Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Foto: Černá Hora. 15 míst, která musíte vidět, když jí navštívíte

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 3. 2018

Heroicky vyhlížející vrchoviny, hezké zátoky s výhledem na modré Jaderské moře, starobylé benátské vesnice a města s památkami UNESCO. Černá Hora není velká, ale přesto má tento fascinující národ obrovskou škálu přírodních i umělých zázraků. Velmi rychle si získala pověst skvělé lokality pro cestování a není těžké pochopit proč. Podívejte se na 15 nejlepších míst, která musíte vidět

1. Budva

Pláže i bohatá historie se v nejnavštěvovanějším místě Černé Hory zajímavě mísí. Budva Riviera je hřiště pro superjachty i pulsující noční život. Denně ukazují místní pláže své kouzlo a nejlepší je festival Sea Dance v létě.

Starobylá historie nábřeží starého města Stari Grad, kde mramorové ulice a benátské zdi vyčnívají z krystalických vod i pohledy z Citadely jsou bezkonkurenční. Určitě vás nadchne i budova muzea, městské hradby, kostely nebo Galerie moderního umění.

Tip: Za odpočinkem od ruchu velkoměsta se můžete vydat do šest kilometrů vzdálené půvabné vesnice Krapina, skryté přírodní oázy neznámou i pro mnoho místních obyvatelů.

2. Herceg Novi

Opevněné město působí jako hlídač útesu Unesco v Kotoru. Pevnost je ale plná života díky mnoha kavárnám, restauracím i barům. Zajímavé je pro svou soustavu parků a zahrad s bohatou vegetací, kterou dováželi námořníci ze svých plaveb.

Milovníci vody budou potěšeni nedotčenými vodami u oblázkové pláže Žanjic, zatímco Uvalo Veslo je pro dobrodruhy hledající útesy a silné proudy.

3. Jezero Skadar

Největší sladkovodní jezero na Balkáně, Skadar, leží v Černé Hoře a v Albánii. Bývalé letní sídlo černohorské královské rodiny je dokonalou ukázkou divočiny i rašelinovým rájem. Kolem jezera se pnou zelené krasové hory a rozprostírají louky plné květin. Pořádají se zde prohlídky lodí. Podívat se můžete na ostrovní kláštery, tradiční rybářské vesnice, pevnosti, starobylé památky i skryté pláže. To vše posíleno o 260 druhů ptáků, 50 druhů ryb a 3 druhy vzácných hadů.

4. Tara Canyon

Přes řeku Tara vede 150 metrů dlouhý most, který je známý jako jeden z nejkrásnějších na světě. Kaňon dlouhý 82 kilometrů patří k nejhlubším a největším na světě. Spojuje hory Durmitorského národního parku, který patří do seznamu UNESCO. Lidé toto místo vyhledávají zejména díky možnosti raftingu na divoké vodě.

Tip: Rafting Tara Canyon je slavná aktivita. Různé úrovně a doby trvání jí zpřístupňují takřka každému, kdo se nebojí. Rafting na Černé Hoře nabízí širokou škálu výletů na různých úrovních dobrodružství.

5. Národní park Durmitor

Vápencový masív v Národním parku Durmitor vytvořil ledovec a protínající se podzemní potoky a řeky. Rozprostírá se na 39 000 akrech. Nachází se zde i nejvyšší vrchol Černé Hory, Bobotov Kuk ve výšce 2 523 metrů. Na turisty čekají chráněné lesy, medvědi, ledovcová jezera i okouzlujíc vrcholy.

Osmnáct ledovcových jezer označovaných jako „horské oči“ je krajinou, z níž je Černé jezero největší. V parku lze vidět Stećak z 12. a 16. století – komplikovaně zdobené vyřezávané náhrobky.

Tip: Vezměte si sebou na cestu pasy, protože můžete někde překračovat hranici. V Durmitoru můžete provozovat treking, horolezectví, alpské lyžování, rybolov i kempování.

Levná dovolená u moře. 3 místa kde si užijete a ušetříte

6. Kotor

Starobylé město Kotor, které je součástí seznamu světového dědictví UNESCO, je živým muzeem. Najdete zde mnoho rozpadajících se kostelů, inspirované benátskou architekturou i paláce bohatých námořníků, které se dotýkají břehů.

Historie námořní oblasti je zobrazena v Námořním muzeu Černé Hory, jednom z nejkomplexnějších muzeí na pobřeží Jaderského moře. Krása Kotoru spočívá v jeho starodávných památkách i místních obyvatelích, kteří stále obývají město.

Staré město obklopují středověké městské hradby o délce 4,5 km a výšce až 20 m, které ho spojují s pevností sv. Jana na strmém kopci nad městem. Ve městě se setkáte s románským, gotickým, renesančním i barokním slohem.

7. Mauzoleum Petara II Petrovišče-Njegoše

Extrémní nadmořské výšky a dvě zřetelné klimatické zóny, středomořská a kontinentální, dělají z Lovčenského národního parku drsnou a skalnatou krajinu. Nachází se ve skalnatých Dinárských Alpách, na druhém nejvyšším vrcholu ve výšce 1 675 m nad mořem. V parku sídlí mauzoleum bývalého černohorského vládce Petra II. Petroviče-Njegoše. V mramorové kapli se nachází jeho pozůstatky. Na 200 000 zlacených dlaždic vytváří oslnivý zlatý strop.

Tip: Nedaleko vesnice Njeguši, rodiště dynastie Petrovic, je místo, kde si můžete dopřát božský domácí sýr a prosciutto, které se dělá místním způsobem.

8. Klášter Ostrog

Vyřezávaný do čistého svislého útesu, bílý klášter Ostrog, je posvátnou poutí pro ortodoxní křesťany i celou řadu náboženství.

Klášter byl založen v roce 1600 hercegovinským metropolitou Vasilijem, jehož pozůstatky jsou uloženy v relikviáři v kostele Matky Boží. Klášter má dva velkolepé kostely, které se nacházejí pod hlavní budovou. Interiér prvního z kostelů zdobí fresky.

Tip: Dolní klášter má palandy, rohože a přikrývky pro letní návštěvníky, kteří zde chtějí strávit noc. Za klášterem teče přírodní pramen s osvěžující pitnou vodou. Pro vstup do svatyně je potřeba skromné oblečení.

9. Sveti Stefan

Ostrov Sveti Stefan milují i světové časopisy a je snadné pochopit proč. Červené střechy nepravidelně tvarovaných bílých kamenných vil spojených s pevninou úzkou písečnou lavicí musí zákonitě zaujmout každého.

Původně rybářská vesnice byla útočištěm pro rodiny, které potřebovaly ochranu před napadením Turky a piráty. Ostrov omývá čisté moře a nachází se na něm jeden z nejluxusnějších hotelů v Černé Hoře. Nad městečkem stojí pravoslavný klášter Praskvica. Sveti Stefan má celkem pět pláží.

10. Ulcinj

Město Ulcinj, poblíž albánské hranice, patří k nejdůležitějším turistickým oblastem v Černé Hoře. Mimo starobylých památek a zachovalé přírody sem návštěvníky lákají ideální podmínky pro letní pobyt u moře. Koupání je zde možné od dubna do konce října. Pláže lemují restaurace, bary i kavárny. Nechybí ani prominentní nudistická pláž Ada Bojana.

Tip: Velmi populární aktivitou je potápění mezi historickými vraky, které byly potopeny během pět let trvajícího boje s piráty.

Nejlepší nudistické pláže světa. Kde máte povoleno odhodit plavky?

11. Národní park Biogradska Gora

Nejmenší z národních parků je jedním z mála pralesů v Evropě. Staletí rostoucí stromy, ledovcová jezera, vysoké hory i divoká zvěř láká turisty z celého světa.

Mezi nejznámější aktivity patří horolezectví, lyžování, kempování, treking, čtyřkolky nebo horská turistika. Na jezeře Biograd začínají značené stezky, takže projížďka po parku není žádný problém.

12. Podgorica

Starobylé město dohlíží na soutok řek Morače a Ribnice. V hlavním městě Černé Hory se nachází spousta architektonických skvostů, od oslnivých nákupních center až po osmanské kuriozity.

Unikátní částí města je Staré Město (Stara Varoš), kde se toho příliš nezměnilo od osmanské nadvlády. Centrem je Náměstí vévody Bećir-bega Osmanagiće, kterému dominuje Hodinová věž s bronzovým zvonem Petr, který se rozeznívá každou neděli v poledne a o státních svátcích. Za zmínku stojí i Stará radnice a dvě mešity, Osmanagićva a Skender Čaušova – Starodogodanjská mešita.

13. Porto Montenegro

Zapomeňte na francouzskou Riviéru, Porto Montenegro je okouzlujícím přístavem přitahujícím návštěvníky z celého světa. Místo na slunném poloostrově na úpatí hory Vrmac bylo centrem výroby soli a strategickou námořní základnou. Dnes zde sídlí mezinárodní letiště a celkově prochází obnovou a znovuzrozením.

Porto Montenegro je neustále se rozšiřujícím centrem cestovního ruchu a čerpá obrovské zahraniční investice. Než navštívíte námořní muzeum, musíte ochutnat místí koláče v kavárně, který je na místě dostatek. Lázeňské centrum Regent vám zajistí nezapomenutelný odpočinek, zatímco zdejší kuchyně mezinárodní gurmánský zážitek.

14. Mount Orjen

Hora na pobřeží Jadranu je z Dinárské řady vápenců rozkládající se v Černé Hoře a Bosně a Hercegovině. Sjezdovky jsou v zimě útočištěm pro lyžaře a v letních měsících nadchnou pěší turisty řadou aktivit a stezek. V Herceg Novi se nachází horské chaty s informacemi o trasách a ubytování.

Tip: V některých oblastech se neobejdete bez průvodce kvůli bezpečnosti, ale také proto, že vám ukáže skryté podzemní jeskyně a geologické zajímavosti.

Kam na dovolenou do Chorvatska?

15. Cetinje

Krásné město Černé Hory udivuje svou autenticitou. Nachází se v jižní části Černé Hory, 35 km jihozápadně od města Podgorica. Má mnoho zajímavých míst, mezi které patří hlavně Cetinjský klášter, kostel Vlaška, Billjarda, různá muzea, Zetski dom královské divadlo, historické zahraniční ambasády i černohorský královský palác Nikoly I., dnes národní muzeum. Ve městě se nachází královská hrobka, která zahrnuje ostatky některých členů bývalé černohorské královské rodiny, např. krále Nikoly a královny Mileny.

Tip: Čtyři kilometry od Cetinje se nachází jeskyně Lipa. Můžete ji prozkoumat takřka skrz naskrz.

 

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Foto: Černá Hora. 15 míst, která musíte vidět, když jí navštívíte