Menu
JenProCestovatele
Německo

Orlí hnízdo – proslulá Hitlerova pevnost, která měla představovat velikášství „Třetí říše“

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 9. 2018

Proslulé Orlí hnízdo neboli Kehlsteinhaus se hrdě tyčí na úzkém skalnatém hřebeni ve výšce 1834 metrů nad mořem. Návštěva tohoto místa je úžasná a zanechá ve vás silný zážitek. Má o něj ale zájem mnoho lidí, a proto je potřeba počítat s davy turistů. Raději se nahoru vydejte co nejdříve ráno, kdy ještě máte šanci si vychutnat trochu komornější atmosféru tohoto místa.

Ještě před začátkem druhé světové války se nádherná zdejší krajina stala oblíbeným místem, kam Adolf Hitler a nejvyšší nacističtí příslušníci jezdili relaxovat. Jako dárek k Hitlerovým 50. narozeninám vyrostla na vrcholu hory Kehlstein stavba dnes známá jako Orlí hnízdo.

Nevídaný stavitelský počin

Stavba luxusní chaty byla fascinujícím inženýrským dílem, ale i bojem s drsnou horskou krajinou. Na stavbě nepracovali žádní vězni a ani zajatci, jak by si mohli lidé myslet, ale dobře placení a kvalitní dělníci z Německa, Rakouska a Itálie. Ti měli k dispozici i dobře utajený nevěstinec, aby si odpočinuli a relaxovali.

Na stavbě se pracovalo ve dne v noci a žádné počasí nebyl problém. Celá stavba byla hotová za třináct měsíců a měla ukazovat velikost Třetí říše a především to, že zde nic není nemožné. Náklady na stavbu byly obrovské. Orlí hnízdo stálo 30 milionů říšských marek. Dnes by to dělalo asi 120 milionů eur.

Berchtesgadensko: Hitlerovo Orlí hnízdo je dechberoucí skvost architektury

K chatě vede asi sedm kilometrů dlouhá klikatá horská silnice. I když byla postavena pro Hitlera jako dárek, on sám sem příliš rád nejezdil a zavítal sem jen několikrát. Trpěl totiž strachem z výšek, závratěmi a klaustrofobií, a tak pro něj toto místo opravdu nebylo pravým dovolenkovým rájem. Největší problémy měl jistě ve výtahu vybudovaném v nitru hory, kterým se dá dostat dovnitř do Orlího hnízda i dnes.

Na místo jezdila mnohem častěji jeho milenka Eva Braunová, která se zde ráda opalovala a pořádala nejrůznější oslavy. Konala se zde i svatební hostina její sestry Grety Braunové, která si brala Himmlerova důstojníka Hermanna Fegeleina.

Hitler využíval Orlí hnízdo jen tehdy, když chtěl zapůsobit na důležité návštěvy. Dnes zažitý název také vyslovil poprvé až francouzský vyslanec v roce 1938. Místo bylo jinak nazývané Kehlsteingaus podle hory, na které stojí nebo D-Haus (Diplomatický dům).

10 nejlepších míst na koupání v Německu

Co vás čeká v úchvatné stavbě?

Orlí hnízdo

Návštěva Kehlsteinhausu začíná v autobuse, který vás vyveze po strmé dlouhé silnici ve skále. Během 15 minut se dostanete do výšky 700 metrů, ale to není všechno. Autobus vás doveze na horní parkoviště a vy pak jdete tunelem vykládaným mramorem a následně vás vyveze luxusní dobový výtah o dalších 124 metrů. Pak teprve se ocitnete v honosném sídle.

A interiér je opravdu úchvatný, i když už zde nezůstalo mnoho z původního vybavení. Hlavní místností je takzvaný oktagon, velká osmihranná síň s krbem, kde se dnes nachází restaurace s úžasnými bavorskými specialitami. Ohromný mramorový krb daroval Hitlerovi Mussolini. K místnosti přiléhá pokoj Evy Braunové a prosklená galerie, která umožňuje nádherný výhled. Poslední místnosti je jídelna a toalety, protože zde vše bylo zařízeno jen na denní pobyt.

Když bude při vaší návštěvě hezky, vydejte se pěšky po hřebeni směrem k velkému kříži. Cesta vede ještě dál, ale už je hodně exponovaná a postupně přechází v zajištěnou stezku s žebříky. Výhledy na Berchtesgarden a celé Salcbursko za to ale určitě stojí.

Berchtesgadensko: relaxujte v lázních nebo prožijte dobrodružnou výpravu do solných dolů

Navštivte kouzelnou vesničku Obersalzberg

Ještě před stavbou Orlího hnízda si nacisté oblíbili vesničku Obersalzberg, která leží pod horou. Krajina je zde opravdu úchvatná a není se čemu divit, že i Hitlerovi místo učarovalo. V roce 1933 získal k pronájmu místní usedlost Wachenfeld a o pár let později ji koupil. Posléze ji přestavěl a následně přeměnil na rezidenci Berghof.

Horskou vesnici si nacisté v Německu zabrali za války celou pro sebe, vystěhovali původní obyvatele a zřídili si velkolepý areál pro odpočinek a relaxaci nacistické smetánky. Obersalzberg byl v té době takový uzavřený svět a jezdili sem davy obdivovatelů Hitlera, kteří chtěli svého vůdce alespoň na chvilku vidět.

A je to právě toto místo, které nacistická propaganda využívala k tomu, aby z Hitlera vytvořila mírumilovného člověka, který miluje přírodu a děti. Tak vznikly fotografie vůdce, jak hladí srnku nebo objímá roztomilou holčičku v bavorském kroji, zatímco lidé hromadně umírali v koncentračních táborech.

Berchtesgadensko: Navštivte Smaragdové jezero Königsee

Celé období nacismu a diktatury návštěvníkům přibližuje místní muzeum „Dokumentation Obersalzberg“. Pokud vás zajímá historie, určitě ho navštivte.

V roce 1943 byla ve vesnici vybudována protiletadlová obrana a vyhloubeny podzemní kryty. Na konci války, 25. dubna 1945, bylo na vesničku svrženo přes 1200 tun bomb ve dvou vlnách. Většina nacistických usedlostí byla zničena, jen Orlí hnízdo na vrcholku hory zůstalo zachováno coby připomínka jedné neslavné německé éry.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Orlí hnízdo – proslulá Hitlerova pevnost, která měla představovat velikášství „Třetí říše“