Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Jsou malé, ale přesto krásné. Znáte 10 nejmenších zemí světa?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 4. 2018

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou nejmenší země na světě? Některé pravděpodobně znáte, ale jiné vás možná překvapí. Podívejte se na náš seznam.

1. Maledivy

Maledivy leží v Indickém oceánu, jihozápadně od Indie a Srí Lanky. Mají asi 341 356 obyvatel a zaujímají plochu 298 km2. Tvoří je 19 korálových ostrovů. Celkově sestávají z 1196 ostrovů, ale obydlených je jen asi 200. Maledivy jsou nejnižší zemí světa, proto je velmi ohrožuje globální oteplování a možné větší zvýšení hladiny moří. Zatím si můžete stále užívat skutečného ráje na zemi s kymácejícími se palmami, krásnými plážemi a bohatými barevnými korálovými útesy.

5 důvodů, proč jet na luxusní dovolenou na Maledivy a tipy na nejlepší hotely

2. Svatý Kryštof a Nevis

Svatý Kryštof a Nevis se nachází v Karibském moři a patří mezi první kolonie v souostroví Antil. Až do konce 19. století se jednalo o samostatné správní útvary. Mají společnou plochu 261 km2 a obyvatel asi 48000. Jedná se o nejmenší země v Americe a celkově na západní polokouli. Oba ostrovy mají vulkanický původ s horskými vrcholy pokrytými tropickým deštným pralesem.

3. Marshallovy ostrovy

S průměrnou nadmořskou výškou 2,1 m jsou Marshallovy ostrovy jednou z nejplošších zemí na světě. Ačkoliv zahrnuje tato země kolem 1150 ostrovů a ostrůvků, celková výměra pozemků je jen 180 km2 a populace čítá 72 000 obyvatel. Marshallovy ostrovy se nacházejí v Tichém oceánu poblíž rovníku. Během druhé světové války, před útokem na Pearl Harbor, byla země administrativním centrem 6. flotily japonského císařského námořnictva. Po okupaci, během druhé světové války, se ostrovy dostaly formálně pod nadvládu Spojených států v roce 1947. Ty na místě prováděly nukleární testy a místní obyvatele vystavovali radioaktivnímu spadu. Zároveň byl zcela zničen ostrov Eugelab. Až v roce 1979 získala země nezávislost

4. Lichtenštejnsko

Tato malá, německy mluvící, země se nachází mezi Rakouskem a Švýcarskem. Celková plocha země činní 160 km2 a populace kolem 37 000 obyvatel. Jedná se o ústavní monarchii vedenou knížetem Lichtenštejnska. Je jedním z nejmenších států v Evropě a jeho název pochází, dnes už jako jediný na světě, ze šlechtického rodu. Lichtenštejnsko je převážně hornaté, což z něj dělá ideální zemi pro zimní sporty. Stejně jako několik jiných zemí na světě, nemá žádnou armádu, ale udržuje si policejní sílu a tým SWAT. I když není členem Evropské unie, stala se součástí schengenského prostoru. Tato malá země produkuje nejvíce falešných zubů na světě, vyrábí keramiku, elektrické nářadí, kotevní šrouby, kalkulačky, léčivé přípravky a potravinářské výrobky.

5. San Marino

Republika San Marino se nachází na italském poloostrově a je obklopena Itálii. Leží v italském vnitrozemí, nedaleko turistického centra Rimini. Velikost San Marina je jen 61 km2 s odhadovanou populací 32 000 obyvatel. Podle některých se jedná o nejstarší republiku na světě, protože její historie se datuje až do roku 301 našeho letopočtu. I když se jedná o velmi malou zemi, z pohledu HDP je velmi bohatá. Má velmi stabilní ekonomiku a nízkou nezaměstnanost. Navíc je to jediná země, která má více vozidel než lidí. San Marino se proslavilo pro svá krásná razítka a mince. Také má jednu z nejmenších armád na světě.

Kam na dovolenou do Itálie. Známe 3 místa, kde jste ještě nebyli

6. Tuvalu

Tuvalu se nachází v jižním Tichém oceánu mezi Austrálií a Havajskými ostrovy. Skládá se z devíti ostrovů s celkovou rozlohou jen 26 km2. Kvůli globálnímu oteplování a zvyšování hladiny moří se zemská oblast každoročně snižuje. Vědci věří, že do konce tohoto století bude Tuvalu úplně pod vodou.

Ostrovy mají vše, co potřebujete pro perfektní plážovou dovolenou – korálové útesy, bílé pláže, palmy a i milé obyvatele. Nicméně odlehlé umístění nedělá z Tuvalu příliš populární turistickou destinaci. Nejdříve je nutné dostat se na Fidži a poté odletět do Tuvalu.

7. Nauru

Nauru je stát na stejnojmenném ostrově, který se nachází v jižním Tichém oceánu. Své nezávislosti dosáhl v roce 1969. Dříve byl známý jako Pleasant Island. V polovině minulého století byl ostrov jedním z nebohatších míst na Zemi. Měl významné zásoby fosfátu. Bohužel jsou přírodní zdroje už pryč a Nauru je dnes zoufale chudý a země téměř zcela závisí na australské podpoře. Austrálie ostrov využívá jako útočiště pro uprchlíky. Austrálie využívá ostrov jako útočiště pro uprchlíky.

8. Monako

Monako je druhá nejmenší a nejhustěji osídlená země na světě. Oblast má pouze 2,02 km2 a počet obyvatel kolem 37 800. Toto krásné místo se nachází na pobřeží Středozemního moře. Monako nemá daň z příjmu fyzických osob, ani daň z majetku nebo z bydlení a v důsledku toho je velmi oblíbené mezi bohatými lidmi. Asi 30 % obyvatel tvoří milionáři. Patří k hlavním ekonomickým mocnostem ve Středomoří. Monacké knížetství je známé i jako hlavní město Grand Prix F1 a nachází se zde i slavné kasino Monte Carlo, do kterého mají paradoxně místní občasné zakázáno vstoupit.

9. Vatikán

Vatikán je nejmenší země i město na světě. Jedná se o vnitrozemský suverénní městský stát, enklávu uvnitř Říma, který je hlavním městem Itálie.  Jeho populace činí 842 lidí a oblast má pouze 0,44 km2. Země má jedinečnou ekonomiku podporovanou turistickými poplatky za vstup do muzeí a prodejem poštovních známek. Kromě toho se zde vyrábí mozaiky a uniformy. Vatikán pečuje o své vlastní mince, které jsou velmi oblíbené mezi sběrateli.

Vatikán je církevní stát, kterému vládne doživotně volený římský biskup – papež. Také největší ústavní činitelé jsou všichni katoličtí duchovní různého původu.

7 nejnavštěvovanějších památek Evropy. V počtu vítězí Francie

10. Sealand

Je dost možné, že o této zemičce jste ještě nikdy neslyšeli. Sealand je svémocně vyhlášené knížectví, které se rozkládá na ploše velké 550 m2. Tato plocha je uměle vytvořenou plošinou z časů 2. světové války stojící v Severním moři 10 km od východní Anglie. Žije zde jen několik obyvatel.  Od roku 1967 je „země“ v držení Paddyho Roye Batese a jeho rodiny. I když si činí nárok na státní svrchovanost, není nikým uznávaná. Úmluva o mořském právu OSN hovoří jasně. Umělé struktury nemají status ostrovů, protože je to umělá struktura. Přesto má zemička vlastní měnu, vládu, vlajku i poštovní známky a rodina také provozuje hostingovou firmu HavenCo Ltd.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jsou malé, ale přesto krásné. Znáte 10 nejmenších zemí světa?