Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Kam na výlet do Beskyd? Poznejte nevšední krásu východního koutu České republiky

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 11. 2018

Moravskoslezské Beskydy jsou malebným koutem České republiky a takřka celé jejich území pokrývá chráněná krajinná oblast Beskydy (CHKO Beskydy) o rozloze 1 160 kilometrů čtverečních. Jejich kouzlo zde obdivují turisté po celý rok a nejsou rozhodně jen z naší domoviny. Krása místa láká i návštěvníky ze zahraničí. Až budete plánovat příští výlet, popřemýšlejte nad tím, že vyrazíte právě sem. Stojí to za to.

Beskydy vás přitáhnou a nepustí. Některá místa jsou velmi populární a známá, další zná jen málokdo. Je mnoho způsobů, jak je poznat. Úžasný pohled na vrcholky hor z větroně, mnoho cyklistických stezek, které můžete zdolávat v sedle svého kola, na koloběžce nebo segway vozíku i mnoho turistických tras, které jsou jako stvořené pro pěší výlet. Poznávejte Beskydy a vydejte se kolem sochy boha Radegasta na bájnou horu Radhošť, obdivujte Satinské vodopády a vydejte se do historie na hrad Hukvaldy.

Lysá hora

Navštívit Beskydy a nevidět jejich nejvyšší vrchol? Výstup na Lysou horu vás odmění nádherným výhledem na okolní hřebeny i údolí Beskyd. Když bude hezky a svítit sluníčko, uvidíte až na Jeseníky nebo Západní a Vysoké Tatry. Na Lysé hoře je vybudovaný lyžařský areál a v okolí běžkařské stezky. Na vrchol můžete vyjít pěšky nebo jet na kole. V létě jezdí i pravidelně autobus.

Vodní nádrž Šance

Nádrž Šance byla vybudována v letech 1964 až 1969. Původním záměrem byla ochrana před povodněmi. Později se účel ještě rozšířil na zásobení ostravského průmyslu a lidí pitnou vodou. I dnes slouží jako zásobárna pitné vody, také má vylepšovat průtoky v řece Ostravici. V povodní nádrže byla zavedena pásma hygienické ochrany, aby se zajistila dostatečná ochrana jakosti a zdravotní nezávadnosti vody. Šance má objem 1 340 000 metrů krychlových.

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Ondřejník

Ondřejník je samostatným horským masivem s několika vrcholy a mnoha cestami. Z nich si můžete vychutnat nádherný výhled do krajiny. Pod druhým největším vrcholem Ondřejník se na louce nachází Roubenka Ondřejníček, kde si můžete dát občerstvení, chata Ondřejník a kaple sv. Atonína Poduánského. Nejvyšší vrchol jižní části – Skalka (964 m.n.m).

Ze svahu nad vrcholem je provozován paragliding. V obci Pstruží je postavený Lyžařský vlek Opálená a v zimě zde na vás čeká několik upravených běžeckých stop.

Kdysi zde fungoval stylový hotel Solárka, který sloužil k rekreaci a odpočinku. V roce 2002 bohužel vyhořel a chata Ondřejník je od roku 2013 zavřená.

Pustevny

Pustevny patří k dalším velmi atraktivním místům pro výlety za každého počasí. K osadě nedaleko Radhoště se dostanete lanovkou, pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách. Horské sídlo Pustevny získalo svůj název po poustevnících, kteří zde žili. Místu dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významných slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Jmenují se Maměnka a Libušín.

Na východ od Pusteven se nachází vrchol Čertův mlýn s ojedinělými skalními útvary, například Čertův stůl.

Dlouhé stráně. Vydejte se na nejnavštěvovanější elektrárnu u nás

Bučací vodopády

V masivu Smrku v přírodní rezervaci Bučací potok nachází méně známé vodopády. Leží ve výšce kolem 800 m.n.m a kolem nich se nachází bukové porosty se zbytky suťových lesů. Jedná se o jedny z největších kaskádových vodopádů v této části Karpat. Dva hlavní vodopády měří dohromady 9 m, celková výška vodopádů je přibližně 40 m. Území patří do přírodní rezervace Bučací potok, která vznikla v 20. září 2004.

V okolí Bučacího potoka se nachází mnoho vzácných a ohrožených rostlin (oměj tuhý moravský, kamzičník rakouský, mléčivec alpský…). Žijí zde velké šelmy jako je medvěd, rys a někdy i vlk.

Satinské vodopády

Klenot Beskyd, který málokdo zná. Satinské vodopády nejsou sice příliš velké, ale rozhodně krásné. Jsou zasazené do 15 metrů hluboké skalní soutěsky horského potoka Satiny. Dostanete se k nim hned po několika stezkách. Nejrychleji z Malenovic po cestě přes sjezdovky a Korýtko, kde k němu sejdete po kamenných schodech.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm musíte při návštěvě Beskyd navštívit zcela určitě, protože místní skanzen nemá u nás obdoby. Je největší a nejstarší nejen u nás, ale i v celé střední Evropě. A vidět toho můžete opravdu mnoho, proto si na návštěvu vyhraďte ideálně celý den. V komplexu se nachází Dřevěné městečko, Valašská dědina nebo Mlýnská dolina. Platí se vstupné a je možné si koupit vstupenky jen na jednotlivé úseky nebo i kombinované vstupné. Často se zde konají různé akce.

Radhošť

Bájná hora Radhošť s výškou 1129 metrů se nachází nedaleko Pusteven. S horou souvisí pohanský bůh slunce, hojnosti a úrody Radegast, jehož socha stojí na trase mezi kaplí svatého Cyrila a Metoděje a Pustevnami. Jedná se o kopii původní sochy, kterou vytvořil Albín Polášek, profesor Akademie krásného umění v Chicagu. Vlivem povětrnostních podmínek docházelo k poškození sochy a i přes snahy o její opravu a ochranu, bylo nakonec rozhodnuto o jejím odvezení. Na původním místě stojí socha vyrobená ze žuly, která je mnohem odolnější. Originál se po zrestaurování nachází na frenštátské radnici. Na vrcholu hory je postavena kaple svatého Cyrila a Metoděje. Kdysi měla na místě stát jiná socha, kterou ale prý soluňští misionáři opravili. Na Radhošti se můžete pokochat nádherným výhledem. Vidět se dají Vsetínské vrchy a Javorníky. Za dobrého počasí zahlédnete i Malou Fatru a Západní Tatry. Samotná hora je plná podzemních chodeb, které využívali lidé už před 15. stoletím. Podzemí je stále neprozkoumané a je to velká škoda.

Kam na výlet ve Středočeském kraji? Lánská obora, Kaplička a dalších 7 skvělých tipů

Štramberk

Beskydy mají svou velkou historii a kde jinde ji poznávat než ve Štramberku? V tomto městě najdete takřka v jeho centru jeskyni Šipku, Valašský betlém i pozůstatky po neandrtálcích. Štramberk je město, kde část života žil i Zdeněk Burian a má zde i své muzeum. Horské městečko stojí na strmých úbočích několika kopců. Dominantou je věž Trúba, která je ostatkem zříceniny hradu zvaného Strallenberg. Ve městě vás uchvátí krásné uličky i dřevěné roubené domy z přelomu 18. a 19. století. A až zde budete, nezapomeňte ochutnat vyhlášené Štramberské uši.

Hukvaldy

Nejrozsáhlejší a nejvyhledávanější hradní komplex v České republice – přesně to jsou Hukvaldy. Hrad vznikl asi v polovině 13. století a stojí na kopci nad stejnojmennou obcí, kde se narodil hudební skladatel Leoš Janáček. Pod hradem se nachází velká obora s daňky a muflony.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Kam na výlet do Beskyd? Poznejte nevšední krásu východního koutu České republiky