Menu
JenProCestovatele
Itálie

San Marino je podle legendy nejstarším státem světa. Proč ho turisté milují?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

19. 9. 2023

Evropa má několik států s výjimečně malou rozlohou. Je mezi nimi i nejstarší fungující republika na světě: San Marino. Dovolená zde slibuje prohlídky středověkých věží a fascinujících muzeí, vycházky po kopcích a chuťové zážitky s místními vyhlášenými sýry a víny. Pokud se ocitnete na italském Jadranu, nezapomeňte si do San Marina zajet!

Jaký stát je San Marino? Vznik a fungování

Ke dnešnímu dni má San Marino historii dlouhou už 1722 let! Její vznik se klade na 3. září 301, kdy zde patron, jmenovec a zakladatel svatý Marinus postavil kostel. Bylo to jeho útočiště – na neosídlenou horu se dostal, když utíkal po zahájení pronásledování křesťanů římským císařstvím. Po kostelu se přidaly další budovy a vzniklo město, ke kterému se později přidaly i jiné obce. Za ta staletí nezávislost San Marina samozřejmě nezůstala nezpochybněná, ale udržela se. Státeček o velikosti 61 kilometrů čtverečních je pátý nejmenší na světě a má dnes okolo 32 500 obyvatel.

Také jde o jednu z nejdéle fungujících demokracií: od roku 1787. Na rozdíl od většiny zemí nemá San Marino hlavu státu jednu, ale dvě. Oscar Mina a Paolo Rondelli jsou podle tradice kapitáni-regenti. Obsazení těchto pozic se může změnit každého půlroku, kdy se znovu volí z řad Velké generální rady (60 radních) . Kromě toho má země Státní kongres (10 ministrů) s výkonnnou mocí a dvanáctičlenný soud.

V 19. století po sjednocení různých regionů obklopila San Marino Itálie. S tou má malá vnitrozemská zemička společný jazyk, měnu a velkou část kultury. Sanmariňané však mají některé tradice vlastní. Z trvalých obyvatel státu je jich 84 %, ale i když k tomu přičteme občany jiného etnika, pořád jsou v menšině oproti turistům. Ti zde totiž mají o co stát.

Jsou malé, ale přesto krásné. Znáte 10 nejmenších zemí světa?

Místo obcí má San Marino „hrady“. Kolik je tam ale pravých hradů?

San Marino není městským státem, ale jeho hlavní město zabírá velkou část území. V Città di San Marino výlet započíná většina turistů. Krajina této prastaré obce vypadá jako maloměsto s pořádným množstvím zeleně. Aby ne – San Marino vzniklo na hoře Monte Titano, což je 756 metrů (nad mořem!) vysoký hřeben s pořádně prudkým svahem. Strategické místo umožňuje krásné výhledy. Proto tu ve středověku vznikly tři krásné opevněné věže.

Nejsevernější z hrádků na Titanu je Guaita z 11. století, která se také těší největší popularitě. K zajímavostem z její historie patří fakt, že nějakou dobu sloužila jako vězení. O půl kilometru jižněji, přímo na vrcholu hory, stojí o něco větší Castello della Fratta neboli Cesta. Vznikla až ve 13. století, ale před ní se na místě tyčila pevnost starořímská. Ve Frattě se nachází muzeum s úctyhodnou sbírkou středověkých zbraní a výstroje. Nejjižnější, nejmenší a nejmladší je Montale ze 14. století. Tato věž není veřejnosti přístupná, ale na ostatní dvě můžete vyjít a užít si úžasné panorama.

Napočítali jsme teď tři hrady – nebo spíše opevněné věže. „Hrady“ neboli castelli se také přezdívá sanmarinským oblastem v rámci územního členění. Každý z nich je asi jako u nás vesnice. Tento historický a zvláštní pojem bohužel neznamená, že by v každé obci stál hrad. Navnadit vás naštěstí můžeme na jiné atrakce a pamětihodnosti. Zůstaňme však nejdřív tam, kde jsme začali, a ukažme si, co stojí za vidění v hlavním městě.

Město San Marino: Muzea, palác a festival jídla

Na to, že je hlavním městem, má velikost nevalnou, ale přesto budete mít v San Marinu co vidět! Na celé hoře nepotkáte díky terénu moc aut, protože tam nevede silnice, jen obyčejné ulice. Pěší trasa La Rupe je romantický výšlap jak se patří a netrvá dlouho. Projděte se v prvé řadě po vyhlídkách na věžích – jistě naděláte mnoho překrásných fotek. Potom se nahoře můžete začít toulat všemi těmi ulicemi.

Kopec Titano je sice prudký, ale pro ty pohodlné či zdravotně indisponované tam jezdí z nižšího místa San Marina lanovka. Cena jízdy je 2,80 eura v základní jednosměrné podobě. Kromě toho nebudete muset platit za MHD, protože centrum města je opravdu malé a mezi památkami se lze snadno pohybovat pěšky, i když to místy může být mírně do kopce. Určitě si nenechte ujít monumenty a atrakce z tohoto seznamu:

  • Cesta a Guaita
  • Piazza della Libertà – náměstí s pomníkem
  • Palazzo Pubblico – budova vlády
  • Basilica di San Marino – kostel nejvýznamnější v této zemi
  • kostel sv. Františka
  • kapucínský kostel
  • státní muzeum
  • muzeum moderních zbranímuzeum upírů a vlkodlaků
  • muzeum tortury
  • muzeum kuriozit
  • národní galerie umění
    … a všelijaké kavárny či prodejny…

V hlavním městě San Marina se také odehrává významné množství kulturního dění. V létě si tu ještě více než jindy užijete historickou atmosféru, protože podhradí rozkvétá středověkým festivalem. Nenechte si také ujít možnosti objevování místní gastronomie, a to obzvlášť během srpnového festivalu Mi Gusto San Marino.

Co ostatní obce San Marina? Památky i aktivní odpočinek

San Marino dopravu uvnitř státu řeší výhradně silnicemi. Většina zastávek autobusů se nachází na jedné a té samé lince, ale je více míst, kam můžete pohodlně dojet, aniž byste potřebovali vlastní vůz. Dostupných tak je všech devět „hradů“ a každý z nich má něco, co stojí za návštěvu. Kromě katastru hlavního města to jsou:

Serravalle

V této nejsevernější a nejlidnatější obci žije třetina země. Serravalle se dělí na několik částí obce či čtvrtí, chceme-li. Nejkontroverznější je Rovereta – v padesátých letech tam byl konflikt s pravicovým hnutím, co si tam vyhlásilo vlastní vládu, dnes jsou předmětem legálních sporů místní casina. Také tam však, úplně u hranic s Itálií, najdete muzeum Ferrari. V centru Serravalle se nacházejí nejvýznamnější stadiony a hřiště celého San Marina. Největší a nejkulturnější obecní část Dogana usiluje o oddělení se a založení vlastního sanmarinského hradu.

Acquaviva

Úplný severozápad státu zaujímá obec Acquaviva. Podle legendy se sv. Marinus skrýval právě zde – kdesi u zdejší hory Monte Cerreto v jeskyni. Jistou část této zalesněné hory zaujímá jeden z největších dobrodružně-sportovních zábavních parků na Apeninském poloostrově. Pokud chcete mít v San Marinu dovolenou trochu aktivní, vydejte se sem do lanového centra, zastřílet si nebo si sjet tubingovou dráhu.

Borgo Maggiore

Tento okrsek zaujímá v San Marinu centrum a sever území státu. Sousedí s hlavním městem a leží v něm také dolní konec lanovky. K pamětihodnostem patří klášter sv. Kláry či moderní betonový kostel Panny Marie Těšitelky. Kulturním střediskem je náměstí Piazza Grande, kde se konávají trhy a kde stojí kostel s ikonickou hodinovou věží. Borgo Maggiore má také závodní dráhu a státní nemocnici. V září se v obci koná tradiční soutěž Palio di Don Bosco.

Chiesanuova

Chiesanuova leží u jihozápadních hranic. Patří k místům, kde provozovat v San Marinu turistiku pěšího charakteru. Krajina je tu rozlehlá a teprve na jihu potkáte vesnickou zástavbu. Za vidění stojí umělecká instalace Tonina Guerry: kašna jménem „Hlas pole se stébly“.

Domagnano

Nejvýznamnější archeologická lokalita San Marina. Nákupy potravin, vína, ale také produktů místního pivovaru vyřídíte v západních končinách katastru Domagnana. Směrem na východ ke státní hranici se pak dostanete ke kopci jménem Montelupo. Našli tam artefakty z období starověkého Říma a ve středověku tam stávala pozorovací věž. U její zříceniny se nachází kostel Panny Milosrdné se zvonicí.

Faetano

Faetano je jeden z větších hradů, ale jeho osídlení je řídké. Opět obec, po které můžete chodit, čistit si hlavu a obdivovat krajinu. Kdo stojí o to mít nějaký cíl, může si vyjít na kopec Monte Pulito se hřbitovem.

Fiorentino

V „hradě“ Fiorentino kdysi stával opravdový hrad. Kromě toho jde o obec, která celkem připomíná městečko. Disponuje kostelem, sportovišti, školami i restauracemi, ale také skýtá terén k výšlapu.

Montegiardino

Nejmenší sanmarinská obec má necelých tisíc obyvatel a najdete ji na samotném jihovýchodě. Ke kulturním památkám se řadí zdejší kostel sv. Vavřince a hotel Modà, který sídlí v budově ze 17. století. V této obci také sídlí sanmarinská jediná univerzita.

Jak se dostat do San Marina autem či veřejnou dopravou?

Přestože opustíte vjezdem do San Marina Evropskou unii, eura se vám hodit budou. San Marino patří k těm pár zemím, které využívají pouze některé výhody EU. Není členským státem, ale měnu přijalo, tudíž jsou přejezdy odsud do Itálie a zpátky mnohem jednodušší. Skvělou zprávou také je, že i přes bohatství státu jsou sanmarinské ceny výhodnější než italské. Oproti Česku vycházejí životní náklady jen mírně výše, některé potraviny jsou levnější než u nás. Pokud žijete v Praze, nebudou pro vás sanmarinské ceny šokem.

Plyne z toho také fakt, že vás nebudou na hranicích zastavovat. San Marino má s Itálií společný celní prostor a otevřené hranice. Proto potřebujete do San Marina cestovní doklady jen takové, jaké s sebou budete mít v Itálii. Jakožto občany EU vás přijmou na cestovní pas nebo na občanku. Myslete jen na to, aby i dítě pod 15 let mělo vlastní doklad. Kromě toho už v tomto ohledu zbývá řešit jen to, kterou dálnici nebo silnici při cestě autem zvolit. V ideálním případě tam dojedete z Česka do 12 hodin.

Kam do Itálie v září? Známe 4 luxusní letoviska, které si užijete levněji

A co veřejná doprava? Asi nejkratší cesta vede z italského Rimini, odkud jezdí oblíbený autobus. Z Prahy nebo Vídně můžete do Rimini doletět přímým spojem – San Marino letiště nemá, ale toto je nejblíže. Kdo se chytí nejlevnějších příležitostí nakoupit letenky, může se tam dostat za pět stovek! A pokud se už nacházíte v Itálii, můžete se k Rimini přiblížit třeba přes Boloň. Existují samozřejmě cesty i jinými směry.

Pokud máte 15 hodin nazbyt, můžete se vydat z Prahy do San Marina autobusy s přestupem pravděpodobně v Mnichově. Ostatně i možnost vlakové dopravy tu je… Většina lidí ale asi upřednostní časové výhody letadel či aut.

Zdroje:

Mapy.cz, SanMarinoSite.com, Trip Advisor, Cestuj Levně, Turistika.cz, Itálie-Průvodce.cz, Our Escape Clause, Numbeo, Rome2Rio, World Travel Guide, San Marino Adventures

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

San Marino je podle legendy nejstarším státem světa. Proč ho turisté milují?