Menu
JenProCestovatele
Itálie

Pokuta za oblíbené „žabky“ na nohou? Hrozí vám v regionu Cinque Terre v Itálii

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 3. 2019

Nádherný italský národní park Cinque Terre (Pět zemí) má téměř mýtický status mezi návštěvníky. Snad každý zná, minimálně z fotografií, pastelové barvy domů postavené na drsných skalních útesech obklopených jasně modrým mořem. Celý region s pěti malebnými vesnicemi je zapsán v seznamu UNESCO.

Právě útesy bývají často příčinou úrazu, když na ně nadšení turisté lezou v nevhodné obuvi. Letos se místní rozhodli v tomto ohledu přitvrdit a za špatnou obuv můžete dostat pokutu mezi 50 EUR až 2500 EUR. Orgán národního parku Cinque Terre vytvořil informační kampaň, kde upozorňuje turisty na nutnost vhodné obuvi při lezení na skály.

Nová nařízení se zavádějí proto, že horské záchranné týmy stále více rozčilují špatné připravení návštěvníci, kteří neposlouchají jejich rady, když se chystají na návštěvu horských cest.

Žabky nebo pantofle vás nezachrání

Nově se zástupci parku rozhodli vylepit všude plakáty a letáky, které informují u pokutách. Všechno bude zveřejněno i online na stránkách Cinque Terre. Na nich si turisté mohou přečíst doporučení, aby chodili pouze po trasách, které vyhovují jejich dovednostem. Návštěvníci se také dozvědí, že si nemají zapomenout krém na opalování, pokrývku hlavy, turistické boty, jídlo a pití.

„Jsou to obtížné cesty, v některých případech podobné náročným horským stezkám,“ prozradil v rozhovoru pro CNN Travel Patrizio Scarpellini, ředitel Národního parku Cinque Terre. „Je velmi důležité mít správné boty!“

Skupina pro právní předpisy – Comandi Regione Carabinieri Forestale – bude spolupracovat s těmi, kdo sledují trasy a pohybují se na nich, aby informovali návštěvníky o zákazu. Pokuty za neuposlechnutí budou vysoké.

Každoročně se na nádherné stavby jezdí dívat tisíce návštěvníků. Letos se odhaduje, že jich bude až 750 000 oproti loňským 450 000. Mnoho z nich jsou turisté z výletních lodí.

Italský Řím vydal nové zákony, které mají zarazit neukázněné turisty

Daň z turistického ruchu

Kvůli velkému návalu turistů se diskutuje ještě o další změně. Měla by být zavedena daň z turistického ruchu a diskutuje se i o omezení počtu turistů. Tato diskuze proběhla v návaznosti na rozhodnutí Benátek, které ji nově zavádí. Podle Scarpelliniho je to jen další italská destinace, která se snaží vyrovnat se stále více všudypřítomným problémem nadturismu.

V Benátkách vám bude nově hrozit ještě jedna pokuta a sice za sezení na místě, kde je to zakázáno. Peněženka vám může zchudnout až o 500 EUR.

Hlavní město Itálie, Řím, přijal v uplynulých měsících zákony, které zakazují pití v ulicích, provozování občerstvení na veřejnosti nebo koupání ve vzácných místních fontánách. Za porušení vám hrozí pokuta kolem 400 EUR.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pokuta za oblíbené „žabky“ na nohou? Hrozí vám v regionu Cinque Terre v Itálii