Menu
JenProCestovatele
Zimní dovolená na horách

Poznejte 10 nenápadných lyžařských středisek v Evropě, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 2. 2018

Lyžařská střediska v Evropě jsou velmi oblíbená po celém světě. Na ty nejznámější se sjíždějí lyžaři ze všech možných zemí i mnoho známých osobností. Ale jsou nějaká střediska, která zůstávají davům skryta? Funguje zde staré známé „pod svícnem největší tma?“ Určitě ano. Podívejte se, kde si můžete užít sněhu stejně jako ve velkých ski areálech, ale bez davů turistů.

Možná si říkáte, že areály, kam lidé nejezdí a neznají je, asi nebudou stát za návštěvu. Je ale jen jeden způsob jak to zjistit. Vydat se na cestu a prozkoumat je. Nebo můžete navštívit středisek více. My pro vás máme hned deset takových, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

1. Val d’Anniviers (Švýcarsko)

Klidné údolí, tradiční vesnice, slavné hory i rozšířená lyžařská oblast jsou rozhodně důvodem, proč sem zajet. Obklopené vrcholy vysokými přes 4000 metrů je Val d’Anniviers oblast, která spojuje pět malých nedotčených středisek Siere, Chandolin, Zinal, Grimentz a Vercorin. Je to údolí s úchvatnými přírodními krásami i silnými tradicemi. Velké uznání získala oblast díky nedávnému propojení lanovky mezi dvěma největšími, Grimentzovým a Zinalovým. Je to tajné útočiště, které nabízí skvělé podmínky k lyžování.

2. Champoluc (Itálie)

Itálie má velké kouzlo za všech okolností. Z tohoto místa máte přístup k Alagnově uctívané zátoce i dokonalý výhled na Matterhorn.

Sousední Alagna a Gressoney-la-Trinite jsou už nějakou dobu v obležení turistů, ale útulné Champoluc je stále přehlíženo. Přitom nejzápadnější údolí lyžařského areálu Monterosa se 180 km upravených tratí je jen hodinu po silnici od Turína.

Champoluc je ideální mezipřistání mezi lyžařskou oblastí Gressoney a Alagna. Klidné místo nabízí perfektní zábavu a navíc levně. Díky nedávným investicím do nových lanovek už můžete lyžovat či jezdit na snowboardu, aniž byste museli někde zastavovat mezi středisky.

Lyžuje se v nadmořské výšce takřka 3000 metrů. Nádherný výhled i skvěle upravené sjezdovky určitě stojí za návštěvu.

3. Warth-Schrocken (Rakousko)

Warth-Schrocken v Rakousku se může pochlubit klidnými svahy, častým sněžením i spojením do lyžařského areálu Arlberg, který je obrovský a velmi oblíbený. Je tu ale také Warth, plachý, ale talentovaný sourozenec, kterému byste mohli dát šanci.

Vesnice Warth je tradičním místem, která nabízí skvělé zázemí za nízké ceny, klidné svahy i dvoukilometrovou gondolu Auenfeldjet, která propojuje Warth s Arlbergem. V loňském roce bylo dokončené spojení Zurstu a Stubenu. Tím vzniklo 305 kilometrů spojených tratí a 88 vleků. Užijte si dokonalý a kvalitní sníh i skibus zdarma.

4. Sainte Foy (Francie)

Útočiště přátelské k rodině a kdysi velmi oblíbené místo instruktorů a průvodců. Nyní je ale velmi opomíjené. Lyžařská oblast se rozkládá ve výšce od 1550 metrů do 2620 metrů. Má jen čtyři vleky, ale to vůbec nevadí. Na kráse jí to neubírá. Místo je skvělé zejména pro rodiny s dětmi. K dispozici je 41 km kvalitních sjezdových tratí. V oblasti můžete zažít nejen báječnou lyžovačku, ale ochutnat i některé ze specialit, které vaří místní restaurace. V sousedství leží skiareály Tignes a Paradiski.

Typická horská vesnička Sainte Foy si dochovala svůj původní historický ráz a citlivě do sebe vcucla i nové čtyřhvězdičkové residence.

3 důvody, proč na lyžování do Alp vyrazit po vlastní ose

5. Hochkoenig (Rakousko)

Hochkoenig v Rakousku nabízí skvělou rakouskou atmosféru, krásný výhled i dobré podmínky pro lyžování. Hochkoening je nejvyšší hora Berchtesgadenských Alp. Míst na lyžování je zde dostatek, 120 kilometrů sjezdovek, 32 vleků a mnoho lyžařských chat na vysoké úrovni.

Ubytujte se v jedné z chat v Hochkoeningu a každou noc můžete mít k dispozici jiné místo, kde se budete moci vyřádit, dobře najíst a užívat si pohodovou atmosféru. Lyžovat můžete až do večerních hodin, protože svahy jsou otevřené do 10 hodin večer.

6. Andermatt (Švýcarsko)

Andermatt ve Švýcarsku prochází svým znovuzrozením. Krásné místo bylo velmi oblíbené v osmdesátých letech, ale pak postupně upadalo, kvůli zastaralé infrastruktuře. Naštěstí se našli lidé, kteří se zde usadili a snaží se znovu obnovit zdejší lyžařský sen. Středisko Chedi Andermatt nabízí chaty, byty, centrum pro volný čas a golfové hřiště.

Lyžařské středisko se rozprostírá na hoře Gemsstock (2963 metrů), na kterou vede sedačková lanovka a menší vleky. Nemusíte se bát lavin, protože vás ochrání les na svahu hory.

Navrhuje se propojení lyžařského areálu Natschen se Sedrunem přes průsmyk Oberalp, kde budou k dispozici sjezdovky o délce 120 kilometrů. Také zde jezdí malý červený vlak do kopce – Matterhorn Gotthard Bahn, což je samo o sobě velkým lákadlem.

7. Pralognan-la-Vanoise (Francie)

Co Pralognan chybí v kilometrech ve srovnání s nedalekou Les Trois Vallees, to vyrovná svou atmosférou. Skrývá se na konci strmého údolí pod impozantním 3850 m vysokým Grand Casse.

Lyžařská oblast se nachází ve výšce od 1410 metrů do 2355 metrů a nabízí 26 km upravovaných sjezdovek a 12 vleků. V místě funguje sedačková lanovka Genepi, která vás zaveze do rustikální Refuge des Balmettes, což je útulná horská restaurace ve výšce 2010 metrů s noclehem mezi vrcholy a nádherným výhledem do údolí Vanoise.

8. Serfaus (Rakousko)

Serfaus je příjemné místo, které se nachází v těsném sousedství středisek Fiss a Ladis nad údolím Inn v oblasti Tyrolska v Rakousku. Mezi třemi vesnicemi mají lyžaři k dispozici 212 kilometrů sjezdovek, které nabízejí slušný výběr pro každého lyžaře od 1200 metrů až po 2820 metrů na vrcholu Masnerkopf.

Středisko je rozsáhle, moderní, malebné a velmi přívětivé pro rodiny s dětmi. Pro ty jsou připraveny bohatě vybavené parky a atrakce. Je to malý ráj, ale vstupné do něj je poněkud vyšší.

V obci se nachází systém Dorfbahn Serfaus, metro o jedné lince mezi čtyřmi stanicemi. Má jen 1280 metrů, což z něj činí druhé nejkratší metro vůbec.

Chcete lyžovat už teď? Zkuste nejlepší rakouské sjezdovky

9. Baqueira-Beret (Španělsko)

Baquerira-Beret je perla Španělska a již dávno oblíbená španělskými lyžaři, včetně královské rodiny. Lyžařský areál se nachází ve výšce 1500 metrů v údolí Aran v Pyrenejích. Návštěvníci mohou využít 44 vleků a výběr ze 78 sjezdovek. Užijí si zde všichni od začátečníků až po pokročilé lyžaře.

Areál se skládá ze tří oblastí Baqueira, Beret a Bonaiqua. Všude na vás čekají skvěle upravené sjezdovky, které řadí tento ski areál mezi špičky španělských lyžařských středisek.

Mimo sjezdového lyžování se zde můžete věnovat i běžkám. V okolí máte k dispozici na sedm kilometrů běžeckých stop. Pro milovníky nočního života je zde připravena i bujará zábava, která se mnohdy táhne až do ranního rozbřesku. Kdo rád ochutnává cizí kuchyně, rozhodně musí zajít na místní španělské či francouzské speciality.

10. Riksgransen (Švédsko)

Chcete lyžovat od ranního kuropění až do noci? V Riksgransenu je to možné. Do tohoto místa je zapotřebí vážit velmi dlouhou cestu. V dřívějších dobách sem jezdil vlak, který ale kvůli obrovskému množství sněhu musel být přestěhován. Nyní se na svahy hor můžete nechat dopravit letecky. Lyžuje se tady i v květnu a červnu od osmi ráno až přes půlnoc. Vleky zastavují jen na večeři a i po ní budete ještě potřebovat opalovací krém kvůli horskému sluníčku.

V lyžařském areálu se nachází dvě sedačkové lanovky a čtyři vleky. Většina sjezdovek je středně těžkých bez velkých nároků na techniku. Lyžovat zde ale můžete i kdekoliv mimo sjezdovky.

Kdo chce zažít něco neobvyklého, může si vystoupat až na Nordalsfjell (1052 m). Čeká vás nedotčený sníh a nádherný výhled dolů na Rombaksfjord. Pokud si pak dopřejete sjezd dolů, dovede vás až na pláž.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poznejte 10 nenápadných lyžařských středisek v Evropě, o kterých jste možná ještě neslyšeli