Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Rychnov nad Kněžnou jako rodiště Karla Poláčka. Co vidět v tomto historickém městě?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

11. 4. 2023

V podhůří Orlických hor existuje hned několik pěkných měst. K těm nejvýznamnějším patří bez pochyby Rychnov nad Kněžnou. Výlet, který sem člověk podnikne, může zahrnovat jak historickou exkurzi na zámek, tak i vzdání holdu slavnému rodákovi města – spisovateli Karlu Poláčkovi. Rychnov je navíc v dobré dojezdové vzdálenosti od pohoří a několika dalších turisticky zajímavých obcí. Nudit se tu na dovolené nebudete.

Jakou má Rychnov nad Kněžnou historii?

Nejstarší psaný doklad tohoto místa je listina Přemysla Otakara II. z roku 1258 – zmiňuje totiž jakéhosi Heřmana z Rychnova. Kolonizace regionu začala právě po královu darování zdejšího území Heřmanovi (tehdy z Drnholce). Rychnovská obec vznikla pod dřevěnou tvrzí, vedla tudy také celkem významná cesta. V roce 1313 v Rychnově vysvětili první kostel, a to sv. Havla. Do konce 15. století se o obec starali páni z Rychnova, rod Heřmana. Král Zikmund se sice pokusil o odebrání panství tím, že ho prohlásil za odumřelé léno, když se dva rychnovští dědicové dali k husitům, ale neuspěl.

Pořádným městem se Rychnov oficiálně stává v roce 1488, kdy získává městský znak a práva na trhy. V roce 1497 prodal Albrecht z Rychnova toto město úspěšnému Vilémovi z Pernštejna. Ten si ho mohl dovolit stavebně a ekonomicky pozvednout. Zato však zrušil nepotřebný panský dvůr, protože ve městě nežil. Po Vilémovu dědici Vojtěchovi Rychnov přešel do rukou Trčků z Lípy. Za jejich panování, v roce 1561, městu císař Ferdinand povolil jistou míru samosprávy – obecní starší. Na konci 16. století vznikla i radnice. Burian Trčka z Lípy si v Rychnově postavil zámek s pivovarem (dodnes zbyl pivovar). .

Moderní dějiny Rychnova nad Kněžnou & zámek Kolowratů

V letech 1587–1623 Rychnov patřil pražskošvýcarské rodině Betenglů z Neuenperka. Správní úkony už měla v rukou radnice; šlechticové na to však měli alespoň de iure dohlížet. Rod Betenglů se však rozhodně přičinil. K panství si připojili také nedaleký Borohrádek a byli mecenáši vzdělávání i špitálu. Poslední zdejší Betengl Kryštof o město přišel za to, že podporoval stavovské povstání. Po konfiskaci a projití rukama císařského rady a císařovny se Rychnov nad Kněžnou dostává v roce 1640 do rukou rodu Kolowratů.

Rychnov byl samozřejmě poznamenaný třicetiletou válkou. Albrecht IV. Kolowrat Liebsteinský, který panství koupil, měl velmi váženého a schopného syna. František Karel I. byl dobrý diplomat a hejtman moravského markrabství. Pro reprezentační účely nechal v Rychnově vystavět honosný zámek v barokním architektonickém slohu. Stavba probíhala v 70. letech 17. století. Předpokládá se, že na některých návrzích rekonstrukcí v raném 18. století se podílel i přeslavný architekt Santini.

A co dnešní turista uvidí, když navštíví zámek Rychnov nad Kněžnou? Interiéry mají původní kolowratský mobiliář. Velmi cenná je sbírka obrazů, kterou tu urozený rod střádal. Také tu však spatříte bohatou expozici zbraní, vějířů či sklářských výrobků. Specialitou je krásný meč, jeden ze dvou jediných v Česku (druhý se nachází v Holešově). Druhý prohlídkový okruh je komentovaná exkurze do přilehlého kostela Nejsvětější Trojice. Zdejší zvonice má jeden z největších zvonů u nás.

Holešov = město Židů a domov hanáckého obra. Čím dalším přitahuje turisty?

Další dědictví Rychnova nad Kněžnou – památky i rodáci

U starého náměstí stojí kostel sv. Havla, nejstarší kamenná budova v celém Rychnově nad Kněžnou. Hřbitovu existujícímu odděleně se lze přiblížit kolem zajímavé kaple Proměnění Páně v novobyzantském slohu, což se u nás moc nevidí. Pak je ve městě kostel Nejsvětější Trojice, který je o trochu starší než zámek. K historicky významným a chráněným stavbám patří také radnice, některé přilehlé domy u náměstí, a pak také domky na příhodně nazvané ulici Chaloupky.

Další významnou i populární památkou je v Rychnově nad Kněžnou synagoga. Město mělo významnou židovskou obec, která si první chrám postavila v půlce 17. století. Současná synagoga stojí od roku 1782 – ta první nedávno předtím vyhořela. Budova ztratila své uživatele a věřící už v roce 1940. Od 90. let v ní Muzeum Podorlicka spravuje židovskou muzejní expozici i památník spisovatele Karla Poláčka. Ten byl, jak víme, nejen významným rodákem, ale také jednou z obětí holocaustu.

Patříte-li k fanouškům Poláčkových knih, také si prohlédněte v centru Rychnova nad Kněžnou Bylo nás pět – sousoší pěti chlapců na náměstí 17. listopadu. Připomeňme si také další významné osobnosti z Rychnova. Byl to například osvícenecký filolog a historik František Martin Pelcl, u jehož rodného domu stojí pomník a po němž se jmenuje rychnovské divadlo. Pak také historik F. M. Bartoš, divadelník a novinář Tomáš Sláma, a v rozhodně neposlední řadě grafik a velikán na poli cimrmanologie Jaroslav Weigel.

Naučné i zábavné atrakce Rychnova nad Kněžnou: Muzeum hraček i pivovar

Nakousli jsme Muzeum Podorlicka, a to zdaleka nemá na starosti pouze synagogu. Instituci založil Muzejní spolek Pecl, který vznikl už na konci 19. století. Muzeum shromáždilo mnoho regionálních artefaktů i umění, a také se stará o současné přechodné výstavy. Na tyto záležitosti využívá prostory v části zámku. Také se můžete podívat do muzejní budovy nedaleko nemocnice, kde se nachází expozice ze života a práce ornitologa Karla Plachetky.

S dětmi se můžete zajít podívat do muzea hraček. Expozice obsahuje různé artefakty, hlavně ze 20. století, ale také z konce 19. století. Organizace nabízí také zhlédnutí expozice věnované M. D. Rettigové. Tato českoněmecká osobnost 18. století se angažovala jako spisovatelka, scenáristka, autorka staré zlaté Domácí kuchařky a dívčí vychovatelka. Alois Jirásek o ní napsal biografickou veselohru.

Dospělí nejspíše nevynechají při návštěvě Rychnova nad Kněžnou pivovar. I ten, kdo pité neholduje, může aspoň zvenčí vzdát hold historické budově. Vznikla nejdříve jako součást Trčkova zámku v 16. století. Pivo se tu vařilo i po zániku zámku, po celou éru Kolowratů. V současnosti pivovar vlastní potomek významné osobnosti světa pivařů Jana Mikše, který jej koupil v roce 1918. Místní piva nezapřou hrdost na své město a na odkaz jak Mikše, tak Poláčka. Jestli jsou ale kvalitní, musíte zjistit sami.

Jaké se konají v Rychnově nad Kněžnou akce?

Jelikož disponuje Rychnov nad Kněžnou divadlem, kinem, galerií i dalšími prostorami, o kulturní život není nouze. Ještě aby – vždyť se jedná o okresní město! Všechno mají přehledně vypsané na speciálním vyhrazeném webu, takže si jen zmiňme, co je pro město tradičně typické.

Z pravidelných, tradičních kulturních událostí nás v rámci roku jako první čeká v Rychnově nad Kněžnou Festival Jiřího Šlitra. Akce se koná na konci dubna a představí se na ní různí swingoví hudebníci. Asi ještě o něco větší je Poláčkovo léto. Festival pojmenovaný po literárním velikánovi je hlavně divadelní, ale také při něm rozezní Rychnov nad Kněžnou koncerty. Poláčkovo léto je oblíbené a koná se už více než 20 let.

V létě je také v Rychnově nad Kněžnou jarmark, obvykle bohatší na zábavu než jen se stánky. Specialitou jsou Pohádkové pátky v městském divadle, na kterých se dětem i rodičům předvedou loutkoherci, a interaktivní kostýmované prohlídky centra města zvané Putování se Zilvarem. Na podzim se v Rychnově tradičně slaví svatý Martin a potom samozřejmě také advent.

Lze provozovat v okolí Rychnova nad Kněžnou turistiku?

Samozřejmě. Nejbližší taková možnost procházení se v přírodě je přírodní park Les Včelný. U cesty, která se jím táhne podél potoka, dokonce můžete využít přírodní koupaliště. Vede tu také První podorlická pivní stezka. Mezi kopci se rozkládá Ivanské jezero, cestou k němu lze i nakouknout do uzavřené Jeskyně poustevníka Ivana. V lese se dokonce dá ubytovat, najíst či si sednout do hotelového amfiteátru, který se občas používá na akce.

Koho zajímají u Rychnova nad Kněžnou sjezdovky a pořádné túry, ten ať pokračuje ještě 14 km na severovýchod. Zalyžujete si například v obci Zdobnice. Nenechte si ujít nějaký ten horský vrchol. Není na škodu přechod hřebenu, který není příliš dlouhý – zhruba 30 kilometrů. Jeho součástí je i nejvyšší vrchol pohoří, tedy Velká Deštná. Na tom se můžete dokonce pokochat výhledem z rozhledny.

Zámek Doudleby nad Orlicí je kouzelné místo na výlet pro celou rodinu. Natáčel se zde i film Bathory

Co lze ještě navštívit v okolních obcích?

  • zámek Doudleby
  • Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném
  • Masarykova chata na polské hranici a skiareál Zieleniec
  • Pěchotní srub R-S 87 Průsek
  • tvrz Hanička
  • zámek Rokytnice v Orlických horách
  • rodný dům Prokopa Diviše v Žamberku
  • hrad Litice nad Orlicí
  • zámek a hrad Potštejn
  • muzeum krajky Vamberk
  • zámek Kostelec nad Orlicí
  • zámek Častolovice

Zdroje:

Mapy.cz, Město Rychnov nad Kněžnou, Zámek Rychnov, Rychnovsko.info, Kultura RK, Poláčkovo léto, Pivovar Rychnov, Muzeum a galerie Podorlicka, Muzeum hraček RK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rychnov nad Kněžnou jako rodiště Karla Poláčka. Co vidět v tomto historickém městě?