Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Moravské Toskánsko – zvlněná italská krajina na jihu Moravy

Petr Gorás

Petr Gorás

28. 6. 2022

Nedaleko Kyjova v Jihomoravském kraji se nachází úrodná oblast, které se přezdívá Moravské Toskánsko. S italským protějškem jej pojí malebná zvlněná krajina pokrytá lány polí i vinné révy. Moravské Toskánsko je oblíbené zejména mezi krajinnými fotografy, ale přitáhne třeba i milovníky vína nebo cyklisty. Na co se připravit před návštěvou tohoto kousku „Itálie“ a kde se ubytovat?

Proč Toskánsko?

V Čechách i na Moravě nalezneme mnoho kousků světa. Všem se jistě vybaví České Švýcarsko, možná jste slyšeli také o České Sibiři ve středních Čechách, a třeba nedaleko Františkových lázní je zase nádherný Český Yellowstone. Na Moravě zase naleznete pláže Moravského Jadranu na Vranovské přehradě, pralesním mokřadům řeky Dyje se přezdívá Moravská Amazonie, a na samotném jihu Moravy pak naleznete právě Moravské Toskánsko. Proč Toskánsko?

Pravé italské Toskánsko je region ve střední Itálii, kterému vévodí město Florencie. Typické jsou pro něj malebné zvlněné krajiny plné polí, vinic a olivových hájů. A samozřejmě spousta slunce. Na jižní Moravě sice nenajdete olivovníky, piniové borovice ani cypřiše podél cest, jistá esence Toskánska tu však přetrvává – zvlněné lány polí a vinic, aleje podél cest, a nakonec i spousta slunce. Jedná se o jednu z nejteplejších oblastí v celém Česku.

Kam za burčákem na jižní Moravě? Vyrazte na Tour de Burčák

Co je vlastně Moravské Toskánsko?

„Moravské Toskánsko“ je neoficiální název oblasti, která zahrnuje něco přes třicet různých vesniček a obcí poblíž Kyjova. Geomorfologicky se jedná o část Kyjovské pahorkatiny, historicky jde zase o část regionu Slovácka, které proslulo především vinařstvím, pálenkami, nářečím a zachovalým folklórem. Zdejší krajinu nenarušují dráty vysokého vedení ani žádné nevkusné sklady, jak to moc dobře známe z jiných oblastí Česka. Zkrátka ráj krajinářských fotografů, ale i milovníků vína.

Moravské Toskánsko má navíc mnoho tváří. Na jaře přitáhne čerstvě obdělanými poli a jasnou zelení.  Nejvěrnější „Itálii“ pak zažijete v parném létě, kdy sucho a časté teploty přes 30 °C vytvářejí nádherná hnědožlutá panoramata. Podzim pak přinese nejen rozmanitost barev, ale i husté mlhy ve zvlněném terénu. A zima tu spíše než velké závěje sněhu poskytne jemný poprašek, který svou čistou jednolitostí podtrhne ryzí tvar krajiny.

Fotogenická krajina na jihu Moravy

Moravské Toskánsko patří mezi ty nejvíce fotografované lokality v celé republice. Je natolik fotogenické, že láká fotografy z celého světa, a dokonce má i vlastní fotografickou soutěž. A pokud jste náhodou fotografičtí nováčci, můžete se v Moravském Toskánsku zúčastnit i různých několikadenních fotografických workshopů. Nejvíce fotografů potkáte v Moravském Toskánsku „na lovu“ při svítání, kdy se krajina zaleje zlatým závojem, a také při západu slunce, kdy dlouhé stíny vytváří speciální atmosféru.

Nejoblíbenější obce, kde najdete ubytování i fotogenické objekty

Vzhledem k tomu, že fotografové (i ostatní návštěvníci) nejvíce ocení Moravské Toskánsko v brzkém ránu a pozdním večeru, přichází v úvahu otázka ubytování. Ačkoli v oblasti nenajdete žádné větší město, přece jen je oblast bohatá na různé hotely, penziony, restaurace, vinařství, sklípky i informační centra. Blízko těchto obcí navíc často naleznete skvělá místa k focení. Podívejme se na některé z nich.

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Velké Bílovice s rotundovou kapličkou Hradištěk

Velké Bílovice jsou s necelými 4 000 obyvatel největší obcí v oblasti. Nabízí větší výběr hotelů, penzionů, vinařství i informační centrum. Blízké okolí je oblíbené zejména pro nedalekou kapličku ve stylu románské rotundy, která stojí na návrší Hradištěk uprostřed vinic. Ačkoli byla postavena až docela nedávno, na začátku milénia, velice rychle se stala ikonickou stavbou a těžko už bychom si bez ní Moravské Toskánsko představili.

Šardice s vlnitými biopásy

Ve dvoutisícovém městečku Šardice najdete hned několik penzionů, restaurací, vinařství, a dokonce i infocentrum, které je nápomocno i cyklistům. Infocentrum sídlí v bývalé Augustiániánské rezidenci a zajímavostí je, že zde své genetické pokusy prováděl světoznámý augustinián Johann Gregor Mendel. Nedaleko od Šardic se v polích nachází historická kaplička sv. Barborky, která rovněž patří mezi oblíbené cíle hledáčku fotografů. Oblíbené jsou ale i Šardické biopásy, tedy dlouhé úzké lány proměněné v mokřady, sady, lesíky a louky – biopásy tak svědčí nejen estetické rozmanitosti krajiny, ale i její fauně a ekologii. A nakonec tu je i poměrně nová vyhlídka Soudek z roku 2017, která má, jak jinak, tvar obřího sudu.

Čejkovice s templářskými sklepy

Zatímco Šardice jsou spojeny s řádem augustiniánů, Čejkovice se zase pojí s řádem templářů. Templáři bývali skvělými pěstiteli vína a historie zdejších templářských vinných sklepů sahá až do 13. století. Vedle sklepů zde tito „chudí rytíři Krista“ postavili i tvrz, která byla v renesanci přestavěna na zámek. Dnes se v něm můžete ubytovat, najíst i degustovat zdejší vína. Vedle toho Čejkovice s 2 500 obyvateli nabízí i další penziony a občerstvení, stejně jako informační centrum. Vzhledem k historicky podmíněnému vinařství, fotografové v této oblasti ocení především rozlehlé vinohrady v rozvlněné krajině.

Moravské Toskánsko autem i na kole

Pokud se do Moravského Toskánska vydáte autem, nezapomeňte, že Moravské Toskánsko není jen jakási atrakce pro fototuristy, ale osídlená zemědělská oblast. Často zde projíždí těžká agrární technika, takže pozor na to, kde zrovna zaparkujete. Rozšířené úseky silnic, na které tu často narazíte, neslouží jako odpočívadlo či snad parkoviště, nýbrž k vyhýbání se protijedoucím vozidlům na úzkých asfaltkách. Snažte se být ohleduplní k obyvatelům místních obcí i k ostatním fotografickým nadšencům. Nejlépe nechat auto u vybraného hotelu či penzionu a vydat se do krajiny pěšky. Nebo na kole.

V prvé řadě můžete využít cyklistickou trasu „Mutěnická vinařská stezka“, známou také jako Mutěnka. Je dlouhá 65 kilometrů a je tvořena převážně zpevněnými polními cestami. Začíná v obci Hovorany a vede přes velkou část vinařských obcí v regionu, včetně zmiňovaných Šardic. Anebo můžete na kole vyrazit jen tak volně z libovolného místa a třeba objevovat méně okoukaná místa, kam byste se autem ani pěšky jen tak nedostali.

 

Zdroje: moravsketoskansko.cz, mestokyjov.cz, sardice.cz, infocentrumrezidence.cz, velkebilovice.cz, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Moravské Toskánsko – zvlněná italská krajina na jihu Moravy