Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Opuštěné hotely a jejich tajemství: jsou děsivé, a přitom lákavé

Redakce

Redakce

30. 1. 2018

Opuštěné budovy jsou ponuré, tajemné a přece nás něčím neuvěřitelně přitahují. Výjimkou nejsou ani opuštěné hotely.

Takováto místa jsou natolik fascinující, že pro některé lidi se opuštěné budovy staly koníčkem. Cestují po místech, která jsou ponechaná přesně tak, jak je poslední osoby opustily. Možná je to tím, že mohou nechat volně proudit fantazii a přemýšlet nad tím, kdo v místě bydlel, proč odešel a jak žil. Opuštěných hotelů je po světě velká spousta, naleznete je na všech kontinentech, ve všech zemích. Tyto budovy vyprávějí neuvěřitelné příběhy. Jejich osud je nejistý. Některé zůstávají po dlouhá desetiletí, jiné získávají nové využití. Nabídneme vám nyní virtuální výlet do několika tajemných hotelů.

Hotel Polissya, Pripjať, Ukrajina

Mezi nejznámější místa patří hotel Polissya v městě Pripjať na Ukrajině. Tady se píše zcela jiná historie. Město totiž leží v blízkosti bývalé jaderné elektrárny v Černobylu. A právě katastrofický výbuch v roce 1986 měl vliv i na chod tohoto hotelu. Jedna z nejvyšších budov ve městě zůstala přesně v tom stavu, jak ji opustili její hosté. Hotel z poloviny sedmdesátých let byl ve své době tak luxusní, aby dokázal ubytovat vzácné hosty, kteří mířili do černobylské elektrárny.

Po skvělém zázemí zbyly loupající se stěny, postele s rozpadajícími se lůžkovinami nebo děsivý dojem dotvářejí třeba i pohozené panenky, které tu zbyly po dětech. V přízemí si trůní zbytek televize. Polissya Hotel je natolik zajímavý, že se spolu s okolím objevil kromě dokumentů i v počítačové hře a ve videohře. Ve městě se nedá žít ani nyní, stále tam visí nebezpečná úroveň radiace, a tak místo připomíná spíše město duchů.

Hotel Polissya.opuštěné hotely, Ukrajina

Hotel Polissya

Hotel Belvedere, Dubrovník, Chorvatsko

Dubrovník je znám jako nádherné historické město, ale i ono má svá opuštěná místa. Jedním z nich je hotel Belvedere. Na kdysi pětihvězdičkovém hotelu, který je umístěn v kouzelné scenérii se podepsala válka za nezávislost v roce 1991. Od té doby byl ponechán svému osudu. Noční klub, kavárna, restaurace, vše zeje prázdnotou a smutkem. O mnoho lépe na tom není ani rozpadající se venkovní bazén. Opuštěný hotel má ale našlápnuto na lepší časy, protože si ho koupil ruský milionář a chce, aby hotel zase zazářil.

Prora, Rujána, Německo

Nacistickou minulost zase má hotel Prora na Rujáně v Německu. Vlastně se jedná o obrovský plážový resort (délka 4,5 km), jehož výstavba byla zahájena v roce 1936. Plánované nejrozsáhlejší letovisko mělo mít 20 tisíc lůžek a pokud by nastala válka, změnily by se hotely ve vojenské nemocnice. Se začátkem druhé světové války se stavba pozastavila a místo zůstalo opuštěné. Luxus pro příslušníky gestapa tak vyšel naprázdno. Nevyužité zůstaly místnosti, kino i divadlo, bazén a festivalová hala. Osm budov kousek od pláže nikdy nemělo příležitost nadchnout. Resort zajímá alespoň milovníky opuštěných budov. Část byla využita po dvě desetiletí východoněmeckou armádou. Určitou dobu byly zcela opuštěné. V posledních letech se postupně mění na obytné a hotelové komplexy.

Prora, Rujána, opuštěné hotely

Prora, Rujána

Büyükada, Turecko

Zcela jinou architekturu má budova Büyükada, která se nachází na jednom z tureckých ostrovů. Dřevěná budova měla sloužit jako luxusní hotel a kasino. Nakonec se na začátku 20. století z budovy stal sirotčinec, ve kterém po jednu dobu bydlelo až 1000 chlapců. Jeho služby skončily v roce 1964 a od té doby chátrá. Dlouho se vedly spory o vlastnictví. Nyní se plánuje jeho využití pro institut pro ochranu životního prostředí.

Hotel Lorraine, Philadelphia, USA

Také Spojené státy americké nabízí řadu velmi zajímavých opuštěných míst. Hotel Lorraine je jedním z nich. Budova byla postavena koncem 19. století a sloužila jako byty pro bohaté obyvatele Philadelphie. Apartmány Lorraine se řadily mezi nejluxusnějších domy své doby. Od roku 1900 patřil hotel Lorraine společnosti Metropolitan Hotel Company a koncem 50. let 20. století ho koupilo mírové hnutí, aby poskytlo přístřeší pro své stoupence, kteří žijí podle přísných pravidel.

Od roku 1999 je opuštěný a chátrá. Krásný objekt se mění v rozpadající. V září 2015 začala jeho rekonstrukce.

Hotel Lorraine, Filadelfie, opuštěné hotely

Hotel Lorraine, Filadelfie

Grossinger’s Catskill Resort, Liberty (New York), USA

Ve dvacátých letech 20. století začala historie tohoto hotelového komplexu. Košer místo bylo ideální především pro židovské klienty z New Yorku. V době největší slávy k němu patřilo 35 budov včetně vlastní pošty. Koncem osmdesátých let už ale začala sláva takovýchto středisek upadat. Grossinger’s Catskill Resort měl být dokonce inspirací pro americký film Hříšný tanec. Od roku 1986 byly ale hlavní rekreační budovy uzavřeny. Zůstaly památky na pohodové dovolené jako lehátko, které v hotelu zarůstá mechem a kapradím nebo rozpadlé postele a obrazy. Fungovat by mělo pouze golfové hřiště.

Grossinger's Catskill Resort, opuštěné hotely

Grossinger’s Catskill Resort

Hotel Harasov, Kokořínsko

Ale vraťme se do našich končin. Krásně kdysi vypadal bývalý hotel Lobkowiczů. Harasov ukrýval nejen ubytování, ale i restauraci, čítárnu, stáje pro koně a garáže. Do úchvatného místa u Mělníka jezdili Pražané, aby se nechávali unést krásnou přírodou. Hotel fungoval po dlouhá desetiletí, po znárodnění v něm sídlilo rekreační středisko energetiků. Po restituci se tam vystřídalo několik majitelů, až přestal být využíván. Zbyly jen ruiny kdysi krásného hotelu. I jemu ale nejspíš nastanou lepší časy. Nový majitel začal s rekonstrukcí a má velkolepé plány.

Hotel Harasov, opuštěné hotely

Hotel Harasov

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Opuštěné hotely a jejich tajemství: jsou děsivé, a přitom lákavé