Menu
JenProCestovatele
Itálie

Opatrně na to, co v Itálii kupujete. Nové pokuty proti černé ekonomice míří i na turisty

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 7. 2018

V loňském roce bylo v Itálii zatčeno 10 000 lidí za nezákonné obchodování a prodej padělků. Nyní chce vláda přitvrdit a ještě více si došlápnout na černý trh. Pokuty zaplatí i turisté, kteří si koupí zboží od pouličních prodejců bez povolení k prodeji.

Kdo by se na dovolené nedal přemluvit k tomu, aby si zakoupil nějaký ten suvenýr z cest. Navíc takový nákup na tržnici nebo od prodejce na pláži může být dosti lákavý, protože tam často koupíte věci za hubičku. Koupit si padělek nějakého zboží se ale nemusí vyplatit. Co vám hrozí, když si koupíte zboží u někoho, kdo nemá potřebné povolení?

Pokuta až 7000 eur

Brzy se může stát, že za nákup slunečních brýlí, šperků a dalšího zboží od pouličních prodejců v Itálii, zejména v oblasti pláží, dostanou lidé pokutu dosahující výše až 7000 eur, pokud se italský ministr vnitra Matteo Salvini rozhodne prosazovat tvrdou směrnici s názvem „Bepečné pláže“.

Po stížnosti jedné z předních společností v zemi Confesercenti, která odhaduje, že ročně obchoduje černý trh ve výši 22 miliard eur ročně, má přijít tvrdé řešení. Stát přichází o daňové příjmy na trhy ve výši 11,5 miliardy eur. Každoroční obchod s padělanými brašnami, obuví a oděvy se odhaduje na 3,3 miliardy eur.  Matteo Salvini má v úmyslu bojovat s fenoménem nelegálních dodavatelů na pobřeží své země všemi možnými prostředky.

Jeho rozhodnutí přišlo včas na začátek letní sezóny. Byla vydána nová směrnice a zahájena operace „Bezpečné pláže“. Plán boje proti nelegálnímu obchodování spočívá především ve zvýšené kontrole ze strany místní policie. Vláda chce také využít prostředků z EU na posílení spolupráce mezi místní policií a donucovacími orgány.

Odrazovat má zpřísnění pokut pro prodejce i pro kupce. Ten, kdo koupí věci od obchodníka, který nemá potřebné povolení k prodeji, může dostat pokutu od 100 do 7000 eur. Prodávající pak může dostat pokutu od 2 582 do 15 493 eur a samozřejmě je mu zabaveno veškeré zboží.

FOTO: 10 nejkrásnějších pláží Itálie, které byste měli navštívit

Směrnice je namířena především proti prodejcům

Navzdory skutečnosti, že navrhovaná pravidla vedou k pokutám i ke kupujícím, primárně je tato směrnice namířena proti nelegálním obchodníkům. A na ty se bude policie zaměřovat především.

Přesto se v létě připravte na tvrdší kontroly v přímořských střediscích a na plážích a dobře si rozmyslete, kde nakupujete suvenýry. Nákup na ulici u neověřeného obchodníka, se může hodně prodražit.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Opatrně na to, co v Itálii kupujete. Nové pokuty proti černé ekonomice míří i na turisty