Menu
JenProCestovatele
Asie

Ostrov, který nebyl dotčen moderní civilizací. Jak je to možné?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 6. 2018

Lidé jsou odjakživa fascinovaní různými kulturami, neprozkoumanými kouty naší země i tajemstvími, která ukrývají. Existuje však jeden kmen žijící na izolovaném ostrově, jehož návštěva by vás mohla stát život a vstup na něj je zakázán.

Ostrov Sentinel patří k ostrovům Andamanského souostroví v Bengálském zálivu. Je malý a nachází ve velké vzdálenosti od hlavních osad. Ráj, obklopený korálovými útesy, nemá žádné přirozené přístavy. Ostrov je velmi zalesněn.

Sentinel obývá nepřátelský kmen Sentinelů, kteří odolávají veškerému kontaktu s cizinci a agresivně zaútočí na každého, kdo se odváží na jejich ostrov přiblížit. Ovšem nejen pro potencionálního návštěvníka může být vstup na ostrov nebezpečný. Lidé, kteří zde žijí, nemají imunitu proti chorobám zvenčí, a tak by pro ně setkání s cizinci mohlo být fatální.

Obyvatelé ostrova odmítají moderní civilizaci

O obyvatelích ostrova se toho ví jen velmi málo. Zatím, mimo jediné krátké návštěvy, nedovolili nikomu, aby se k nim přiblížil. Neznáme tak jejich jazyk, kulturu, obydlí nebo způsob, jak žijí. Na svém ostrově jsou chráněni nepřístupnou džunglí. Tento kmen je nejizolovanějším na světě.

Živí se jako lovci a sběrači. Na ostrově by mohlo žít asi 400 osob. Etnikům by podle odhadů mělo pocházet přímo z prvních populací, které dorazili na místo v dávných dobách z Afriky. Žijí tedy už 60 tisíc let a po celá ta léta se vyhýbají jakémukoliv kontaktu, dokonce i s okolními kmeny.

Jsou malé, ale přesto krásné. Znáte 10 nejmenších zemí světa?

Jediná návštěva

Několikrát v minulosti došlo ke snaze navázat kontakt s kmenem. Vždy byli návštěvníci přivítáni šípy. V roce 1974 odnesl návštěvu režisér dokumentárních filmů šípem v noze. Domorodce nepřesvědčily ani různé dárky, které jim lidé přivezli.

První a pravděpodobně i jediný přátelský kontakt byl uskutečněn v roce 1991 učencem, který přišel na ostrov s kokosovými ořechy a dalšími dary v naději, že získá důvěru kmene. A poprvé přišli ostrované pozdravit návštěvu bez vytažených luků.

Brzy po této expedici se ale úředníci rozhodli zastavit jakékoliv další mise. Došli k závěru, že kmen prosperuje tak, jak je, když do něj nezasahuje moderní civilizace. Ostrov a tříkilometrová oblast kolem něj, byla zařazena do ochranné zóny a je do ní vstup zakázán.

Ukrytí navždy?

Prostřednictvím aplikace Google Earth se dnes můžete dívat takřka na celý svět ze svého gauče. Když se však budete chtít podívat na ostrov Sentinel, neuvidíte nic víc než vrak ztroskotané lodi Primrose. Sentinelové se dokáží ukrýt před moderní civilizací i technologiemi. Před zraky lidí je ukrývá hluboká džungle.

Je těžké říct, jestli bude kontakt s tímto tajemným kmenem někdy vytvořen. Zatím se zdá, že je pro něj lepší, když do něj nikdo nezasahuje. Vy se s nimi můžete seznámit alespoň prostřednictvím následujícího videa.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Ostrov, který nebyl dotčen moderní civilizací. Jak je to možné?