Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Slavná pláž z filmu „The Beach“ se zavírá. Zničili ji turisté

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 3. 2018

Nádherný ráj v Thajsku, pláž Maya Bay, se v červnu uzavře pro veřejnost. Stala se obětí své vlastní popularity a také nezodpovědných turistů. Podíváme se na místo, kde se vystavoval Leonardo DiCaprio ve filmu Dannyho Boylea „The Beach“ ještě někdy nebo ne?

Pláž Maya Bay nacházející se na ostrově Koh Phi Phi Leh zaujmula turisty z celého světa natolik, že na ní pořádali doslova nájezdy. Poškození, které způsobili, donutilo thajské úřady uzavřít toto dříve nádherné místo pro veřejnost po dobu tří měsíců, aby se korálový útes mohl alespoň trochu vzpamatovat.

Denně navštíví místo až 5000 tisíc lidí, kteří přijíždějí na lodích z turistických uzlů Phuket a Krabi, což jen zvyšuje poškození vzácných korálů. Maya Bay není jediným turistickým místem v Thajsku, které se muselo uzavřít kvůli ekologickým škodám způsobeným cestovním ruchem. Dočasně byly uzavřeny i ostrovy Koh Khai a Koh Tachai, které byly považovány za nejkrásnější ostrovy v zemi.

Korálové útesy v ohrožení

Podle námořního experta Thona Thamrongnawasawata z Bangkokské univerzity Kasetsart bylo v thajských vodách zničeno asi 77 procent korálových útesů. Před deseti lety to bylo asi 40 procent. Doktor Thamrongnawasawat řekl, že poškození korálů bylo způsobeno hlavně plážovými hotely a odpadky, které se vyhazují do moře jako by to byla popelnice. Podle něj nic neřeší ani dočasné uzavření zničených míst. Tři měsíce je doba maximálně tak dlouhá, aby se škody začaly napravovat, ale ne, aby se vše vrátilo do normálu.

„Ideálním řešením je trvalé uzavření, které není možné díky naší závislosti na příjmech z cestovního ruchu.“

Lze najít v thajském Phuketu pláže bez davů turistů? Zkuste Mai Khao Beach!

Thajsko začalo chránit své poklady již v roce 2016

V květnu 2016 uzavřely thajské úřady ostrov Koh Tachai, který se nachází na jižním pobřeží, aby měl šanci se zotavit ze svého poškození. Ostrov se díky své kráse stal oblíbeným turistickým místem pro thajské i zahraniční návštěvníky, což mělo za následek přetížení a degradaci přírodních zdrojů a životního prostředí.

Kdy jet do Thajska? Známe počasí na ostrovech i pevnině

Uzavření země volí proto, aby umožnili životnímu prostředí odpočinek jak na ostrově, tak i v moři.

O týden později byly uzavřené další tři thajské ostrovy: idylická místa Koh Khai – Koh Khai Nok, Koh Khai Nui a Koh Khai Nai – u pobřeží Phuketu.

Ostrovy před uzavřením navštívilo denně asi 4000 turistů a mezi největší atrakce patřila plavba lodí a šnorchlování. Návštěvníci trávili ve vodě dlouhé hodiny plaváním, krmením ryb a potápěním se, což vážně poškozuje mořský ekosystém, zejména na korálových útesech. Mořské prostředí poškozují i rychlé čluny a skútry.

Ko Lanta – autentické Thajsko i plážový ráj pro turisty

Za porušení zákazu kouření hrozí pokuta i vězení

Thajsko se o své životní prostředí stará čím dál víc. Zakázalo už kouření a vyhazování jakéhokoliv smetí na 24 plážích, které jsou nejvíce navštěvované na pobřeží Andamanského moře a Thajského zálivu. Nařízení začalo platit na konci loňského roku a za jeho porušení hrozí trest až jednoho roku vězení a vysoká pokuta. Zakázané jsou i elektronické cigarety, které jsou stejně nepřijatelné jako ty klasické.

Je velmi smutné, že lidé si tak málo váží přírodních krás a zázraků, které mají tu čest spatřit, a je nutné přistoupit k takto radikálním krokům, jako je zákaz vstupu. Snad se turisté poučí a přestanou nádherná a jedinečná místa naší planety vědomě ničit a zaplevelovat odpadky.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Slavná pláž z filmu „The Beach“ se zavírá. Zničili ji turisté