Menu
JenProCestovatele
Itálie

Poznejte hotel, který nikdy neměl jediného hosta – už 64 let

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 4. 2018

Hotel, kde celých 64 let od jeho výstavby nikdo nespal. Poznejte příběh „hotelu duchů“. Proč nikdy nesloužil svému účelu?

Itálie je dobře známá pro své lahodné těstoviny, krásnou krajinu, mnoho pláží a bohužel také často nefunkční politiku. O tom může vyprávět i Grande Hotel de Calogero ve městě Sciacca na jihozápadě Sicílie. Je už desítky let ve výstavbě a nikdy nehostil ani jednoho hosta. Má 300 pokojů, začal se budovat v roce 1954 a byl už dvakrát rekonstruován. Je označován jako nejstarší nedokončená budova v Itálii. V Itálii existuje asi 670 částečně dokončených budov, které nebyly nikdy otevřené.

Hotel, který mohl být perlou Sicílie

Hotel de Calogero mohl být chloubou Sciacca. Má skvělé podmínky pro turismus. V hotelu nechybí veškerá občanská vybavenost, má pět pater, restaurace a úžasný výhled, protože stojí na vrcholu s názvem Monte Kronio. Ten je domovem staré baziliky se svatyní svatého Calogera, muže z 16. století. Vrchol je součástí přírodní rezervace se slavnými lázněmi a termálními prameny, které se nachází jen kousek od hotelu.

Prázdný hotel Sciacca Itálie

 

Výstavba, která trvala dlouhých 30 let

Hotel se začal budovat v roce 1954 a trvalo 30 let, než výstavba skončila – v roce 1984. Bohužel se po ukončení výstavby ukázalo, že nikdo nebyl najat, aby se o hotel staral a provozoval ho, najal zaměstnance apod. Protože se nic nevyřešilo a celá situace pokračovala, byl hotel ponechán svému osudu.

O několik let později se zdálo, že se blýská na lepší časy. Protože se ale do té doby o hotel nikdo nestaral, musel být v roce znovu renovován kvůli oficiálnímu zahajovacímu ceremoniálu, který se měl konat v roce 1993. Tento ceremoniál byl ovšem znovu zrušen, protože se zjistilo, že kanalizační systém hotelu není napojen na městský odpadní systém.

Kam na dovolenou do Itálie. Známe 3 místa, kde jste ještě nebyli

Zavřeno natrvalo

O uvedení hotelu do života proběhl ještě jeden pokus v roce 2000. Tehdy převzalo vedení nové uskupení investorů a plánovalo spojit hotel s městským odvodňovacím systémem. Bohužel byrokracie opět zaváhala, rada města nedodala pro tento projekt správnou dokumentaci a s budováním se opět nezačalo.

Hotel San Calogero navzdory všem investicím a navzdory skvělé lokalitě stále stojí prázdný, opuštěný a pomalu chátrá. Místnosti, chodby i kuchyně už byly zničeny vandaly a na hotel pořádají nálety hejna holubů. V současné době není ani zdaleka jisté, zda se ještě někdy objeví další pokus jeho o oživení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poznejte hotel, který nikdy neměl jediného hosta – už 64 let