Menu
JenProCestovatele
Albánie

Albánie láká na velkou historii, nádhernou přírodu a stále ještě levné ceny. Co zahrnout do vaší cesty?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 5. 2019

Albánie je stále opomíjenou a turisty dlouho ignorovanou zemí. Dlouhá léta zde vládl ten nejpřísnější komunistický totalitní režim. Země se ovšem v posledních letech čím dál víc otevírá turistům a buduje pro ně potřebná zázemí. Láká nejen na nádhernou přírodu, ale i na cenovou dostupnost. Proč byste ji neměli vynechat?

Někteří lidé se bojí do Albánie vycestovat, že je nebezpečná. Tak to ale není. Je v ní stejně bezpečno, jako v jiných evropských státech a Česká republika s touto zemí má dobré vztahy. Do země lze navíc vycestovat i jen s občanskou. Co se týká nákladů na dopravu a jídlo, je to země velmi levná. To ale nejsou všechny důvody, pro které je tato země ideální destinace pro vaší dovolenou. Máme jich pro vás připravených ještě dalších deset.

Davy turistů nečekejte

Pokud hledáte místo, kde vás nečekají davy turistů, jste správně. Můžete si vychutnat návštěvu 2000 let staré římské zříceniny, aniž by vás čekaly ohromné fronty lidí, které vás odradí dřív, než se vůbec někam dostanete.

Štědří lidé

Ano. I přesto, co mají tito lidé za sebou, zůstávají neuvěřitelně milí a štědří. Klidně vám nabídnou čerstvě upečený koláč přímo na ulici, i když vás vidí poprvé v životě. A výjimkou není ani pozvání na oběd. Takřka na každém rohu počítejte s pozváním na panáčka rakie nebo na kávu.

V Albánii se nemusíte obávat ani zdaleka tolik podvodů a krádeží, jak si myslíte. Naopak. Spíš za vámi vyběhnou z restaurace, že jste si tam zapomněli peněženku. Obyvatelé mají díky cestovnímu ruchu šanci dostat se z chudoby, a tak se o své turisty dobře starají.

Albánie je kráska se špatnou pověstí, tvrdí cestovatelé Horký a Náplava

Skvělé ceny

Oproti ostatním evropským zemím je Albánie opravdu levná. Hlavně doprava nebo strava vás mile překvapí.

Ochutnejte Rakii

Místní tradiční pálenku z hroznů nebo švestek si musíte zamilovat. Protože je to zdejší oblíbené pití, rozhodně se s ním setkáte. Je populární po celém Balkánu.

Západ slunce, jaký jinde nevidíte

Nikde neuvidíte tak úžasný západ slunce za minimální cenu, jako zde. Samozřejmě, že je to krásný pohled i v jiných zemích, ale zaplatíte za to už mnohem víc.

Hlavní město Tirana

V Albánii rozhodně nesmíte vynechat hlavní město Tiranu, které se nachází přibližně ve středu země. Díky italským architektům zde najdete spousty památek a okusíte trochu z historie země. Další krásná starobylá města najdete na pobřeží. Takřka na každém kroku se zde psala bohatá historie s antickými městy, památky, kostely, středověkými zříceninami a dalšími krásami.

Bezpečnost

Albánie je stejně bezpečná, jako jiná země kdekoliv v Evropě. Dokonce zde dochází k méně drobných zločinů než třeba v Paříži či Říme.

Nádherné přírodní scenérie

Přes 70 % krajiny v zemi pokrývají hory. Jsou doslova všude, některé se táhnout až k pobřeží. Klenotem Albánie je jezero Komani, další je jezero Shkodra, jezero Ohrid a jezero Butrint. Každé stojí za vidění pro svou jedinečnou krásu. Mimo jezer zde můžete potkat i přírodní prameny nazývající se SYRI I KALTER nebo v překladu „Modré oko“. V jejich průzračné vodě se můžete klidně vykoupat. A úžasnou koupel si užijete i ve vodopádech u města Berat.

Skrytý poklad Evropy. Objevte albánské jezero Skadar

Skvělé jídlo i káva

Albánie nemá daleko k italským hranicím a mnoho z jejich kultury se dostalo i do této země. Vychutnáte si zde lahodnou pizzu, na pobřeží čerstvé krevety, slávky, ryby, kalamáry. U města Shkodra si dejte pstruha z jezera. Kdo rád ochutnává tradiční speciality, neměl by vynechat tavë kosi (pečené jehně s jogurtem) a patëllxhanët mbushur (plněné lilky), fëgesë, perime në scarë či burek. Vždy jsou vařené z místních a čerstvých surovin.  Mnoho jídel je vhodných i pro vegetariány. Mimo italské kuchyně je v zemi oblíbená i řecká (tzatziki, řecký salát či gyros).

Po dobrém jídlu byste si měli najít chvilku na lahodnou kávu. Expresso si zde můžete koupit jen za pouhých padesát lek, což je v našich penězích pár korun.

Skvělé je, že většina produktů pochází od místních zemědělců a v podstatě v BIO kvalitě.

Bunkry v Albánii? Postupně mizí, z některých možná vzniknou hostely

Úžasné památky a bohatá historie

V Albánii se nachází přes 700 000 menších bunkrů, a to na místech, která by vás nikdy ani nenapadla, že by na nich někdo útočil. Potkat je tak můžete na vinici, hřbitově apod. Zajímavým je určitě Bunk’art v Tiraně, který postavil diktátor Enver Hodža pro případ útoku. Mnoho památek bylo zapsáno na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Za zmínku rozhodně stojí Butrint, 2000 let stará římská ruina ležící u krásného jezera kousek od hranic s Řeckem. Bývá docela opuštěný a můžete si ho prohlédnout při klidné procházce.

Dalším skvělým místem je Gjirokastra. Toto muzejní město bylo postaveno v osmanské éře. Spolu s úchvatnou zříceninou hradu stojí na masivním kopci. Místo je také domovem jedinečné lidové hudby, která byla oceněna UNESCEM jako nehmotné dědictví. Co dokáží zpěváci svými hlasy vytvořit vás fascinuje. Vydejte se sem v době, kdy se konají různá představení a vychutnejte si jedinečné i strašidelné zvuky bez použití nástrojů.

Za návštěvu stojí i Berta se svou bílou barvou a velkými úzkými okny, amfiteátr v Durrës, Ohrid či Apollonia.

Albánie má neuvěřitelně dlouhou historii, na níž měli vliv Řekové, Římané, Ilyrové, Byzanté, Benátčané i Osmané. A tento kulturní koktejl můžete zažít na vlastní kůži.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Albánie láká na velkou historii, nádhernou přírodu a stále ještě levné ceny. Co zahrnout do vaší cesty?