Menu
JenProCestovatele
Albánie

Albánské jezero Skadar. Objevte skrytý poklad Evropy

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 9. 2018

Evropské jezero Skadar, které leží podél hranic Černé Hory a Albánie, by mohlo být takovým skrytým pokladem pro cestovatele. Zamilují si ho všichni, kdo rádi poznávají krásy přírody a nemusí davy turistů a velká města. Přesvědčte se, že stojí za to ho objevit.

Skadarské jezero je součástí stejnojmenného národního parku a patří k nejoblíbenějším v Černé Hoře. Jezero tvoří jeho hlavní část. Je obklopené krasovými horami, které se zvedají od hladiny až několik set metrů. Má rozlohu 400–500 kilometrů čtverečních a přibližně dvě třetiny připadají Černé Hoře a zbývající třetina Albánii.

Jezero Skadar je plné života

Skalnaté břehy a okolní mokřady se staly ideálním útočištěm pro velké množství zvěře, ptáků a ryb. Kolem vodní plochy stojí několik tradičních rybářských vesnic, kostely, kláštery, mešity i téměř nedotčené oblázkové pláže.

Skadar je největším jezerem na Balkánském poloostrově a současně největší evropskou sladkovodní bažinou. V průměru má 45 km na délku, 10 km na šířku a 8 metrů do hloubky. Ve svém nejhlubším místě dosahuje i 60 metrů.

Jeho vznik se datuje do období třetihor při procesu rozpouštění vápencových hornin. Svou vodou zatopilo obilnici Černé Hory a stále se rozrůstá. Je součástí největších kryptodepresí v Evropě. V jezeře se nachází asi 50 ostrovů a ostrůvků. Na jednom z nich stojí zřícenina bývalého vězení pro ty, kdo neumí plavat. Proslýchá se, že vězení bylo zrušeno ve chvíli, kdy se naučil jeden vězeň plavat a utekl.

U osady Vranjina, blízko silnice do Podgorice, se nachází pevnost Lesendro. Jednalo se o tureckou pevnost, odkud Turci kontrolovali daleké okolí. V době Petra II. Petroviće Njegoše se stala i dočasným opěrným bodem Černohorců, ale pak se vrátila zase do tureckých rukou.

Největší ptačí rezervace v Evropě

Na území Černé Hory se do jezera vlévají řeky Morača, Rijeka Crnojevica a ještě další menší toky. Z jezera vytéká Bojana.

Na Skadaru existuje největší ptačí rezervace v Evropě, která poskytuje útočiště takřka 270 druhům ptáků. Na 300 000 ptáků zde tráví zimní období. Ve vodě žije na 45 druhů ryb. Kdo si zde chce zachytat, může si pořídit i jednodenní rybářský lístek. Pobřežní plochy jezera pokrývají vodní rostliny například rákosy, lekníny, stulíky či kotvice plovoucí.

Foto: Černá Hora. 15 míst, která musíte vidět, když jí navštívíte

Praktické informace o návštěvě jezera Skadar

  • Vstupné do parku je velmi levné a stojí 4 eura na osobu. Zahrnut je i vstup do návštěvnických center Virpazaru a Vranjine.
  • Po jezeře se můžete projet i na kajaku za poplatek 2 eura na hodinu.
  • Zpoplatněno je také rybaření, kempování a sbírání lesních plodů. Také tyto poplatky vás rozhodně nezruinují.
  • V národním parku je velmi oblíbená pěší turistika. Užijete si asi 10 značených turistických stezek a u vstupu do parku si můžete koupit podrobnou turistickou mapu.
  • Pro milovníky cyklistiky je připravena půjčovna kol u vstupu. V parku se nachází 5 značených cyklistických tras a 2 trasy jsou určené pro horská kola.
  • Projet se můžete také na dřevěných loďkách z Vranjina, Virpazaru a Plavnice. Plavit se smí jednotlivec i skupina maximálně 5 osob.
  • Z městečka Virpazar se dá objednat i vyhlídková plavba motorovou lodí po jezeře. Nastupuje se u mostu a projížďka začíná u sloupů. Jedná se o bývalé fotbalové branky. Člun pak pokračuje na své cestě trasou mezi rákosím a lekníny až na volnou hladinu Skadaru.
  • V jezeře se můžete i koupat, nezapomeňte si plavky.
  • Jen 20 minut od národního parku se nachází jedna z největších vinic v této části Evropy.

Albánie je kráska se špatnou pověstí, tvrdí cestovatelé Horký a Náplava

Ubytujte se ve starobylé vesničce

Virpazar leží jednou částí na ostrůvku ve Skadarském jezeře. Spojen je s ním čtyřmi malými mosty. Místo si oblíbil nejeden turista, kterému se líbí jeho kouzlo a starobylá atmosféra. Navíc se zde můžete i ubytovat ve větším hotelu, který se zde nachází. V několika lokalitách v blízkosti jezera se pak nachází soukromé apartmány k pronajmutí.

Jestliže se budete chtít podívat i na albánskou část jezera, nezapomeňte si svůj cestovní doklad (pas).

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Albánské jezero Skadar. Objevte skrytý poklad Evropy