Přepychové Lichtenštejnsko: Turistika v Alpách, lyže, horské hrady i pivo a víno
Rhiana Horovská
11. 10. 2023
Malé alpské knížectví patří v Evropě k těm dražším lokalitám. Jeho návštěva se však zapíše do paměti každému, kdo ji absolvoval. Řeč je samozřejmě o Lichtenštejnsku. Cestovní ruch je zde na dobré úrovni – jako turisté se totiž můžete těšit z lyžování, horské přírody s krásnými jezery, ale také třeba z místního vína. Co byste měli před cestou vědět a na jaká místa se můžete těšit?
Kde je Lichtenštejnsko, jazyk této země a její politické zřízení
V Lichtenštejnsku hlavu státu představuje kníže Hans Adam II., jehož pravomoce jsou poměrně velké. Jeho vládnutí doplňuje ústava a parlament, který má 25 členů – na zemi s ani ne 40 tisíci obyvatel to zjevně stačí. Před 20 lety si občané odhlasovali navýšení moci monarchy, ale také více moci v rukou lidí. Kníže sice může rozpustit parlament, ale parlament tomu může zabránit vyhlášením referenda. Občané se mají ekonomicky celkem dobře díky nízkým daním.
Lichtenštejnsko v EU není, ale je součástí Evropského hospodářského prostoru. Tím pádem patří k evropským zemím, které mezi sebou mohou volně obchodovat. Zároveň má knížectví také celní a měnovou unii se sousedním Švýcarskem. Platí se tu tedy švýcarskými franky. Připravte se na to, že v Lichtenštejnsku ceny skoro všeho dosahují téměř dvojnásobných hodnot oproti Česku.
Zemičku právem nazývanou jako „drahá sranda“ najdete v pohoří Alpy, zcela obklopenou východní hranicí Švýcarska a západní hranicí Rakouska. Mluví se tam němčinou, jejíž lidová varianta samozřejmě bude více podobná němčině okolních států než té spisovné. Určitě se však domluvíte i anglicky. Chcete-li se dostat do Lichtenštejnska autem, pojedete z Prahy minimálně 7 hodin, z Ostravy 9 hodin.
Cesta do Lichtenštejnska: Vstup s občankou, ale děti se nepočítají
Na hranicích vás mohou zkontrolovat, nejste v EU. Máte však právo přijet na území bez víza a pobývat tam až 90 dní. Obejdete se dokonce bez cestovního pasu, stačí občanský průkaz. Na vstup do Lichtenštejnska s dětmi však vězte, že dítě potřebuje vlastní doklad. Platí to i v případě, že je máte zapsané ve své občance.
Kromě auta lze dojet do Lichtenštejnska autobusem, který jezdí z Berlína přes Mnichov do Vaduzu. Vzhledem k tomu, že nemá Lichtenštejnsko letiště, byste museli v případě zájmu o leteckou dopravu přistát ve švýcarském Thalu. Přímé spoje na toto místo obsluhují z našich nejbližších letišť pouze Vídeň. Praktičtější je tedy asi ta pozemní doprava. Moraváci, kteří přiletí za 10 tisíc z Vídně, už to však mají od letiště do lichtenštejnského hlavního města jen hodinu vlakem.
Semmering – malebné městečko i první horská železnice s překrásnými alpskými panoramaty
Některé české cestovky pořádají do Lichtenštejnska zájezdy. Často se jedná o cestu po Alpách, na které se však chvíli ohřejete i v tomto knížectví. Speciální zájezdy týkající se konkrétně země lichtenštejnské jsou vzácnější. Jeden se konal například v roce 2019 ke 300. výročí vzniku knížectví – a to mohlo leckoho zaujmout, protože Liechtensteinové působili kdysi i na našem území. Kníže má dodnes právo na titul vévody opavského, jeho rod si dělal nároky také na zámky zabavené po odsunu Němců.
Centrum Lichtenštejnska – hlavní město Vaduz
Vaduz je ve skutečnosti obec, ne město – nikdy nezískal status města. Přesto však je důležitým centrem, kde sídlí knížecí rodina. Žije zde 5 a půl tisíce obyvatel a nachází se tu samozřejmě také největší koncentrace památek v Lichtenštejnsku. Zajímavé je, že se ke katastru Vaduzu počítá i velký kus hornaté přírody a ostrůvky území jako svah nad lyžařský letoviskem Malbun. Země má obcí jakožto správních celků celkem 11.
Výlet sem se v prvé řadě neobejde bez návštěvy národního muzea. Je to druhá dominanta Vaduzu hned po hradě shlížejícím z kopce, který veřejnosti není přístupný, neboť ho obývá kníže. Co však můžete navštívit, jsou dvorní vinárny, díky nimž si budete připadat honosně. Lichtenštejnský národ má po vzoru jiných německy mluvících národů velmi rád pivo, ale také si na podhorských vinicích sám pěstuje víno.
Lichtenštejnci jsou prý lidé velmi aktivní a kulturně založení. Zdejší umění a kulturu můžete poznat nejen z historického a folklorního hlediska v zemském muzeu, ale také v muzeu umění. Velkou část exponátů dokonce tvoří obrazy ze všech možných koutů Evropy, které se půjčují z obrovské soukromé sbírky umění rodu Liechtensteinů. Ulice města zdobí také různé sochy či historické pomníčky. Další zajímavou budovou, kde se dozvíte něco nového, pak je poštovní muzeum. To zaujme každého filatelistu, ale pravděpodobně i nás ostatní.
Z církevních staveb je v Lichtenštejnsku památkou číslo jedna vaduzská katedrála sv. Floriana. Novogotický chrám získal status katedrály teprve v roce 1997 a je hlavním centrem celé lichtenštejnské diecéze. U kostela je také knížecí hrobka. Další blízké kostely stojí například ve čtvrti Ebenholz.
Lyžování v Lichtenštejnsku? Alpy stojí za výšlap i v létě
I přes velké množství pěkných hor se v Lichtenštejnsku lyžování soustředí do jednoho resortu. Tím je vyhlášený Malbun na jihovýchodě země. Přestože je jediný v celém státě, prezentuje se jako malé skicentrum „jako za starých dobrých časů“. Lyžuje se v nadmořské výšce od 1600 metrů na pár sjezdovkách, z nichž se většina hodnotí jako středně obtížné. Areál má celkem 5 vleků a lanovek.
Zbytek alpské přírody zde ocení nejeden horský turista. Panoramata jsou pěkná a rozhodně tu je kam jít, vezmeme-li v potaz, že Lichtenštejnsko hory pokrývají z více než poloviny. Skoro třicet vrcholů tu leží ve větší nadmořské výšce než 2000 metrů. Nejvyšší horou je Vorder Grauspitz (2599 m), ale populárnější je u turistů přístupnější Falknis (2562 m) či Augstenberg (2359 m).
Zdejší panorama přímo vyzývá k tomu, aby člověk po Lichtenštejnsku cestoval pěšky. Jste-li outdooroví nadšenci, vyzkoušejte The Liechtenstein Trail. Je to stezka dlouhá 75 kilometrů, která vás provede po všech lichtenštejnských obcích. Můžete tak ochutnat to nejlepší od všeho a potkáte také mnohé z pamětihodností uvedených na seznamu níže. Lichtenštejnská krajina je populární i u cyklistů a nabízí mnohé pohodlné trasy.
Sever Lichtenštejnska: Co vidět za památky a atrakce?
Lichtenštejnsko je maličké, ale pojďme si seznam atrakcí v tamních vesnicích udělat přehlednějším. Vaduz leží co do zeměpisné severojižní šířky zhruba uprostřed. Na sever od něj se rozprostírá na malé ploše zhruba desítka obcí. Za dva dny byste je mohli klidně všechny stihnout prochodit pěšky, tak malé to tu je! Během toho dne či dvou uvidíte na svém putování těmito končinami Lichtenštejnska zajímavá místa, jako jsou tato:
- zvonička sv. Fridolína v Ruggellu
- kaple sv. Jiří v Hinterschellenbergu
- vyhlídka na kopci Eschnerberg
- zřícenina Neu-Schellenberg
- venkovské muzeum Biedermannhaus
- jezero Egelsee
- zřícenina Untere Burg
- ptačí zoo Vogelparadies Birka
- kostel sv. Martina v Eschenu
- mariánský kostel v Gamprinu
- Badesee – jezerní koupaliště s pláží a hřištěmi
- villa rustica v Nendeln
- kaple sv. Josefa v Plankenu
- alžbětinský klášter Schaan
- divadlo TaK
- pivovar Braustube
- pevnost z doby Římanů – Schaan
- zřícenina Schalun
Jih Lichtenštejnska: Nejhezčí místa jižně od Vaduzu
Podobně malý, ale terénně náročnější je zbytek Lichtenštejnska. Kam na výlet v těchto místech? Vydejte se nejen na výšlap, ale také spatřit tyto památky, kuriozity a místa k trávení volného času:
- hrad Gutenberg
- zřícenina kostela sv. Mikuláše v Balzersu
- ski resort Malbun
- zřícenina Bad Vogelsang
- elektromuzeum
- zábavní park
- kaple sv. Vendelína a sv. Martina ve Stegu
- kostel sv. Josefa v Triesenbergu
- vlastivědné muzeum Triesenberg
- kulturní centrum Gasometer v Triesenu
- kaple sv. Theodula v Masesche
Zdroje:
Mapy.cz, Liechtenstein.li, Trip Advisor, MZV, Ara.cz, Ski Liechtenstein, Forbes, Kiwi.com, Rome2Rio,
iDnes.cz (2020): Malá země, která nemá konkurenci. Poznejte ikony Lichtenštejnska