Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

10 nejlepších regionů podle Lonely Planet. Kam vyrazit v roce 2019?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 12. 2018

Lonely Planet je prestižní nakladatelství turistických průvodců a každoročně zveřejňuje žebříčky populárních destinací a měst pro cestovatele. A nejinak je tomu i letos. Jaké regiony byste měli v příštím roce navštívit?

Lonely Planet nepřináší každý rok jen seznam nejlepších regionů, ale i seznam nejlepších měst či zemí nebo destinací. Žebříček se stanovuje na základě nominace stovek přispěvovatelů, editorů a výzkumníků z celého světa. Při výběru se pak hledí na různá kritéria (bezpečnost v zemi, rozvoj turistického ruchu, místní události, festivaly, atraktivita nebo třeba to, že se místo vzpamatovává z ekonomické recese či z následků přírodních katastrof).

Piemont, Itálie

Vnitrozemský severozápadní roh Itálie si právem vysloužil první místo. Bývalá ochranná pevnost z období savojské dynastie i oblast, ze které vzešel pokrok italského průmyslu 20. století. Je to krása, která byla turisty dlouho opomíjená. Vše se ale mění. Turín láká na ukázky moderního umění i kluby s elektronickou hudbou a odlehlé alpské turistické stezky a nádherný venkov s původními chaloupkami nabízí skvělou kombinaci červeného vína a bílých lanýžů. Oblast je ideální pro ty, co rádi chodí na túry, milují výletování, rádi se dobře nají nebo obdivují historii a umění.

Pohoří Catskill, USA

Rozsáhlé pohoří se nachází asi 160 km severozápadně od New Yorku a 65 km jihozápadně od Labany. Před padesáti lety se v této oblasti konal legendární festival Woodstock. Stal se milníkem, který určoval směr jedné celé generace. Dnes už jsou „květinové děti“ otázkou minulosti, ale zde stále přetrvává svoboda a volnost. V posledních letech zde navíc přibývají bio restaurace, pivovary a lihovary, vznikají nové umělecké skupiny a nová koncertní místa. Jeden takový je naplánovaný i na srpen 2019. Bude se tu konat oslava k 50. výročí slavného Woodstocku.

Severní Peru

Peru je fascinující a nádherné ve všech směrech. Na jeho severní části najdete některé z nejstarších kultur Jižní Ameriky, jedny z nejdivočejších míst světa a další skryté poklady. Tím, že turisté mnohem častěji spěchají na jih země, je sever nezničený a takřka nedotčený. Protože ovšem Machu Picchu už pomalu přestává zvládat nápor turistů, rozhodla se místní vláda investovat do rozvoje opomíjeného severu, aby i sem přilákala návštěvníky. V Kuélapu byla proto postavena nová lanová dráha, aby se zlepšil přístup ke zdejší citadele, vzrostl počet letů z Limy na sever kvůli lepší dostupnosti apod. Rok 2019 je tedy ten nejlepší čas pro návštěvu tohoto krásného místa. Dříve, než i sem dorazí masivní cestovní ruch a turisty potkáte na každém kroku.

Peruánská kuchyně: Specialní jídla, která musíte ochutnat v Peru

Posvátné rudé centrum, Austrálie

Australské rudé centrum se pyšní jedním z nejuznávanějších zázraků přírody, horou Uluru. V roce 2019 se má hora definitivně uzavřít pro výstupy. Tento zákaz zde platil vždy, ale byl neoficiální a často porušovaný. Poznejte úžasný pohled na tuto krásu i její kulturní a duchovní hodnotu. Nezapomeňte přitom prozkoumat národní park Uluru-Kata Tjuta, národní park Watarrka a město Alice Springs.

Vysočina ve Skotsku a okolní ostrovy

Skotská vysočina a ostrovy a lahodná whisky k sobě neodmyslitelně patří. V poslední době zažívá navíc svou renesanci, když se zde v hojném počtu otevírají nové palírny a do roku 2020 by jich mělo ještě nejméně dvacet přibýt. Až navštívíte tuto divokou, málo obydlenou, ale krásnou část Evropy, nezapomeňte do nějaké palírny zajít a poznat správné postupy a techniky výroby. Funguje zde velmi pokroková a rozvíjející se nabídka ubytování ve stylových chatách postavených na místech původních budov. Díky tomu můžete prozkoumat i odlehlejší oblasti úchvatné země.

Dálný východ, Rusko

Ruský Dálný východ prošel za poslední roky velkou proměnou a stal se tak velkým lákadlem pro turisty z celého světa. Nová dynamika je nejvíce viditelná u hlavního města tohoto regionu, Vladivostoku. Ten se ze zapadlého města změnil ve fascinující kulturní a kulinářský vrchol Východu. Nové prostory otevřelo v posledních letech Mariinské divadlo i pobočka muzea Ermitáž. Díky velkému vzestupu Vladivostoku se i okolní nádherná a nedotčená příroda stala mnohem lépe dostupnou.

Cestování do Ruska. Průvodce pro ty, kdo do této úchvatné země míří poprvé

Gudžarát, Indie

Nasajte klidnou atmosféru v zapadlých vesnicích Gudžarátu, užijte si pohody v přírodních rezervacích, kde můžete narazit na divoké osly, číhající lvy, vlky i hyeny. Poznejte místní domorodé komunity, které vás ohromí svými pestrobarevnými a vyšívanými kroji. Pokud svou cestu naplánujete na říjen, můžete zažít oslavy 150. výročí narození Mahátmy Gándhího, nejznámějšího a nejoblíbenějšího syna Gudžarátu. Na oslavu, která se bude konat 2. října 2018, také indický premiér a rodák z Gudžarátu Narendra Modi přislíbil rozpočet 1,5 miliardy korun.

Manitoba, Kanada

Manitoba je zeměpisný střed Kanady a klíčový orientační bod. V hlavním městě Winnipegu najdete přistěhovalce ze všech koutů světa (Filipínce, Nigerijce i Indy). O něco dále na sever, nedaleko města Churchill, je místo velmi důležité pro medvědy putující za potravou i pro velryby, které zde prozkoumávají mělké vody. Do divoké přírody se můžete podívat poměrně snadno. Doprava sem už dávno není problém díky stále se zvyšujícímu počtu leteckých spojů.

Normandie, Francie

Nádherná, romantická a zároveň divoká Normandie. Pobřežní krajina, kde můžete navštívit krásné pláže i restaurace s úžasně chutnými mořskými plody, lahodnými sýry a osvěžujícími cidery. Na své si přijdou i milovníci historie, kteří nebudou vědět, kam se mají dříve vydat. V roce 2019 si místní připomínají 75. výročí vylodění Spojeneckých vojsk v Normandii, takže o různé pamětní oslavy a sešlosti nebude nouze. Město Rouen očekává příjezd lodí z celého světa, které se účastní výroční plavby po řece Seině. Je to na počest 30. ročníku festivalu Armada de Rouen. Ten se koná jednou za čtyři až šest let. Stojí rozhodně za návštěvu, ale počítejte s ohromnou návštěvností.

Kam na dovolenou do Francie? Je libo moře, památky či výlety na kole?

Údolí Elqui, Chile

Kousek od jižního okraje pouště Atacama protékají horské řeky mezi svahy, na kterých se ve velkém pěstuje vinná réva, mezi vrcholy fascinujících hor i poklidnými vesnicemi. Údolí s názvem Elqui patří k velmi atraktivním oblastem na severu Chile. Láká na 320 dnů slunečního svitu i na rodný dům Gabriely Mistral, která získala Nobelovu cenu za literaturu v roce 1945. Když už tady budete, nezapomeňte ochutnat místní vinnou pálenku pisco. A čím ještě lokalita láká? Rozhodně svou nádhernou hvězdnou oblohou. Kvůli dokonale jasnému nebi se sem sjíždějí nadšenci z celého světa. V roce 2019 je ideální doba pro pozorování, protože zde bude možné pozorovat úplné zatmění slunce.

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 nejlepších regionů podle Lonely Planet. Kam vyrazit v roce 2019?