Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Nejvíc obyvatelná města roku 2018. Jak se umístila města podle kvality života?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 4. 2019

Existuje mnoho vyhlášených turistických destinací, kam se sjíždějí doslova miliony turistů každý rok. Pro tato místa ovšem často vynecháváme spoustu skvělých jiných. Podle průzkumu kvality života v roce 2018, který provedla konzultační společnost Mercer, se třeba Havana umístila až na 192 místě, Moskva na 167 a Peking na 119. A všude čekají zážitky na celý život.

Mnohé z nejživějších měst na světě, je ve skutečnosti trochu nudných. Žádné z nejnavštěvovanějších světových míst (například Bangkok, Paříž či New York) se v průzkumu na předních příčkách nevyskytuje. Lze tak snadno odvodit, že názory na zábavné prázdninové destinace, se liší od těch, které dělají města skvělými místy k životu. Výzkum a jeho výsledky ovlivňují takové skutečnosti jako náročnost cestování, komunikace, hygienické normy, osobní bezpečnost, přístup k veřejným službám apod.

Mercer zvažuje, zda jsou města atraktivní pro podnikání a investice, mají dobré školy, nemocnice a bydlení. Takové faktory zřídkakdy postihují turisty. Ti často řeší další kritéria, jako je pitná voda, příjemné klima a politický klid.

I přesto je hodnocení kvality života pro cestovatele užitečné, protože se také zabývá přírodním a kulturním prostředím a možnostmi rekreace. Řeší veřejnou dopravu, infrastrukturu, hotely, půjčovny automobilů, dostupnost bankomatů apod. Podle všech těchto hledisek bylo vybraných deset nejživějších měst na světě ideálních k žití z žebříčku sestaveným Mercerem a zároveň vhodných pro turisty a cestovatele.

Amsterdam, Nizozemsko

Spolehlivé finanční centrum s vysokou životní úrovní, tolerancí k ostatním, propracovanou veřejnou dopravou a milovníky cyklistiky. Amsterdam je kompaktní město, ve kterém se snadno vyznáte. Najdete tu mnoho zábavy, umění i historie. A jako bonus vám může být, že ve městě je čisto a lidé v něm i jinde upřímní a milí. Z památek nesmíte minout Rijksmuseum s vynikající sbírkou holandských mistrů, působivé muzeum Van Gogha nebo dům Anne Frankové.

Amsterdam má i své slabé stránky. Mezi ně patří přeplněnost, dlouhé fronty na atrakcích a hodně britských návštěvníků.

Vídeň, Rakousko

Vídeň získala ocenění za dobře organizovanou veřejnou dopravu, vysokou úroveň bezpečnosti a širokou škálu kulturních a rekreačních zařízení. Město má bohatou historii, kulturu i hudbu. Nachází se zde některé z nejkrásnějších světových architektur. Je také uvolněná, intimní a okouzlující. Jako stvořená pro procházky díky okouzlujícím budovám, parkům, kavárnám a moderním čtvrtím. Za zmínku určitě stojí Hofburgský palác, zámek Schönbrunn či Státní opera. V žebříčku Mercer o město nejvíce vhodné k bydlení získala dokonce první místo.

Nejlepší město na světě pro rok 2018 je Vídeň

Vancouver, Kanada

Nejvíce obyvatelné město Severní Ameriky si svůj status vysloužilo zejména díky teplejšímu zimnímu počasí oproti ostatním chladnějším kanadským městům. Vancouver je scénický a díky vysokým bezpečnostním standardům a množství restaurací a hotelů i hodně oblíbený. Nadchne krásnými parky, zahradami, multikulturní populací, sofistikovanou uměleckou scénou, venkovským a přátelským přístupem. Nádherný je místní Stanley Park s 400 hektary lesa či úžasné Vancouver akvárium, rychle se měnící Chinatown a Gastown. Vancouver má nejlepší kanadský systém veřejné dopravy.

Kodaň, Dánsko

Kodaň v Dánsku se může pochlubit dobře rozvinutou, stabilní ekonomikou, high-tech prostředním i udržitelnou ekologickou vizí. Je to město plné zajímavých míst i nejmodernějších designových a jídelních scén. Krásná architektura, severský styl v obchodech a restauracích i mladá energie je lákavá stejně jako botanická zahrada vedoucí ke krásnému renesančnímu zámku Rosenborg. Odpočinout si můžete v baru Nyhavn nebo v zábavním parku Tivoli Gardens. Kodaň vyniká svým přístupem k cyklistům a se svými 400 kilometry cyklistických drah se řadí mezi nejlepší města na světě v této oblasti.

Mnichov, Německo

Mnichov je působivý pro své snahy o přilákání nových podniků, kulturní akce i infrastrukturu. Řadí se mezi přední střediska módy, umění i špičkového průmyslu. Přesto nabízí útulné, téměř rustikální kouzlo a živý vibrující noční život. Velkolepé staré město, anglická zahrada v parku a samozřejmě skvostné pivnice a Oktoberfest. To vše patří k tomuto německému městu stejně jako muzeum BMW či technologické muzeum Deutsches nebo barokní Nymphenburg.

Zurich, Švýcarsko

Mezinárodní finanční centrum je také kulturním centrem s vynikajícími možnostmi, jak trávit volný čas. Ve městě dbají na ekologii, bezpečnost a propracovanou veřejnou dopravu. Atraktivní prostředí se rozprostírá na řece Limmat. Dobře zachovalé staré město s bohatým nočním životem. Najdete tu ale i klid a pohodu. Navštivte centrum města i muzeum LeCorbusiera Heidi Webera, které je věnované modernímu průkopníkovi LeCorbusierovi.

Ottawa, Kanada

Ottawa se vyznačuje mimořádnou kvalitou života, svobodou tisku a bezpečností. Město je multikulturní a překvapivě kosmopolitní s vynikajícím jídlem a atraktivním kouzlem. Centrem politického života je Parliament Hill. Ukázkou kanadských dějin se určitě stalo Kanadské historické muzeum. Kanadské letecké muzeum nabízí ty nejlepší světové letecké exponáty.

10 nejlepších regionů podle Lonely Planet. Kam vyrazit v roce 2019?

Frankfurt, Německo

Frankfurt je zaměřený na obchod, má skvělé letecké spojení, zkušenosti z různorodých výstav i špičkovou infrastrukturu. Označuje se také jako místo vzdělání, bezpečnosti a zdraví. Má skvělou kulturní scénu, impozantní kulinářské zázemí a noční život. Kombinuje staré město spolu s moderní částí. Nechybí příjemné parky i skvělé příležitosti k nakupování, vynikající muzea, včetně Liebieghaus pro sochařství a muzea malování Stadel.

Ženeva, Švýcarsko

Ženeva je skvělým místem pro podnikání a diplomacii. Vysoké životní náklady kompenzuje kvalitní úroveň vzdělání, veřejná bezpečnost i doprava. Ženevské hory i nádherná jezera musíte vidět. Turisty láká čistota, pořádek i bohaté hotely světové třídy. Město se zavírá ve večerních hodinách. Je to také jedno z nejmalebnějších měst na světě. V muzeum Patek Philippe můžete vidět ohromující sbírku hodinek.

Tipy kam ve Švýcarsku: 8 zajímavých míst, která jste možná neznali

Auckland, Nový Zéland

Zařazen pro své stabilní sociální a politické prostředí a lékařské a zdravotní služby. Obdivuhodná je i kvalita ovzduší a vody. Město na Novém Zélandu je plné života s mnohými muzei, atrakcemi a působivou restaurační scénou. Turisté si užijí dokonalý přístav, pláže i sopečnou krajinu. K návštěvě láká vynikající Aucklandské válečné památkové muzeum, Auckland Art Gallery.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejvíc obyvatelná města roku 2018. Jak se umístila města podle kvality života?