Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Holešov = město Židů a domov hanáckého obra. Čím dalším přitahuje turisty?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

28. 3. 2023

Holešov, kraj Zlínský. Čím je město známé? Může se vám vybavit například zámek s krásným parkem či památky židovské historie. To jsou rozhodně dvě velmi významné turistické atrakce, které tam čekají i na vás. Důvodů, proč město navštívit, však je o něco více. Přesvědčit se můžete třeba právě v tomto článku, kterým vás na místo přeneseme alespoň v myšlenkách.

Jakou má město a zámek Holešov historii?

Na území Holešova se bydlí už od doby bronzové. Z psaných dokladů známe nejstarší listinu biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141. Tehdy mělo Holešov (Golesouicí) jako léno olomoucké biskupství. Dokument z roku 1245 zmiňuje jakéhosi leníka Huga z Holešova, nejspíše na tvrzi v Holešově, která měla zaniknout za husitských válek. Ještě než tento zánik nastal, trhová ves se po roce 1300 stala městem a ve druhé polovině 14. století toto město získali Šternberkové. Generace holešovské větve rodu, který zde setrval přes 200 let, byli potomci Ješka ze Šternberka, jednoho z prvních spolumajitelů. Po roce 1454 přichází do Holešova mnoho židů vyhnaných tehdy Ladislavem Pohrobkem z královských měst. Místní silná židovská komunita měla ve městě po celá staletí své ghetto a svou oddělenou náboženskou i kulturní obec.

Holešov měl za časů reformace silnou komunitu jak protestantskou, tak i katolickou. Přečkal to poměrně dobře. Šternberkové si po husitských válkách postavili novou tvrz, pravděpodobně s vodním příkopem. Dodnes je z ní zachovalá jen malá část zdiva. Po roce 1574 je novým majitelem panství Karel ze Žerotína. V této době už je tvrz po přestavbě na renesanční zámek. Ten bohužel dost poničili za třicetileté války Švédové.

Brumov-Bylnice: Prohlédněte si zříceninu hradu a vychutnejte si přírodu Bílých Karpat

Co se správy týče, Holešov patřil ještě Ladislavu z Lobkovic, načež jej v roce 1650 už vyrabovaný a se zničeným zámkem koupil hrabě Jan z Rottalu. Ten nechal provést megalomanskou a luxusní barokní přestavbu, která zahrnovala i zbudování francouzského parku, a udělal si z Holešova rodové sídlo. Jeho potomek František Antonín pokračoval s vylepšováním – nechal například zřídit zámecký divadelní sál. Za Rottalů město také získává nové kostely a další barokní stavby. Rod vymřel po meči v roce 1762 a panství zdědili synové vnučky posledního hraběte. Pozdějším sňatkem dcery jedné z těchto synů, Barbory, získávají roku 1814 Holešov Vrbnové.

Zámek se dočkal v 18. a 19. století klasicistních úprav, v roce 1910 vyhořel, ale ne fatálně. Socialisté jej znárodnili v roce 1948, v 90. letech jej získali zpět příbuzní Barbory Vrbnové. Od roku 2005 patří zámek městu. Co se týče moderní historie města kolem zámku, to se modernifikuje a ekonomicky stoupá. V 19. století vzniká v Holešově okresní hejtmanství, město. Po 1. světové válce zde stále žije velká židovská komunita, ale také tu bohužel vzniká vlivný fašistický spolek. V prosinci 1918 tu proběhl pogrom, a co nastalo později, také všichni samozřejmě víme.

Prohlídka zámku Holešov, zámeckých zahrad či sklepení

Zámek Holešov bohužel nemá zrovna bohatý mobiliář. To však neznamená, že interiéry nestojí za vidění. Uvnitř jsou překrásné stropní fresky, štuky, zdobená sala terrena i překrásný Velký sál. To všechno uvidíte na prohlídkovém okruhu Po stopách Vrbnů, jehož součástí je samozřejmě poučný komentář od průvodce. V sezóně od dubna do října má zámek Holešov otevírací dobu od 10:00 do 15:00 – v závislosti na konkrétním měsíci buď skoro každý den, nebo jen o víkendech. O letních prázdninách se přidává ještě jedna prohlídka začínající v 16:00. Kromě toho sídlí v zámku Holešov muzeum města, jež instaluje různé výstavy dle aktuálního programu, a také nové zrekonstruované prostory k pronájmu i informační centrum.

Překrásný zámecký park je volně přístupný. Oplývá tvarovanou vodní plochou, růžovou zahradou, historickou budovou hvězdárny a dalšími prvky. V letních měsících se v něm také konají komentované prohlídky. Na těch se dozvíte o zámecké hvězdárně, dnes již nefunkční, i historii stavební realizace parku. Pro případ, že vám vyhládne, vězte, že má zámek Holešov restauraci.

Od roku 2012 patří k zámku také Zemanova kovárna s expozicí Malého muzea kovářství. Kovárna stojí zvlášť, ale jen 300 metrů od budovy zámku Holešov. Výstava nejen přiblíží kovářské řemeslo, ale je i historickou památkou. Bývala tu totiž skutečná kovárna patřící rodině Zemanových. Vybavení je dodnes funkční a součástí expozice je i autentický kovářův příbytek.

Náboženské památky v Holešově – kostely i synagoga

Když si budete prohlížet v Holešově náměstí Dr. E. Beneše, uvidíte několik řadových měšťanských domů. Některé z nich jsou památkově chráněné. Stojí totiž na gotických a renesančních základech. Vznik nejstaršího ze sklepů je s velkou jistotou odhadován na rok 1480. Kromě těchto historických památek jsou tu staré, historické stavby náboženského typu.

Křesťanství vytvořilo v Holešově památek spoustu, jako i v jiných českých obcích. Hlavní jsou samozřejmě kostely, které zde najdeme dva. Chrámy Nanebevzetí Panny Marie a sv. Anny vznikly oba v období baroka a odrážejí barokní sloh. Anenský kostel tehdy vznikl na místě bývalého českobratrského sboru v rámci rekatolizace naší země. Městský hřbitov se nachází stranou, blíže k nádraží. Na procházce městem a odlehlými městskými částmi si jistě všimnete i drobností, jako jsou boží muka a výklenkové kapličky.

Šachova synagoga v Holešově je skvost světového významu

Jako pozůstatek zaniklé židovské komunity má Holešov synagogu zvanou Šachova. Ta je v Česku unikátní svou architekturou, a dokonce se jedná o památku světového významu. Vznikla v 16. století poté, co vyhořela stará. Tato synagoga je takzvaně polského typu. Na konci 19. století vznikla nová, která ve své liturgické funkci Šachovu postupně nahradila, ale pak ji vypálili nacisté. Šachova synagoga se stala stolařskou dílnou a bytem rodiny Bermanových, z nichž zde někteří přežili válku. Dnes je tu muzeum s naučnou expozicí a komentovanými prohlídkami.

Synagoga se jmenuje po významném rabínu Šabtaji ha-Kohenovi, zvaném krátce Šach. Ten žil v 17. století, pocházel z Litvy, působil například ve Vilně, a v Holešově se usadil poté, co se v jeho vlasti začaly dít protižidovské nepokoje. Šach byl velmi učený duchovní vůdce a produktivní spisovatel. Jeho ostatky odpočívají také v Holešově. Hřbitov židů se nachází jen kousek od synagogy. Rabínovu hrobku na něm navštěvují l/ž-idé z celého světa.

Co vidět ve Vilniusu. 5 věcí, které byste ve městě kostelů neměli minout

Co zažít v Holešově? Akce nejen na zámku

Webový portál města má velmi přehledný kalendář akcí, díky kterému lze vidět, že kultura je v Holešově bohatá. Povězme si však především o událostech tradičních a typických právě pro Holešov. Festival židovské kultury rozhodně patří k těm nejvíce proslulým. Historicky motivovaná událost se koná už od roku 2001. Probíhají tu jak přednášky, tak také koncerty a výstavy, speciální prohlídky židovského hřbitova a synagogy či tematické ochutnávky tradičních košer jídel.

Ze sportu je tu nejslavnější asi Bikemaraton Drásal, závod na horských kolech přes nedaleké Hostýnské vrchy. Moravák, původem od Šumperka, Josef Drásal byl totiž nejvyšším Čechem. Žil ve 2. polovině 19. století, měřil na výšku 240 cm kvůli poruše štítné žlázy a proslavil se díky výšce i síle i v zahraničí. Když si Drásal svou kariérou živé atrakce dost vydělal, pořídil si dostatečně velký dům právě v Holešově, kde ve věku 45 let také zemřel. Jak souvisí tento člověk s cyklistikou, se neví, ale snad by se cítil poctěn.

Také se koná v Holešově Letní škola barokní hudby – tradiční festivalový kurz. Workshop má lektory z různých zemí na různé hudební nástroje i zpěv. Z historicky laděných událostí můžeme mluvit o akcích na zámku, kde bývají nejčastěji různé výstavy. Na podzim 2022 například přilákala zástupy lidí na zámek Holešov výstava korunovačních klenotů – sice jen replik, ale dokonale vyvedených.

Okolí Holešova – co vidět, když zbude čas?

  • tvrz Kurovice – příležitostně v rámci Historických dnů
  • muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích
  • muzeum zemědělské techniky Pravčice
  • zámek Kroměříž
  • květná zahrada Kroměříž
  • hvězdárna Kroměříž – přes léto
  • zámek Chropyně
  • skanzen Rymice
  • zřícenina hradu Křídlo
  • poutní místo Hostýn
  • zámek Bystřice pod Hostýnem
  • zámek Zlín
  • Baťova pojízdná kancelář
  • zoo Lešná
  • hrad Malenovice

Zámek a zahrady v Kroměříži: Nejcennější památka Zlínského kraje láka statisíce!

Zdroje:

Mapy.cz, Město Holešov, Holešov.info, Wikipedia, Kudy z nudy, Židovský festival, Letní škola barokní hudby

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Holešov = město Židů a domov hanáckého obra. Čím dalším přitahuje turisty?