na světě. A že skutečně máme být na co pyšní.

V Praze na vás čeká adventní vesnička s typickými domky plné vánočních dekorací, dárků i dobrot. Nechte se okouzlit svátečně nazdobeným pražským náměstím a se svařeným vínem nebo horkou čokoládou v ruce se můžete pokochat i vystoupení na pódiu, kde jsou k vidění především dětské sbory s koledami. Nechybí ani dětská dílnička, tradiční Mikulášská či rozlévání rybí polévky na Štědrý den.

Prodej v domečcích se koná každý den od 10 do 22 hodin. Stánky s občerstvením mívají otevřeno až do půlnoci. Trhy si můžete užívat i na Václavském náměstí, náměstí Republiky, Tylově náměstí nebo na náměstí Míru.

Vánoční trhy 2017 Praha začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 2. prosince a skončí 6. ledna 2018. Hned první den také proběhne slavnostní rozsvícení vánočního stromu v 16:30.

Vánoční trhy Brno

Také v hlavní moravské metropoli Brně se nemohou dočkat tradičních Vánoc i trhů. Adventní čas a přípravu na nejkrásnější svátky v roce si můžete užít pod hradem Špilberk.

Vánoční trhy Brno se v letošním roce konají na náměstí Svobody, a také na Dominikánském náměstí. Vyzkoušet si zde můžete tradiční pletení adventních věnců, užít si představení Louskáček a zaposlouchat se do písní Hany Zagorové nebo Václava Neckáře. Vánoční strom se na náměstí Svobody rozsvítí už 24. listopadu a současně vyjede i vánoční tramvaj.

Na náměstí Svobody budou trhy opravdu velkolepé. Nebudou chybět významní hosté, světelná show, živá hudba, různá vánoční setkání nebo večírek. Určitě navštivte zimní bar s vánočními koktejly. Na náměstí na vás bude čekat 36 prodejních stánků, 24 gastrostánků, zimní bar a 4 stánky s raw, wegan a bezlepkovými dobrotami.

Na Dominikánském náměstí si zase můžete prohlédnout vyřezávaný Advent, zoo koutek s ovcemi a kozami, Ježíškovu poštu či Zvoničku.

V Brně se konají ještě další dva trhy. Navštívit můžete trh na Zelném trhu a na Moravském náměstí, kde je k dispozici i venkovní ledové kluziště pro všechny nadšence do bruslení.

Čtěte také: Kolik výrazů mají Eskymáci doopravdy pro sníh?

Vánoční trhy Olomouc

Velkou chloubou tradičních vánočních trhů v Olomouci je originální kvalita Norimberského vína a punče, kterou se může město pochlubit jako jediné v České republice. Jeho složení je přísně kontrolováno. Ochutnat můžete přes deset druhů vína a punčů a klidně si i koupit něco sebou domů. Další atrakcí je otevřené kluziště, kde si zabruslíte až do konce února a dokonce zdarma.

Samozřejmě různé druhy punčů, vína, svařáků a dalších nápojů ochutnáte na každém vánočním trhu, ale tolik, jako v Olomouci, jich potkáte jen stěží. Navíc Norimberské víno se zde stalo doslova fenoménem.

Ale vánoční trhy Olomouc nejsou jen o víně, ale nabízí i velmi pestrý program. Vystupují zde populární skupiny, hraje divadlo, ukazují adventní zvyky nebo dobové tradice a nechybí ani vyřezávaný betlém.

Vánoční trhy začínají už 23. listopadu 2017 ve 14 hodin a v 18 hodin dojde ke slavnostnímu rozsvícení nazdobeného stromu.  

Vánoční trhy Plzeň

Působivou atmosféru vánoc si můžete vychutnat i na náměstí Republiky v Plzni. I zde čeká návštěvníky úchvatná atmosféra vánočních svátků, vůně svařáku a nádherný strom. Mimo vánočního zboží si můžete užít i mnoho zajímavých kulturních akcí.

Ten pravý zážitek nabídnou k večeru, kdy se rozsvítí celá slavnostní výzdoba a vytvoří tak na náměstí působivou kulisu. Samozřejmě nechybí rozsvícení vánočního stromu, které se koná v neděli 3. prosince od 16 hodin.

Trhy nabídnou mnoho stánků s řemeslnými výrobky, s občerstvením i krajovými specialitami. Otevřeny jsou každý den od 8 do 18 hodin.

Celý vánoční trh je dokonalo pastvou pro oči i čichové buňky. Ke slavnostní náladě trhů patří i vůně svařáku a opékaných dobrot. Každou chvíli se rozezní zvonek pro štěstí v malé zvoničce a rozhodně zajděte i na hromadné zpívání koled, které se koná na náměstí Republiky a vždy se sejde obrovské množství lidí, aby si společně zazpívali, Nesem Vám noviny a Narodil se Kristus Pán.

Vánoční trhy Český Krumlov

Český Krumlov je nádherný  každé roční období a má co nabídnout i v předvánočním čase. Trhy začínají již v pátek 1. 12. 2017 a končí v sobotu 6. 1. 2018. Slavnostní zahájení bude probíhat na náměstí Svornosti. Čeká na vás Mikulášská nadílka, zpívání u stromku, Ježíškova pošta, živý Betlém, Medvědí Vánoce, příchod tří králů a k tomu po celou dobu trvání trhu různé koncerty i další kulturní program.

Určitě vás také zajímá, kdy se bude rozsvěcet vánoční strom. Je to ten samý den, jako se otevírají trhy, tedy 1. 12. 2017 kolem 17 hodiny.

Ani zde nechybí tradiční vánoční dobroty například vánoční cukroví, klobásky, punč, svařák nebo horká čokoláda. Na řemeslném jarmarku na I. zámeckém nádvoří si můžete zakoupit různé řemeslné výrobky.

Dokonalým završením předvánočního období je živý Betlém, kde uvidíte krásně ztvárněný biblický příběh písní a tancem, za bohatého hudebního doprovodu.

Čtěte také: Mladý pár si splnil svůj sen a cestuje v dodávce po Austrálii. Proč byste je měli napodobit?

Vánoční trhy České Budějovice

Začátek vánočních trhů České Budějovice je naplánován na pátek 24. 11. 2017 a končit bude až v sobotu 23. 12. 2017. Slavnostní rozsvícení vánoční stromu proběhne 2. 12. 2017 v 16:30. Takřka měsíc se tak můžete těšit na dokonalou vánoční atmosféru a akce, které se již tradičně konají na náměstí Přemysla Otakara II. Jako každý rok nebudou chybět prodejní stánky s velkým množstvím různých dekoračních předmětů, drobných dárků i řemeslně povedených věcí. Samozřejmě můžete ochutnat i tradiční trdelníky, cukroví, svařák a mnoho dalšího.

Adventní trhy budou po celou dobu doprovázeny bohatým kulturním programem a akcemi pro děti i dospělé. Čeká vás Zvonkový průvod, poslech Vránkových koled či možnost podívat se na přílet Anděla a svezení s Mikulášem. Nechybí živý Betlém a tvůrčí dílny.

Vánoční trhy se konají i na hradech a zámcích

Vánoční trhy se nekonají pouze ve městech, ale i na některých hradech, zámcích či jiných místech. A i tady mají úžasnou atmosféru. Podívejte se třeba do Kuksu, kde se trhy konají ve dnech 18. – 19. listopadu a 25. – 26. listopadu od 9 do 16 hodin. Akce se koná v obci, přímo v srdci bývalých barokních lázní v Kuksu. V loňském roce je navštívilo takřka 20 tisíc lidí.

Trhy vám nabídnou na 130 stánků českých řemeslníků, výrobců a prodejců různého vánočního sortimentu, různé suvenýry. Těšit se můžete z ukázky tradičních řemesel nebo představení lidového loutkáře.

Dobrou vánoční náladu získáte i při návštěvě dalších zámku nebo hradů, kde se pořádají vánoční trhy či jiné akce například Loket 9. – 10. prosince, Lednice 17. – 18. prosince či Křivoklát 5. – 13. prosince. Jejich romantická atmosféra a historické prostředí pohádkovému kouzlu Vánoc přímo nahrávají. Vy si tak můžete dopřávat vánoční jarmarky, adventní mše, ukázky středověkých řemesel nebo vánočních prohlídek do sytosti.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Vánoční trhy v Česku: kdy a kam vyrazit na ty nejkrásnější?