Menu
JenProCestovatele
Anglie a Velká Británie

Nejlépe vybudované archeologické naleziště Skara Brae. Čeká na vás ve Skotsku

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 11. 2018

Idylické místo v písečné zátoce, 8 kilometrů severně od Stromness, mimořádná Skara Brae, jedna z nejpopulárnějších prehistorických lokalit na světě. Velká kamenná neolitická osada na Orknejských ostrovech ve Skotsku vás uchvátí svou dokonalostí.

Vesnice byla obydlena v období mezi lety 3100-2500 před naším letopočtem a patří k nejzachovalejším osadám z období neolitu. I díky tomu má své čestné místo v seznamu světového dědictví organizace UNESCO a je nazývána „Britskými Pompejemi“.

Domy i s vybavením

Skara Brae, Skotsko

Vesnice byla ukrytá až do roku 1850 pod nánosy půdy. Pak v zimě ještě toho roku přišla bouře a odkryla velkou mohylu, která se nazývá Skerrabra. První částečně odkrytí několika staveb provedl místní statkář William Watt. Celé místo odkryl Vere Gordon Childe v letech 1928 a 1930. Mimo domů přežil i kamenný nábytek – postele, šatníky, různé bedny – všechno přežilo 5000 let od doby, kdy zde žili lidé.

Na místě se můžete podívat na vynikající interaktivní výstavu a krátké video, které vás seznámí s fakty i teorií a zvýší zajímavost celého místa. Pak vstoupíte do jednoho zrekonstruovaného domu a uvidíte, jak kdysi lidé žili. V návštěvnickém centru je k dispozici oficiální průvodce, ale jít můžete i bez něj.

10 míst, která navštívit ve Skotsku. Užijte si nádhernou přírodu i památky

Zámek Skaill House

Skaill House, Skotsko

V létě se můžete vydat také do významného orkadského zámku farnosti Skaill House, který byl postaven pro biskupa v roce 1620. Je to takový zvláštní pocit, když se katapultujete přímo z neolitu do 17. století, ale je to i zároveň zajímavá zkušenost.

V roce 1977 byl dům zařazen do seznamu skotských budov zvláštního architektonického nebo historického významu.

Na zámku se mimo jiné nachází zajímavá knihovna, která má inteligentní skrytou přihrádku. K obdivování je i originální biskupova postel ze 17. století.

Skaill House se nachází v blízkosti západního pobřeží pevninské oblasti s výhledem na zátoku Skaill a Skara Brae a poblíž kostela sv. Petra. Nejstarší části budovy byly obklopeny třemi stranami centrálního nádvoří a postaveny na začátku 17. století. Budova je převážně dvoupodlažní. Části štítů jsou vyklenuté.

Skotsko bylo zvoleno nejkrásnější zemí světa. Tady je důvod!

Vstupné a otevírací doba

Skara Brae má otevírací dobu od 9:30 do 17:30 (duben-září), v ostatních částech roku od 10:00 do 16:00. Vstupné pro dospělého je 6,50 liber a pro děti 3,90 liber. Do Skaill House stojí vstupné pro dospělého 7,50 liber a pro dítě 4,50. Vstupenky musíte do obou míst zakoupit v návštěvnickém centru Skara Brae.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlépe vybudované archeologické naleziště Skara Brae. Čeká na vás ve Skotsku