Menu
JenProCestovatele
Německo

Rujána – nejlepší místo pro dovolenou u Baltského moře

Petr Gorás

Petr Gorás

26. 6. 2022

Rujána (Rügen) je název největšího německého ostrova. Nachází se v Baltském moři a s kontinentem jej pojí silniční a železniční most, případně i trajekt. Nachází se zde jedny z nejvyhledávanějších písečných pláží nejen v celém Německu, ale i v rámci celého Baltu. Oblíbená je Rujána také pro své nádherné křídové útesy nad dlouhým pobřežím, i unikátní přírodu zapsanou v seznamu UNESCO.

Rujána – historicky slovanský ostrov i výletní destinace Čechoslováků

Poněkud nezvyklý název tohoto německého ostrova je dán původním slovanským osídlením ostrova. Konkrétně se jednalo o západoslovanský kmen známý jako Rujánci (německy Rujanen), který ostrov osidloval od 7. století. Později ve 12. století pak ostrov dobyli Dánové a původní, dosud ještě pohanské obyvatelstvo, pokřesťanštili a germanizovali.

Velký turistický rozvoj zažila Rujána – tak trochu paradoxně – během nacistické vlády. V roce 1936 zde postavili vůbec první most propojující ostrov s pevninou, a především zde začali stavět největší výletnické středisko na světě, Koloss von Prora. Ačkoli nebyla Prora kvůli začátku války zcela dokončena, stále se jedná o obří komplex betonových budov dlouhý 3 km, který dlouho ležel ladem. Až docela nedávno byly některé části zrekonstruovány a najdete v ní poměrně levný penzion pro mladé, ale i luxusní apartmány.

Zajímavostí je, že po válce se Rujána stala součástí východního Německa (NDR), takže se pro tehdejší Čechoslováky stala jednou z nemnoha přímořských destinací, kam mohli vyjet na dovolenou – pokud tedy dokázali získat patřičná povolení, což rozhodně nebylo v té době jednoduché.

Opuštěné hotely a jejich tajemství: jsou děsivé, a přitom lákavé

Ostrov velký jako dvě Prahy

Celková rozloha Rujány je 926 km2, což je pro srovnání téměř dvojnásobek rozlohy Prahy. Dnes na Rujáně trvale žije přes 70 000 obyvatel v celkem 45 obcích, z nichž čtyři mají status města. Ve vnitrozemí ostrova naleznete četná pole i zalesněná území, zkrátka docela obyčejnou německou krajinu. Historicky se tu také těží rujánská křída, která se používá především ve stavebnictví, agrikultuře a energetice – pro školní třídy určena není.

Podstatnou část ekonomiky ostrova pak samozřejmě tvoří cestovní ruch. Na mnoha pobřežích Rujány se nachází dlouhé pláže s jemným pískem a rozličné turistické resorty. K navštívení je tu toho však mnohem víc a Rujána je velice oblíbená mezi samotnými Němci i turisty z celé Evropy.

1. Pláže Thiessow

Písečné pláže určené ke koupání můžete najít na mnoha místech tohoto obrovského ostrova. Mezi ty nejoblíbenější místa ke koupání patří písečné pláže Thiessow na jihozápadním cípu Rujány. Nachází se tu jemný bílý písek, vody jsou mělké a jedná část je dokonce vymezena nudistům. V okolí pláže se navíc nachází chráněná přírodní rezervace s nedotčenou přírodou. Zvlášť pokud se sem vydáte s karavanem nebo třeba se stanem, můžete využít zdejší kemp. Ceny se pro představu pohybují během letní sezóny od 11 € za stan včetně auta a 17 € za karavan na jednu noc.

2. Pláže a výletní resort Binz

Mezi další oblíbené písečné pláže patří ty v historickém přímořském resortu Binz na severovýchodě ostrova. Opět se jedná o pláže s jemným světlým pískem, které jsou rozděleny na mnoho různých částí – pro sportovce, pro nudisty, pro opalování, pro návštěvníky se psy, a nakonec i speciálně pro děti se zvýšeným dozorem. Pokud se zrovna nebudete povalovat na pláži, můžete si vyjít po promenádě z 19. století nebo třeba po molu dlouhém 370 metrů. Na výběr je tu z mnoha hotelů a chudší studenti mohou složit hlavu třeba i v nedalekém hostelu pro mladé (jugendherberge) v rekonstruované části komplexu Prora. Případně můžete využít některý z kempů, kterých je v okolí Prory hned několik.

Svátky v Německu. Kdy si dát při plánování dovolené pozor?

3. Národní park Jasmund

Na severozápadní části Rujány – hned za městem Sassnitz, kam lze dojet i vlakem – se nachází chráněný národní park Jasmund. Zajímavostí je, že se jedná o nejmenší národní park v Německu. Jasmund zahrnuje lesy se vzácnou flórou a faunou, které se nachází v seznamu UNESCO. Místní přírodě se věnuje i návštěvnické centrum s rozsáhlou expozicí a krátkým dokumentem, které vás zasvětí do přírodních tajů tohoto místa.

4. Křídové útesy

Součástí národního parku Jasmund jsou i největší křídové útesy v Německu. Bílé útesy hustě porostlé lesy se táhnou podél dlouhého pobřeží, nad kterým se vypínají až do výšky 160 m. Jsou natolik krásné a ikonické, že nesmí chybět v žádné turistické příručce o Rujáně. Po lesních cestách se můžete dostat k mnoha zajímavým vyhlídkám, nebo také můžete útesy obdivovat zespodu na cestě podél pobřeží. Ubytovat se lze buď ve městě Sassnitz, případně i v samotném parku v některém z kempů.

5. Majáky na Rujáně

Rujána značně vyčnívá do Baltského moře, a ještě k tomu má i nebezpečné útesy, o které by se snadno rozbila kdejaká loď. Proto na ostrově naleznete mnoho majáků, z nichž některé rozhodně stojí za navštívení. V prvé řadě jsou to dva majáky na mysu Arkona, nejsevernějším cípu Rujány nedaleko parku Jasmund. Menší cihlový maják je z roku 1827 a svítilo s v něm pomocí hořáků na řepkový olej a soustavy zrcadel. Ten větší z roku 1902 byl již na elektřinu a roku 1927 k majákům přibyla ještě třetí cihlová navigační věž. V devadesátých letech byly všechny tři věže zrekonstruovány a otevřeny návštěvníkům. Za dobrého počasí můžete z vyhlídkových plošin vidět dánský ostrov Møn, vzdálený odsud 60 km vzdušnou čarou.

10 nejlepších míst na koupání v Německu

6. Lázeňský resort Sellin a molo Seebrücken

Obec Sellin v západní části ostrova má již od 19. století pověst lázeňského města na březích Baltu. Kromě historických i současnějších resortů a promenád uvnitř města pak návštěvníky láká především sellinské molo Seebrücken. Původně se jednalo o molo, jež na začátku 20. století vítalo zámožné návštěvníky, kteří na něj mohli vystupovat rovnou z parníku. Součástí mola byla nádherná stavba na molu, která sloužila i jako tančírna. Stavbu však poškodily četné bouřky a uvolněné ledy a v 70. letech byla kvůli špatnému stavu kompletně zbořena. Nicméně v 90. letech bylo celé molo i s věrnou rekonstrukcí původního domu postaveno znovu. Dnes se zde nachází restaurace i oblíbené místo pro konání svateb, za navštívení však stojí už jen díky svému vzhledu.

Jak se dostat na Rujánu

Na ostrov Rujánu vedou dvě možné cesty. První možností je trajekt z obce Stahlbrode, který jezdí mezi oběma břehy kyvadlově každou půlhodinu od 8:00 do 17:30.  Jízdenka pro dospělého stojí jen 1,80 € a za běžné auto zaplatíte 6,50 €. Kolo je za 1,80 €. Druhou možností je pak silniční a železniční most z města Stralsund. Neplatí se na nich žádné mýtné a mají i pruh vymezený pro pěší a kola.

Pokud se na Rujánu chcete vydat vlakem, lze se sem dostat z Berlína za přibližně 4 hodiny. Buď můžete jet rovnou do zmiňovaného Stralsundu a odtud přestoupit na další vlak do libovolné destinace (Bergen auf Rügen, Lietzow, Sassnitz, Prora, Binz), nebo lze dojet do pobřežního města Rostock, odkud přestoupíte na vlak, který vás bez dalších přestupů zaveze rovnou do ostrovních destinací.

 

Zdroje: ruegenbinz.de, campingplatz-thiessow.de, www-seebrueckesellin-de, kap-arkona.de, weisse-flotte.de, denik.cz, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rujána – nejlepší místo pro dovolenou u Baltského moře