Menu
JenProCestovatele
Asie

Nejdelší skleněný most na světě se nachází v Číně – přejdou jen ti nejodvážnější

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 1. 2018

Obyčejná procházka přes zavěšený most se asi stavitelům v Číně nezdála dost strašidelná, a tak si připravili něco skutečně extra. A jak je známo, Číňané jsou lidé extrémů a i tentokrát se opravdu překonali. Postavili nejdelší skleněný most na světě a při jeho přecházení vám půjde mráz po zádech.

Nejnovější stavba, která byla označena jako nejdelší skleněný most na světě, byla otevřena na konci roku 2017 v provincii Hebei v Číně. I když byl most navržen tak, aby udržel až 3000 lidí v jedné chvíli, pouze 600 lidí najednou má možnost překročit téměř 500 metrů dlouhou skleněnou lávku.

Vidíte až na dno

Most byl oficiálně otevřen 24. prosince. Je široký 6,5 metru a visí 218 metrů nad zemí. Pro představu je to výška budovy se 66 patry. Spojuje dva útesy ve scénické oblasti Hongyagu v provincii Hebei. Velkolepá turistická atrakce je dlážděna 1077 skleněnými panely o tloušťce 4 cm a celý most váží 70 tun.

Dojdete do cíle?

Už jen první krok vás bude stát mnoho sil, ale dojít až na druhou stranu chce opravdu hodně odvahy. Nejen, že se pohybujete po něčem skleněném, co rozhodně nebudí v člověku příliš velký pocit bezpečí a pohody, ale navíc je most navržen tak, aby se houpal. Takže ne, netřesou se vám kolena, ale hýbe se celý most.

Hebei Bailu Group, společnost, která most postavila, prohlásila, že chtějí kyvadlovými pohyby návštěvníky pobavit a trochu vystrašit. Jak moc se jim to povedlo, můžete posoudit sami.

Podél mostu jsou rozmístěni pracovníci, aby mohli pomoci těm, koho neunesou své vlastní nohy. Návštěvníci musí používat speciální „rukavice pro boty“, které chrání povrch skleněných dílů. Jsou to nutná bezpečnostní opatření, jelikož jiné mosty utrpěly poškození skleněných panelů za poměrně krátkou dobu po otevření.

Tento skleněný most není první svého druhu. Ve východní části Taihang Scenic Area, také v Hebei, je další o délce 266 metrů. Vypadá, jako by se měl každou chvíli rozpadnout, když po něm chodí návštěvnicí.

Zatímco Hongyaguův skleněný most získal nálepku „nejdelší“, jeho předchůdce, který se rozprostírá v Grand Canyonu Zhangjiajie může se svou výškou 300 metrů stále tvrdit, že je nejvyšší.

Harbin, největší ledový a sněhový festival na světě. Prohlédněte si díla, ze kterých se tají dech

Překrásný výhled

Když pomineme jeho děsivost, je z mostu opravdu překrásný výhled do okolí. Pokud zvládnete odtrhnout oči z prostoru pod sebou, můžete se pokochat pohledem na majestátní hory, vodopády i řeku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nejdelší skleněný most na světě se nachází v Číně – přejdou jen ti nejodvážnější