Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Ráj pro vinaře. V Moldavsku mají v městském sklepení dva tisíce láhví vína

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 4. 2018

Ráj pro vinaře. Tak by se dal nazvat vinný sklep, který se nachází v Moldavsku, jihozápadně od hlavního města Chisnau (Kišiněv) v městečku Milestii Mici. Všude samé víno, víno a ještě jednou víno. Ano, je to pravda a co víc, je otevřené i pro návštěvy.

Osmdesát metrů pod povrchem země si můžete udělat procházku, která je lemovaná láhvemi a sudy vína. Přesně tak to vypadá v Milestii Mici. Místní starobylá podzemní galerie dosahuje až k hranicím kostela. Vápenec v galeriích udržuje stálou vlhkost (85-95 %) a teplotu (12-14 °C) po celý rok. Některá vína se zde prodávají několik desetiletí. Sklepy se rozprostírají na 200 kilometrů, ale dostupných je jich v současnosti „jen“ 55 kilometrů.

Tisíciletá tradice

Moldavsko se zabývá výrobou vína po tisíce let. V době, kdy bylo součástí Sovětského svazu, se řadilo k předním výrobcům vína v obrovské zemi.

Dva miliony láhví vína

Podzemí s vinnými sklepy sídlí jihozápadně od hlavního města Chisnau (Kišiněv). Nachází se v něm dva miliony láhví vína, které dělají z Milestii Mici největší vinný sklep na světě, který byl zapsán i do Guinnessovy knihy rekordů.  Více než 70 % ukládaných vín je červených, 20 % bílých a asi 10 % dezertních. Nejcennější položky této sbírky jsou v hodnotě 480 eur za láhev a byly vyrobeny v letech 1973-74.

Řidiči zde mohou jezdit autem nebo na kole a platí dokonce i dopravní předpisy. „Ulice“ mají jména podle různých odrůd hroznů, jako je cabernet sauvignon či pinot. Podle obyvatel městečka je jejich víno nepřekonatelně lahodné a žádné na světě není lepší. Vyváží se do Švédska, Japonska, USA, Velké Británie, České republiky, Polska, Řecka, Německa, Dánska, Finska a Číny.

Kde je levno: Cenový žebříček turistických destinací pro Čechy na dovolenou

Stejná zeměpisná šířka jako Bordeaux

Moldavsko je uzavřeno mezi Rumunskem a Ukrajinou a nachází se na zhruba stejných zeměpisných šířkách jako Bordeaux ve Francii. Tedy má velmi podobné klimatické podmínky –  pro kvalitní víno jako stvořené.

Chcete-li místo prozkoumat, můžete jet svým vlastním vozidlem nebo si najmout místního průvodce. Procházka samozřejmě končí degustací místního lahodného vína, kterou si žádný turista nemůže nechat ujít.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Ráj pro vinaře. V Moldavsku mají v městském sklepení dva tisíce láhví vína